Trimeri

Malčer od 130 cm nosi mašina od 21ks (V- twin, Briggs & Strattion) , pored malčera koristi se i strižna kosa za veće trave i otkose (motor od 9 ks)...Odlične mašine, obe imaju duple točkove zbog velikih nagiba na kojima rade, na gase se po 8h...evo malo slika, samih mašina, malo rada, a malo i zmija...

Koliko vidim malčer tera neka Varea, a duplex kosačicu Swiss.
Dobre mašine, sa hidraulikom.
I ja sam sebi prošle godine uzeo taj sistem ali Nibi FC30H. Hidraulika radi vrhunski, i bez ikakvog zamora..
Kod mene je motor 13 konja sa zupčastim kaišem..
Najbolja stvar je što ima servo upravljanje, i to je presudilo da je uzmem.
Odskoro je Rapid kupio i najboljeg svetskog proizvođača kosačica: Brielmaier..
 
Шта ће се десити ако скине ножић колика ће бити дужина а и биће оптерећена машина.

Poslato sa LLD-L31 pomoću Tapatoka
kad skines nozic onda pustis da bude malo duzi silk, dakle ne preterano duzi jer udara u stitnik. ali tih recimo da kazem 2 cm ili malo vise moze biti duzi... . nece toliko opteretit masinu, ali ces brze uraditi posao
 
kad skines nozic onda pustis da bude malo duzi silk, dakle ne preterano duzi jer udara u stitnik. ali tih recimo da kazem 2 cm ili malo vise moze biti duzi... . nece toliko opteretit masinu, ali ces brze uraditi posao
Јесте скинеш ножић а шта ће да одсеца траку када се потроши.
 
Zar onda nije bolje pomeriti kompletan štitnik (na trimerima gde je to moguće uraditi) par cm unazad? Tako bi se dobilo na dužini silka, a nož bi i dalje imao svoju svrhu. Meni nikako ne bi bilo lakše da nosim klešta u džepu i svako malo sečem silk na željenu dužinu.
Druga stvar, ne znam koliko je za mašinu uopšte dobro raditi sa dužim silkom, osim možda u baš retkoj travi koja ne bi pravila preveliko opterećenje.
 
djadjo, mozes kako hoces, mislim nije neka tema , da bi se o njoj ono preterano diskutovalo. ja sam kazem da je po meni, osetna razlika u kosenju ili kako hoces u brzini kosenja kad je silk malo duzi nego ono sto je fabricki uradjeno, sa onim nozicem na stitiniku odnosno ta fabricka duzina. ja to gledam kroz brzinu kosenja da kazem , jer hvata vise trave u jednom zamahu" ako se razumemo. e sad imas drugu stvar , dakle sve je to stvar izbora, ako stavis deblji silk na kineske trimere onda taj nozic koji je relativno slab ne moze da isece silk. govorimo o silku recimo 3mm stihl. onda si u problemu jer ga moras seci . ovo govorim vezano uglavnom za kineze da se razumemo. ne ulazim u kategoriju profi trimera. sad ce neko reci zasto 3 mm silk. pa evo ja recimo stavljam taj za neku travu koja nije mekana da kazem i gde ima dosta korova siblja i slicno. e sad za opterecivanje masine po meni ne moze- nisam to primetio zato sto kad je MALO DUZI SILK BOLJE GA ZAVRTI, i dobijes aj da kazem vecu silu na krajevima , "bolje zvizdi" a po mom iskustvu , lakse sece travu. dakle sve je stvar izbora i volje. ovo su samo moja neka zapazanja, pri kosenju, i ono sto je meni bolje i brze. pa sam eto hteo da podelim moja iskustva po pitanju toga. e sad ako se vise pusti silk da bude dosta duzi nisam probao i necu. za veliku travu moj izbor je noz.
 
Ne vidim zašto je diskusija preterana ako sam napisao samo jedan post .?
A naravno da je možemo i otpočeti ...
Više trave u zamahu se može uzimati i ručnom kosom. Pitanje je koliko kosač tako može izdržati. Kakvu veštinu, iskustvo i snagu ima. Kakva mu je kosa, belegija (brus, kamen), kako je otkovana, koliko vremena je od toga prošlo, itd...
Duži silk će možda da zavrti bolje samo na leru dok glava nije u travi. Kad se počne kositi dužina istog može samo da usporava (veći otpor, duži poluprečnik kruga). Samo u veoma retkoj ili već prethodno (u sezoni) košenoj travi, učinak sa dužim silkom može biti veći.
Za visoku travu nož je i namenjen, pa ne bi trebalo da bude stvar izbora.
 
Možda se kod profi mašina duža struna ne oseti ali kod hobi mašina ponekad i normalna dužina zahteva da se gas pritisne do daske. Zato mislim da svako radi kako hoće i može. Ako se ima novaca za novi trimer onda samo gas i bez štitnika i struna pola metra... :)
 
Ja imam jak, poluprofesionalni trimer, Ole Mac 746. I kad mi je preduga struna i te kako se oseti. Kupio sam ga polovnog pre 5 godina i to bez nozica na stitniku. Kad se desi da mi izadje previse strune moram da stanem i da je kljestima skratim da se ne bi mucio. Srecom da njegova originalna glava, koju sam menjao isto originalnom, ima izuzetno jak feder tako da struna izadje tek kad udarim o zemlju. Inace koristim cetvrtastu strunu od 3mm. Do sada je bila u pitanju neka italijanska i bio sam zadovoljan ali sam skoro nabasao na nemacku Wurthovu isto cetvrtastu, 3mm. Ljudi moji, sto je ta jaka, 3 puta mi se manje kida i kod najdebljeg korova i zivica od kajsija a cak je jeftinija, 15m kosta 270 din.
 
Struna kosi samim vrhom a sve što se primiče glavi trimera zavisi od same jačine trimera, kod jačih trimera nema problema, može i sa vrhom i sa sredinom strune dok kod slabijih vrhom strune a ako ide i sredinom mora pun gas i sve to gubi smisao.
 
Možda se kod profi mašina duža struna ne oseti ali kod hobi mašina ponekad i normalna dužina zahteva da se gas pritisne do daske. Zato mislim da svako radi kako hoće i može. Ako se ima novaca za novi trimer onda samo gas i bez štitnika i struna pola metra...
vuxsd sve si rekao u postu....
 
Prije 2 mjeseca sam kupio wilagerov bs 1900 pe. Danas kad sam cistio filter vazduha nasao sam na njemu plave fleke, pretpostavljam od ulja za mjesavinu jer je ono olave boje, i plastika ispod filtera ima tragove ulja. Ocistio sve, obrisao, radio neka 2 sata i kad sam rastavio opet nadjem tragove ulja. Filter nije mokar, nema toga nesto puno, samo na povrsini filtera a izgleda da izlazi na otvor kuda ulazi vazduh. Trimer je odradio nekih 10 radnih sati ukupno, radi normalno, pali uredno, prima gas, nema ulja na auspuhu, nista nije masno oko motora ili drugih djelova. Sta bi to moglo biti?
 
Svaki vraća nazad malo mešavine, kinezi pogotovo. Pripiši to lošem kvalitetu obrade cilindra i klipa.
Samo redovno čisti ulje sa filtera da ti ne pravi problem u radu, da ne nalepi prašine i prigusi dovod vazduha.
 
Ok, hvala! Sto se samog trimera tice, odrzavam parcelu od nekih 1500 kvadrata. Zadnji put sam laksom kosio travu visine 35-40 cm, a na nekih 200 kvadrata visina je bila do struka pa sam stavio trokraki noz. Laks je neki cetvrtasti 2.7 mm neka fus proizvodnja (beogradska firma cini mi se) ali radi posao. Trokraki noz je bez problema sjekao korov debljine 2-3 cm, kupinu, nekon tanko siblje uz medju, slaze otkose kao da ide kroz puter, prava milina, sa otprilike 1/3 gasa. Sa laksom treba jaci gas, od polovine do 2/3 zavisi od gustine trave. Uglavnom dok sam to sve pokosio otislo je oko 1.5 litar mjesavine. Ne znam kakva je to potrosnja jer je nemam sa cim uporediti. Uz trimer sam dobio profi uprtac, trokraki noz, pilu sa posebnim stitnikom (jos je nisam koristio) za cijenu od 450 KM (225 evra) i 2 godine garancije. Pocetnicima kao ja preporucujem da sebi ostave neka 2 radna sata i dobro namjeste uprtac i polozaj trimera. Meni je prva kosnja bila pakao jer ga nisam dobro podesio, te tezak, te ledja bole poslije 15 minuta doslo mi da ga vratim. Kad sam konacno namjestio uprtac nije bilo problema, kosim u kontinuitetu po par sati. Kupio sam stitnik za lice sa metalnom mrezicom, i bez toga ne idite. Na parceli nemam kamena ali deblji komadi korova ili otpale grane od voca lete prema licu kao projektili. Maska je kostala 9 evra, za to para ne rizikujte oci. Zakljucak - koliko para toliko muzike. Glasan je, ali ne fali mu snage uopste (oko 1.8 konja valjda), za potrosnju ne znam ali za cijenu znam- stihl fs 120 je bio oko 980 km (490 evra), vise nego duplo skuplje..
 
Nazad
Vrh