Tricikal (Tritikale) Opšta tema

Juceo ovrsio tritikal NS Odisej a danas predao 3800kg na kj.vlaga 12 % a od djubriva samo prihrana od 150 kg san i jedno prskanje fastakom.Ostavio i za seme za dogodine opet :osmeh:
2621nup.jpg
[/IMG] Izvinjavam se za sliku kamera je losa na mob.
 
Poslednja izmena:
Uu bas je poranio..meni godinama tritikal dolazi posle zetve psenice..pa ja sam juce skidao jecam a ti tritikal..svaka cast..sad si me naterao da odem obici moj da vidim dokle je stigao sa sazrevanjem..
 
Ovršen tritikal,prinos oko 4 t./kj. jest da je lego je k'o starleta za 100 evra, ali me nije razočarao,mislio sam da će biti manje.
5yvv2c.jpg

10pttva.jpg
 
Ne znam... Prošle godine sam se kasno odlučio za setvu i jedva sam našao seme... Ove godine sam sebi ostavio 3dzaka ostalo za svinje...
 
Juče sam uspeo da posejem Tritikale (taman pred nastupajuće dane sa najavljenom kišom), sorta Odisej, površina 62 ara i 34m kvadratna, količina utrošenog semena oko 160 kg, ali pošto je ostalo pola džaka od 7 komada, pakovanja od 25kg, ručno razbacih na brzinu i to, tako da je ukupna količina semena 175kg...
Seme kupljeno na Istitutu, na Rimskim Šančevima, cena je 40,7 dinara za kilogram, kao što rekoh gore, pakovanje je po 25kg i jedan džak izađe 1.017 dinara...
Posle setve, drljačom ovlaš sam prešao jedan prohod, a zatim i povaljao glatkim valjkom...
Sada mi preostaje samo da ova kiša lepo natopi, i posle Sunce da ogreje, i mogu se nadati...
Nečemu...
Evo malo slika od juče:

20161009_091548.jpg

20161009_092342.jpg

20161009_124755.jpg
 
Danas sam se baš prijatno iznenadio i obradovao...
Pošto radim svaki dan od jutra do mraka, nisam stigao da obiđem njivu i pogledam da li je iznikao tritikal, posejan, sutra će biti tačno 2 nedelje...
"Uredio" se lepo, odmah izvadih mobilan i slikah da se (ovde) pohvalim...:osmeh:
Samo me brine jedna krtica, a možda i više, "vesla" preko i popreko, odkud li se stvorila?
A i primetih na par mesta niz njivu, već ima rupa od poljskih miševa...
Moraću za par dana, ako ne radim, i malo prosuši, da krenem (već) s suzbijanjem "napasnika"...
Samo ne znam šta ću s tom krticom...
Uglavnom evo slika:

20161022_165156_1.jpg

20161022_165353_1.jpg
 
Sta mislite o sjetvi tritikala na njivu gdje bio jecam i na drugu gdje bila djetelina? Moze li strvno zito poslije strvi i na ledinu?
 
Ja tako radim i ne žalim se.

Redovno vrtim tritikal, ječam, detelina ili lucerka, sudanska trava.

Uzdržavam se jedino tritikale na tritikale jer sam tako pročitao.
 
Hvala, kod mene u kraju ljudi samo vrte kukuruz i strvna zita pa kad kazes da ces strv na strv sijati ili na djetelinu kazu da sam lud, da tu nece nista biti.... Smijem li izvuci stajnjak na te njive pre oranja?
 
Svakao da bi trebalo, e sad u kojoj količini ja ti ne bih umeo odgovoriti jer tritikale ume da polegne ako preterano izraste, stoga prevrti temu unazad, ako ti ko ubrzo ne odgovori.

Iskustvo sa regulatorom rasta ja nemam, ali pogledaj unazad pisali su ljudi i o tome.

Ja se držim toga da pod tritikale rasipam 200 kg/KJ NPK 3*15 bez bilo kakve prihrane. Zemlja mi je takva da kad treba prihraniti, traktor ne može ući.

Obzirom na setvenu strukturu, ja stajnjak uglavnom trošim na livade. A i nemam ga puno jer moja goveda su slobodna pa sama đubre rasturaju.
 
Poslednja izmena:
Ako mene pitaš, zato što su dobri za goveda i koke; kraj mi je sušan pa soja ne uspeva; kukuruza bude koliko i tritikala po jedinici površine, a i manje, takođe zbog suše, a može i zbog kišnog proleća pa se u njive ne može pre juna; biće dovoljno za potvrdu podatak da se ovuda kukuruz seje na razmak 35 cm...

Uglavnom zbog toga, strnine su u mom kraju i sigurica i premija. I to isključivo ozime. Jare blato ne da posejati, to vidim seju samo ovi što zakupljuju državni pesak pa se zezaju.
 
Pa jbg.mora se nesto sa kukuruzom pomjesati za ishranu stoke! Zemlja nam nije za soju, nemamo dovoljno razvijen sistem za preradu soje a zbog kisa i vremenskih uslova ne stigne jaro nista!
 
Nazad
Vrh