Trimeri

Hvala, gledao sam njihov sajt ali ono pto mene zanima je koji konkretan model je dovoljan za pomenute biljke. Nekako mi je za oko zapao 333r markII, 525rx koji imaju istu snagu od 1kw ali je 525 skuplji za 20000. Sledeća dilema je između 525 i 531 jer je cena skoro ista ali je 531 snage 1.2kw. koji bi najviše odgovarao mojoj nameni?
Isto tako kod stihla: fs55 vs fs120 vs fs235.....i od svih koji je najbolja kupovina u mom slučaju.
Evo iz mog iskustva - ko zna kositi ili hoće da nauči kositi, kosiće dobro i sa najgorim kinezom, pogotovo kad staviš nož.
Imao sam priliku sarađivati sa ekipom koja ima fs350 i fs460 ali ne zna kositi, i to košenje izgleda strava i užas po kvalitetu košnje, a još više po vremenu koje im treba da pokose i utrošku silka i goriva.

Ako ćeš na kinesku stranu, provjereno i sigurno je villager bc1250, sasvim dovoljan za to što opisuješ pa i više, mal potrošač, staviš mu što manju glavu da izvučeš što više obrtaja, 2.4 silk i završiće posao (malo sprorije, ali će završiti) i radiće ti dugo i vjerno sa 5 godina garancije. Oko 180 eura.
To što ti radiš je par sati laganog posla, pa se ne sikiraj oko hlađenja, jer je kod Villagera baš pristojno urađeno, a nije neko naprezanje to što opisuješ.

Ako ćeš na brendove, FS55 mi se čini malo preslab, FS120 prejak i preskup za tako male poslove. Tu 333 MarkII husqvarna mi se čini kao zlatna sredina, da se čovjek ne istrese previše, a da ima pouzdan uređaj sa dosta snage. Ista preporuka - što manja i laganija glava, da izvučeš što više iz tog jednog kilovata. Oko 300 eura. Tako bih ja išao, gledano sa ekonomske strane uloženo/dobijeno za tvoje potrebe.
 
Hm, ključan problem je što ja nisam vičan u košenju trimerom pa ne tnam koliko bi mi značilo da stavim ako ima noževe za otkos, koliko bi to uopšte pomoglo. Video sam na netu i neke ptitnike koji prave baš lepe otkose ali nisam našao da mogu na Stihl i Huskvarnu....ali mogu na Vilager ali samo sa kardanskim prenosom.
 
Ako si iole normalan i voljan da učiš, za par košenja ćeš ući u fazon sa osnovnom opremom. Poenta je posvetiti vremena štimanju rukohvata trimera i opasača (i preštimavati kako teren zahtjeva), da ti fino leži trimer i ima dobro poravnjanje sa tlom kako bi košenje bilo precizno i brzo, isto tako naučiti koristiti gas za pravljenje otkosa i otpuštanje gasa (ne mlatiti uprazno na punom gasu), - sve piše i nacrtano je u pririučniku svakog trimera koji kupiš, tvoje je samo malo učiti i steći osjećaja i rutine, nikakve tu pameti nema velike ni mjesta za brigu.
 
Stigle na red i okresivanja međa...uglavnom su to zapuštene šume i trnjaci pored mojih parcela sa kajsijama i šljivama.
Evo kako je to izgledalo.










Nakon rezanja bilo je popriličnog loma





Da bi na kraju dana to izgledalo pristojno






 
Poslednja izmena:
Evo komparacija solidnog kosca naspram nekog ko kosi već par godina, ali ne zna + neće da se potrudi naučiti tehniku. Išao sam raditi u dvoje, nisam ciljano mjerio ni vrijeme ni trošak, nego me šokiralo toliko da sam upamtio, kad sam došao kući premjerio mapu dobro poznatog placa i odlučio da podjelim s vama zabilješke:

Za sat i po posla, slab kosac:
Potrošio pun rezervoar od 1.2 litre i još preko pola drugog, zaokružimo na 2 litre, sa bc1250s koji je u mojim rukama izuzetno štedljiv uređaj i litar ide 1h20 kad se baš gasa, a naravno umjereni rad može duže. Prika je naravno kosio na pun gas manje-više, nema gas/otkos principa. Utrošak silka - dvije pune glave silka. Učinak rada: Ispred dvorišta pokošen 50m2 pojas 20-30 cm visoke trave, jedan dio dvorišta gdje je velika trava 50-60 cm - 150-200 m2, ivice uz među i oko ograde jedne - cirka 160 metara (pola beton, pola žičana ograda, čiste i lake situacije bez ukrasnog bilja i betonskih detalja koji bi usporavali rad, dakle samo pravac držiš).

Za isto vrijeme sam ja odradio: između 950 i 1000 m2 visoke trave 50-60 cm, od čega je dio prerasla djetelina + 110 metara ivica. Silka ne znam koliko sam potrošio, startao sam sa 6-7 metara i ostalo je još, veoma mala glava je i ne može više da primi, tako da nisam preko 5 metara potrošio. Goriva 1 rezervoar od litre, i možda deset minuta na drugom rezervoaru, znaci oko 1,2 litra, uređaj 2700 xce.
Ako bi tjerali matematiku, uradio sam za isto vremena barem 2-3 puta više posla, sa duplo manje resursa. Najgore od svega je što je moj dio košen prilično nisko do zemlje, dok je od drugog kosca otkos ostavljan prilično visoko (jer čovjek neće da naginje glavu trimera već drži isključivo vodoravno glavu).

Tako da ljudi dragi, pročitajte priručnik uz trimer, poštimajte uprtače kako treba, naučite kositi na gas/otkos, bićete brži, potrošićete manje goriva i silka i uštediti sebi prženja na suncu.
 
Poslednja izmena:
Verujem da si za sve u prvu sem za držanje glave vodoravno. Jeste da svi nekad to radimo (krivimo je kako bi niže kosila) ipak to nije parvilno. Ako je dobra glava i ravna podloga kosiće dosta nisko i kad je vodravna. Naravno to naginjanje glave ima smisla za travu 20-30 cm. Preko toga nema . Jedino ako je jači trimer može da izgura, ali tu opet dolazimo na deo oko potrošnje goriva i kanap koja ovim načinom košenja raste.

Jako se lepo pokosi kad je dobra glava sa niskim profilom i dobro naštelovan trimer. Bude oko 3 cm trave i nikad ne može tako ravno da bude ako se krivi glava.
E sad i to ima svoju prednost može da se pokosi niže, (do zemlje maltene) trava sporije raste i nekad je nephodno ako je teren neravan.

Uvek me to seti na komšiju preko puta. Čovek nekih 15 kvadrata kosi po sat ipo, ali bukvalno do zemlje. To sam samo kod njega video nakon košenja nekoliko dana mu trava požuti kao totalom da je prsko. :) Ako tako voli .... Ja ne vidm njegovu računicu. Inače trimer ima već preko 5 god i još ne zna sam da namota kanap.
 
Pa napisao sam ISKLJUČIVO, znači išao sam za njim i popravljao, između dvije betonske ploče ostavi za tri prsta visoku travu (glava je visokog profila) :)
Naravno da cu i ja vodoravno kad sam s niskom glavom i situacija dozvoljava jer je najbrže, ali ne možeš u svim situacijama i terenima istom tehnikom kositi i isto držati postimano na nosacima. Mislim - možeš, al ćeš biti bruka sporiji i to uglavnom nece liciti ni na šta.
Konkretno taj plac sam zavrsim za sat i po do dva, kad je manja trava nego sada, a ta dva kosca to gule oko dva i po. S tim sto je ovaj xce baš brz, iduce kosenje ovo ide za sat i po.
 
Pa kada sam imao četrdesetak klijenata, vjeruj da sam morao znati u par minuta gore-dolje koliko mi treba za koji plac, da bih mogao znati koliko stignem za dan posla uklopiti.
 
Posle 10 godina Villager 1250P odlazi u penziju. I sad treba uzeti nešto drugo. Ja sam gledao malo i otprilike sam suzio izbor a treba mi savet koji je najbolji od ova 4 modela ...
bd8f28acffbbdac51a943eb4487437a5.jpg
6a76fcaaae1c52468d443dea2c47a962.jpg
c91858519eef92804df401cc132ce882.jpg
62c0a268f64c026aa226b4a2ea97c5cc.jpg


Sent from my motorola edge 20 using Tapatalk
 
Stavio si 3 modela. FS 55 preslab po meni za tu količinu eura.

1900s ja ne bih razmatrao jer kažu svi da troši junački i da dobro trese, ali nisam koristio pa ne znam, meni je i 1250 previše tresao u radu.

Husqvarna 128R osim što je 1.4 kg lakši, zašto bi uzimao uređaj od 0.8 kW naspram 333 mark II sa 1 kW, a isto koštaju? Osim naravno ako mu nije ključna masa, a čim razmišlja o Villagerima, očigledno mu je nebitno. Ja bih išao s tim, jer ti je taj 1 kW sigurno po učinku košenja barem 30% jači od kineza, a znatno manji po utrošenom gorivu.

1250PE je oslabljen na 1.5 ks, sa nekadašnjih 1,7 ili 1,75, tako da ćeš tu osjetiti pad performansi. On je kod nas 500 KM, a husqvarna 333 sa 1,35 KS je u Srbiji sa akcijom 600 KM, tako da tu nema mnogo polemike, pogotovo ako budeš nekad prodavao trimer, zadržaće 333 cijenu.
 
Nazad
Vrh