Trimeri

Bese taj nov fs 55 nema podmazivanje glave nego kao zatvoreno -trajno podmazano?
Мој нема тај неки шраф за подмазивање него је као теајно подмазивање. Мада ми је онај у сервису када сам мењао сајлу подмазао главу и каже да је било масти али да је требало још.
 
Ja sam se lomio izmedju echo esu 520 i oleo mac 755 i kupio om iz 2 razloga.
Prvi je ima jacu i deblju kardansku cev a drugo echo fabricki nosi disk 25.5 cm a oleo mac 30.5 cm.
 
Ne znam za mene su to neosnovani razlozi a obrazlozicu i zasto.
Prvo te dve masine su dva razlicita sveta i cenovno i kvalitetom, ova masina se po meni kolje sa FS 460, definitivno je kvalitet izrade na strani Eha, robusnost, izgled, mnogo mocnije deluje takodje.. upalili smo je i bas smo se iznenadili oseca se moc jednostavno jer ih karakterise veliki obrtni momenat, uporedicu ga sa FS 460 u akciji ali ovako na prvu kada se stisne gas na FS 460 i na Ehu, oseca se veca snaga i moc na Ehu definitivno i to nije samo moj dojam.
Na ovu masinu mozes da kacis sta god pozelis a to sto dolazi noz od 25 cm prebacicu ga na trecu masinu i onako kupujem samo Rajsman, Carlton
i Bahco nozeve i cirkulare.
To sto ima deblju cev to ne mora nista da znaci.. imas ove Villagere sto nose isto 28mm cev i ciji prenos nije ni prici kao kod Stila ili Eha na istih 28mm.. Deblje cevi koriste samo sumski cistaci, tako da nisu ovi inzenjeri ludi sto su tu stavili 28mm znaci da je to u jakom kvalitetu i da nema potrebe za debljom cevi.

Oleo Mac sam imao nekoliko masina i ne bih nikome preporucio, jedino sta me je dobro sluzilo je 741 trimercic, ali to je igrackica realno. Kada sam bio probao FS 350 sa tim 741 i ako su iste kubikaze i snage to je neuporedivo, jednostavno ne znam da objasnim, iste snage a ovaj mocniji, urezniji, ne gusi se gde se ovaj gusi.... no oni su dalekooo iza Stila, Husqvarne i Eha, svidjalo se to nekome da cuje ili ne.
 
Poslednja izmena:
I oleo mac755 je odlican ,sve vrste trave kosim strunom 3.0 na 50-60% gasa ,prosle godine sam samo jednom koristio trokraki noz za travu jer je bila mokra i ekstremno gusta .
Radio sam i sa husq545 i tu su negde po snazi.
Ako je ta masina fabricki deklarisana da nosi noz od 25 cm ne bih se slozio da mozes da kacis sta god hoces,ima i 37.5 cm noz da se kupi ali to bih jedino kacio na husqvarnu 555 a za malo da kupim sebi za ovaj trimer ali ce najverovatnije unistiti i kardan i prenosnu glavu
 
Oleo Mac sam imao nekoliko masina i ne bih nikome preporucio, jedino sta me je dobro sluzilo je 741 trimercic, ali to je igrackica realno. Kada sam bio probao FS 350 sa tim 741 i ako su iste kubikaze i snage to je neuporedivo, jednostavno ne znam da objasnim, iste snage a ovaj mocniji, urezniji, ne gusi se gde se ovaj gusi.... no oni su dalekooo iza Stila, Husqvarne i Eha, svidjalo se to nekome da cuje ili ne.
Ti pišeš svoja iskustva, što nikako ne znači da je opšte pravilo...pisao sam dosta o OM mašinama, kao i o tome koliko ih trenutno posedujem (dve kosačice, jedan trimer za živu ogradu, jednu testeru i jedan trimer...dao šuraku jedan trimer i jednu testeru....suma sumaru 7 mašina!
I ni na jednu nemam zamerku (Ni JEDNU)
Dalje pišeš da je OM 741 "trimerčić", a sećam se da si se raspitivao oko njega u pp, i da je za njega FS 350 mašinčina koja se nigde ne guši...pišeš ranije da si uzeo testeru 650, pa ti poslali greškom 651, pa si spalio vazdušni filter i sad tu 650 zoveš nesrećnom ili kako već...
5 godina sam radio sa OM 741, a imam FS 350 i dobro znam prednosti STIHL-a u odnosu na OM, ali to svako nije trimerčić..Mala testera OM 941 kupljena 2017. do pre par nedelja verno služila bez zamenjene svećice...i tako dalje da ne smaram sa ostalim uređajima....
Ako si lično razočaran u svoje odluke oko kupovine, nije baš prikladno da donosiš generalne zaključke jer postoje i druga iskustva koja su, eto, dijametralno suprotna.
OM je napravio ogromnu "grešku" ulazeći u kinesku priču,ali pošteno sa naglašavajućim "H" oznakama, ali šteta je učinjena i ljudi se sada još više plaše da ne kupuju brendirajućeg kineza.Naravno da je profit u pitanju, ali to je druga priča.
Originalni OM je svakako u trci sa Husq. i STIHL-om u kojoj oni decenijama opravdano vladaju i neopravdano naplaćuju ime bar kada su u pitanju hobi uređaji, ali sama činjenica da si u finalnoj trci sa takvim magnatima je dovoljna, kada se tome doda i 15% niža cena OM-a, stvari postaju jasnije i zanimljivije.
Nemoj ovaj post da shvatiš kao prepirku, već kao drugačije mišljenje i iskustvo.
Svako dobro ti želim sa ECHO mašinama koje, takođe izuzetno cenim.
 
Poslednja izmena:
On se pre dve godine raspitivao oko nekih krseva i kupovao neke kineske lomove i hteo je da rastura testeru kad ide da kupi da vidi sta ima unutra a sad je postao strucnjak i savetnik

Послато са RMX3263 помоћу Тапатока
 
.. no oni su dalekooo iza Stila, Husqvarne i Eha, svidjalo se to nekome da cuje ili ne.

I cenovno su daleko ispred pomenutih, možeš upoređivati sa cenovno i po snazi sličnim uređajima. Sumnjam da recimo Honda zaostaje po kvalitetu, e sad pitanje servisa, ali pretpostavljam da je slično kao i za eho.
 
Taman posla, ja samo pisem moja iskustva i masu komentara i iskustava za koje sam cuo i video da se ljudi zale, kada sam video sta se meni desilo krenuo sam da istrazujem jako dugo da vidim da li sam izolovan slucaj ili je to cesta pojava.
Nista ja spalio nisam, 651 koji je greskom poslat je fabricki rastelovan dosao, nadji mi jedan Stihl da dodje fabricki da je rastelovan i da ne radi kako treba, bice al 1 u 10 000 mozda.. 650 koji je dosao imao je povratni udar ( plamen ) na filter koji je sprzio, kasnije sam nasao masu ljudi da se zali da ima problem sa karburatorom na 650, sto ne znaci da je bio problem od samog starta pojavljivanja masine, nego da se mozda kasnije pojavio u nekim serijama, a to je najveci problem Oleo Mac-a, nemaju konstantan kvalitet, nego kako ti i sta ti zapadne, sto kod drugih brendiranih proizvodjaca nije slucaj. Druga testera koju sam imao od starta vukla fals vazduh na semering radilice ( fabricka greska na samom kucistu ), majmuna sam rodio dok nisam ustanovio o cemu se radi, generalni uvozik za Oleo Mac koji nema ni svoj servis nego im to neko radi usluzno a inace se bave uvozom decijih igracaka i bebi opreme gleda da sto pre skine sa dnevnog reda reklamaciju odbijajuci je kao neosnovanu i da uredjaj radi u granicama za sta je namenjen.. a to sto vuce fals nema veze, bitno je da pali i radi..
Na GS 650 pukla opruga kvacila, posle nekog vremena starter poteznica pocne da skripa i ne izvlaci i uvlaci lepo ( dva puta nosio da resavaju ), curi ulje po nekad, ne radi ni jedan sistem filtracije kako treba, vazdusni filter ocajan, filter goriva odmah baciti i staviti Stihl, 1800 din kosta ono djubre od najlonskog filtera koje propusta unutra, 1200 din papirni filter za Stihl koji ne propusta ni mikron..
Testera 63 kubika teska tacno 9 kg sa reznom garniturom 45 cm i napunjena kosta 70 000 din, Stihl 73 kubika, sve isto, 8.2 kg, ubija je na mesto brzinom rada i prodornoscu u drvo, cena akcijska 90 000 din, delovi jeftiniji, servis u svakom vecem selu... pouzdana ne kvari se svaki cas itd...
U najjace modele stavljaju aluminijumska kucista ( sto je i ovde slucaj zato je i teska kao granit ), drugi su na magnezijumu odavno, ne znam sa kim su oni u trci ali sa ovim pomenutim brendovima sigurno nisu.
Dobra za iskriviti kicmu, kako da je ne nazovem nesrecom ?
Rekao sam da na trimer nisam imao zalbi, ali stojim iza toga da je trimercic po snazi, nedovoljno snage za neke zahtevne radove i FS 350 koji sam probao licno dok sam jos imao 741 necu reci da je mogao za dorucak da ga pojede, ali je bio osetno zivlji !
A ako samo malo istrazis videces masu zalbi i kritika, svako za svoj novac neka kupuje sta hoce, za mene Oleo Mac dobar samo za izbegavanje.

Edit. Bas me zanima posto kazes da si dugo radio sa 741 a i da imas 350 da mi kazes prednosti sem AV sistema i boljeg prenosa.. jesi li i ti osetio da je zivlji i da je urezniji 350 ?
 
Poslednja izmena:
Drugari u pitanju je Demon,prosle godine sam zameni rezervoar i danas posle kosenja primetim da mi je ispao sraf od rezervoara desni (onaj kod cepa za gorivo je tu).
Da li ce nesto da fali ako tako kosim ili da nadjem negde neki sraf koji bi pasovao?
 
Pozdrav svima

Već sam dosta čitao ovde jer do sada nisam kupovao a ni koristio trimer a treba mi za oko vikendice (voćnjak i još nešto površine) od ukupno možda nekih 11-12 ari za trimer, (dio oko kuće ide samohodnom kosačicom). Bio sam bio u dilemi da li idem na Villager 1900S ili Stihl FS 120. Razlika je naravno velika u kvaliteti, ali i u cijeni (230 € vs 526 € ovde u BiH). Ali sve sam bliže tome da bude FS 120. Koliko sam čuo iako ima 1.8 kS a Vilager 1.9 KS navodno u radu djeluje da ima više snage, pri tome kažu da manje troši a i lakši je, sa gorivom izađe oko 2 kile lakši ako se ne varam. Ne znam koliko to znači u radu za rad sa ovolikom površinom (dake ne učestalo ni profi košenje) ali vjerujem da se itekako osjeti. Ako se ne varam @dejan 351 je negdje napisao da i 1 kg lakši uređaj dobro dođe.

Pored navedenih prednosti ovog Stihla ono što mi je dosta bitno je da manje posjećuje majstore. Nadam se da će i po tom pitanju Stihl biti dobar, iako sam na više mjesta čuo da ni kod njih (kao ni kod mnogo čega drugog danas) kvalitet nije kakav je bio prije. Ali nadam se da neće biti problema. Za Villager dosta ljudi kaže da godinama nemaju problema, a opet ima onih koji su dosta toga na njemu mijenjali.

Vidio sam da ima FS 250 za kojeg je @dejan 351 rekao da ima najbolji odnos snage i težine, i stvarno djeluje tako, ima istih 6,3 kg kao FS 120, a ima 2.2 KS. Skuplji je 55 €. A zanimljivo je da sledeći, to je FS 350, ima istih 2.2 KS ali je 1 kg teži, jer ima one antivibracijske elemente, i valjda samo zbog njih (a na istu snagu motora od 2.2 KS) skuplji je oko 150 €. Očekivao sam da zato FS 250 ima više vibracija od FS 120, i po Stihl debelom katalogu koji sam juče dobio od njihovog prodavca stvarno je tako, u tabeli sa karakteristikama FS 250 ima veće vibracije od FS 120, dok FS 350 ima najmanje među njima, što je očekivano.

Ali mislim da je meni FS 120 sasvim dovoljan, posebno ako budem redovno kosio.

Prodavac mi je juče u razgovoru rekao da ne mogu njihov uređaj dobiti u kutiji i nositi, kao što ima po YouTube, nego njihov prodavac/serviser mora to da pred kupcem proba (valjda je i prvo paljenje malo drugačije), i da objasni šta sve treba. To mi i odgovara :)
Rekao je da zbog toga danas jednu onu robotizovanu kosačicu od preko 2.200 € vozi u drugi grad kod kupca, jer kaže da nema šanse da kupac nešto takvo od Stihla samo preuzme, već mora prodavac da ide da mu to sve podesi i objasni, da proba.

Rekao mi je da ne treba razrada motora kod prvog korištenja, nekad je trebalo, kaže da 2-taktni motori ne vole da dugo rade samo u leru već treba povremeno davati gas, nešto je rekao da se sa uljem tada zezne, curi ili tako nešto.

Imaću još pitanja ali zasad ovo, on mi kaže da je četvrtasta struna bolja od okrugle, da li da uzmem nju? Mada ja sam mislio malo i jedne i druge, jer me baš zanima kakva je razlika. Kakva su vaša iskustva? Da li glava nema problema sa četvrtastom? Tu ide 2.4 mm struna. Sad im je akcija pa daju neku glavu AutoCut 27-2, kanistar od 3 litre, i malo ulja. Ne znam koliko strune da uzmem ovako na prvu, ne znam koliko se troši. Naučiću vemenom i iskustvom, ali ovako na prvu za košenje ovih nekih 11 ari ne znam, pogotovo ako bih malo eksperimentisao sa okruglom i četvrtastom, da vidim kako će mi se pokazati :)

Dolaze zaštitne naočale a vidio sam da ste ovde pisali da je bolje uzeti i vizir, i to sa plastikom naprijed, a kod njih sam vidio da imaju vizir ali ima onu mrežicu, mada mi je na dodir djelovala jaka, zategnuta. Da li je to dovoljno, ili da tražim negdje sa plastikom? Mislim da sam kod Villager prodavca vidio da imaju neke njihove vizire, ali nisam detaljno gledao kakvi su. Ovaj u Stihlu ima neki paket vizira i onih čepića za uši (oko 25 €), ali je rekao da ima i nekih jeftinijih vizira.
 
Poslednja izmena:
Ako imaš pare uzmi Stihl. AutoCut 27-2 je odlična glava. Kanap po meni običan okrugli je najbolji. Probao sam razne i uvek se vraćao. E sad potrošnja zavisi od kvaliteta kanapa, veličine i vrste trave i samog terena. Tako da može bitno da varira.

Što se snage tiče garantujem da su tih Stihlovih 1,8 Ks ostno jači nego Villagerovih 1,9. Nije ni konj, konj. :) Pogotovo oni kinesiki jeftini konji . Kad izlupetaju pomisliš da možeš orati sa njim.
Za tvoje potrebe ta snaga će ti biti više nego dovoljna čak i ako ne održavaš redovno.
 
Ja ne bih nista kupovao od stihla ispod fs250 jer je skupo a malo snage . Za 10 ari sam za sebe licno koristio agm520 tako da ti je i vilidzer sasvim dovoljan za to. Ako planiras da radis i usluzno onda fs250+nesto u rangu fs450 .
Fs 350 mi je neka serija izmedju koju ja licno nikad nisam razmatrao ,mnogo kosta a malo snage za te novce.
By the way ocekujem pobornike stihla da me sad napadnu za fs350😂
 
Poslednja izmena:
Imam Stihl fs 55 i Oleo mac bch 40 - 2 ks i ima snage za rad. Cena je oko 32 hiljade a mana je što je rađen u Kini i nije se baš nešto pokazao( kolega Dejan kudi celu gamu alata sa H oznakom) Ja lično sam zadovoljan sa tim trimerom i mislim da vredi tih novaca i da je bolji nego klasični Kineski trimeri.
 
Sutra bih trebao da idem po FS 120, pa moram kupiti i neki vizir i zaštitu za uši. Prodavac ima Stihl vizir u dva oblika tj. kompleta, u jednom vizir dođe sa slušalicama a u drugom sa onim čepićima za uši. Malo je skuplja verzija sa slušalicama ali nije to bitno, mala je razlika. Nego me zanima šta je bolje da uzmem. Da li je neko koristio te njihove, i šta je bolje da uzmem, slušalice ili čepiće?

Neki su rekli da sa slušalicama zna da ljeti bude problem zbog znoja. Čepići ne znam kakvi su im, tu me samo brine da mi ne ispadaju iz ušiju, jer meni skoro sve takve "ear bud" slušalice ispadaju :)

Sam vizir je sa mrežicom, nije ona providna plastika, od Stihla nisam ni vidio da imaju sa plastikom. Čitao sam negdje da sa plastikom magli i zna biti vruće, mada mi nekako intuitivno djeluje da je bezbjednije.
 
Što se tiče antifona ili čepića za uši, nosio sam samo čepiće i poprilično utišaju buku. Antifoni obični mislim da ne mogu toliko da smanje buku, jer idu preko uha, a ne u sam kanal uha. Mada antifone nisam nikada koristio
 
О да... силиконски чепови за уши. Алал ћуфте оном ко их је смислио. И то не само за прилику када изимате тример у руке.
 
Sutra bih trebao da idem po FS 120, pa moram kupiti i neki vizir i zaštitu za uši. Prodavac ima Stihl vizir u dva oblika tj. kompleta, u jednom vizir dođe sa slušalicama a u drugom sa onim čepićima za uši. Malo je skuplja verzija sa slušalicama ali nije to bitno, mala je razlika. Nego me zanima šta je bolje da uzmem. Da li je neko koristio te njihove, i šta je bolje da uzmem, slušalice ili čepiće?

Neki su rekli da sa slušalicama zna da ljeti bude problem zbog znoja. Čepići ne znam kakvi su im, tu me samo brine da mi ne ispadaju iz ušiju, jer meni skoro sve takve "ear bud" slušalice ispadaju :)

Sam vizir je sa mrežicom, nije ona providna plastika, od Stihla nisam ni vidio da imaju sa plastikom. Čitao sam negdje da sa plastikom magli i zna biti vruće, mada mi nekako intuitivno djeluje da je bezbjednije.
Aman čoveče! Koliko dnevno planiraš da koristiš treimer? Znam ljude koje već 10+ godina provesionalno koriste trimere svaku sezonu a i dalje čuju mačiji prdež. Takodje znam ljude koji nikad nisu prišli trimeru, motornoj testeri ili sl. ali moram da vičem dok razgovaram sa njima kad pričam.
Ako želiš da zaštitiš sluh (sto po mom mišljenju kod tebe nema potrebe) možeš u uši da uguraš bilo kakvu zaštitu koja se prodaje bilo gde.

Eto i mene zanima da li neko zna za neku dobru jeftinu varijanu čepova za uši kojio se posle par (ili jednog) korišćčenja bace, a pritom se prodaju u gomili?

Iskreno meni to ne treba kad ja kosim već kad moj dobri komšija kosi trimerom pa da stvaim u uši i da probam da odspavam još tih nekih 2-3 sata.
Inače moj komšija je ranoranilac, (a ja nisam) i pritom nije baš vešet sa trimerom. Znači čovek kosi 2 kockice od maksimum 10 kvadratnih metra pa nekih .... da ne preterujem blizu 2h.

Trudim se da budem dobar komšija i stvarno ga nisam nikad direktno suočio sa tim jer već znam da jednom u dve nedelje ustaje se ranije nego inače :) I ne krvim ga zbog toga.
Ali pitao sam ga zašto toliko dugo kosi tako malo trave na šta mi je on odgovorio da voli da obrija sve do zemlje. Pritom čovek i posle 5g koristri trimer kao ručnu kosu tj. da gas kad ide sa desne na lovo, onda ga pusti vrati nazat i sve tako u krug. :)
Kažem , njegovo pravo. Neka radi kako hoće, al malo jbg!
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh