Tricikal (Tritikale) Opšta tema

Ne mislim na to, sej ti sta moras i sta ide na tvom terenu, nego sto kazes strv, srvna zita.
Kod nas se to kaze strna zita, strv je nesto pogrdno, mesto koje je u haosu, uginula zivotinja (strvina) i tome slicno.
Sto to zovete strv?
 
Ha ha ha...

Pa da to u ovim krajevima tako zvuči, a i u Šumadiji i Pomoravlju, naravno u ovim modernim vremenima.

Posle nečega dobrog, ostane nešto neugodno.

Često se koristi u dinarskom govoru.

Posle dobrog konja ostane samo strv. Posle blagodatnog žita ostane samo strv.

Strvište, strnjište. Koren reči je isti.

Pežorativno prihvatanje narodnog jezika je doprinelo da se rasprostrani poimanje da je strv nešto loše, neprijatno, gadno.

Kao što se sramnim ili uvredljivim doživljava pojam seljak, ili kao što ljudi bacaju hleb.
 
Ja nisam ni razmisljao o tome na taj nacin! Kod mene se kaze strvna zita, strnjiste....prihvatio tako i to je to!
 
Evo moga useva Tritikala, tačno mesec dana posle setve...

20161107_141907_1.jpg

20161107_142721_1.jpg
 
Izgleda da sam samo JA od svekolikog naroda ovde na Forumu, (a i šire) sejao usev zvan Tritikale, pa evo najnovije slike istog...
Išao da trujem miševe, u komšiluku mi je parlog, prošlogodišnje strnjište pšenice, ima miševa i za izvoz...
A i ona tamo niže njiva je bila u parlogu, sve ukupno 6,5 jutara parloga, ne smem ni da pomislim da računam kolika je to armija mišova...::sramota::
Pre jedno mesec dana prihranio sa 150 kg SAN-a...
Odjedared...

20170323_133555.jpg

20170315_092250.jpg
 
Pa dajte slikajte, jbt-e i obesite ovde da vidimo na šta liči...:ppozdrav:
Bruka me da stalno samo JA pa Ja pišem ovde i mećem slike trenutnoga stanja...
A i da budem iskren, baš bih video i tuđe, da li možda ovaj moj nije "zaostao u razvoju"...
A da ti pravo rečem, u okolini kod mene zaista niko ga nije sejao, ima nešto žita, ali tritikalea jok...
 
Po tem pitanju, ne mora upoređivam ništa, za sad nema pritužbi...::suncanje::
Tritikal bi da gledim,od njega nešto očekujem...
A za gledanje i od gledanje nema ništa...
 
Jest,sejem ga već 5. godinu,tj. ovo je 5. reprodukcija.
Uvek izraste,otac ga j...više bi' voleo da je niži.
 
Nazad
Vrh