Tricikal (Tritikale) Opšta tema

Uglavnom lako polegne jer ima visinu i tezinu klasa, pa u slucaju kise kad se natopi zemlja, uz manji vetar lako pada!
 
Al nezgodan za skidanje...
Ako kombajner žuri, ko i obično, pola se prospe po njivi...
Mora se jako voditi računa o vremenu skidanja useva, jer ako se okasni, zrno počne samo ispadati iz klasova i pri jačem vetru...
Poleganje, od godine do godine, vrste zemljišta, količine padavina i prihrana i tako...
Kod mene nema ni poleganja a ni korova i bolesti, nikakave tretmane nisam primenjivao, ni regulatore rasta ni fungicide ni insekticide, samo prihranu azotnim đubrivom ko i ostale vrste žitarica...
 
Jel sklon polijeganju tritikal....ovdje se slabo sije pa nemam neka iskustva sa njim...uglavnom,psenicu mi ovaj zadnji vjetar ukino poprilicno
Moje iskustvo je kao kod @Peet-a,čak i sa regulatorom rasta imao sam poleganje.
Mora se dobro voditi računa o gustini setve i sa prihranom.
Sve preko 150 kg/kj ana ili san-a je previše.
Takodje za vikend planiram skidanje tritikala.
 
Umesto za vikend,ovršen danas tritikal.
Prinos nije meren,odokativno oko 3t./kj. vlaga 12,1%
Parkiran u ambar,mislim da ću se malo ratosiljati triki-tiki,umesto njega mesto će dobiti ječam.
acafwh.jpg
 
Zašto? Nije li triko jači sa proteinima i prinosom? Mislim ako već ide za stočnu ishranu....
 
Pitanje je za proteine. Možda jeste jači, možda i nije, ali su teže svarljiviji pa ne bude baš jači. I sa prinosom nije jači. Ja sam izbacio tritikale zbog poleganja i vršidbe, i sejem ječam. Poleže i ječam, ali vršidbu tritikala nikad dočekati. Moj kombajner nije hteo da ga vrši dok se ne otvori, pa sam ko budala obilazio svaki dan, i uvek nije skroz otvoren. Ne mogu na more poći zbog njega. Ovako ječam prvi, i mirna bačka. Svinje i ovce ga rado jedu, kvalitet mesa i slanine dobar, a ove godine nije ni bilo puno pologa.
 
I ja danas, kako sam i planirao, skinuo usev Tritikalea....
Pratili ste, naravno, kompletnu "agrotehniku" u slici i reči, i na kraju sam veoma zadovoljan...
U velikoj prikolici, Dubravi od 2.8 t je bilo 36 VRHOM punih džakova, onih od 50kg, ali sam svaki punio do maksimuma, zbog nedostatka "ambalaže"...
Istovario sam pod šupu, za potrebe ishrane "stoke"...
Mala Dubrava, od 1.5t nije istovarena, ali vidite da je VRHOM puna...
Procene komšija i rođaka da ima skoro 4 tone, moja je nešto skromnija, oko 3.7 ili 3.8 tona, mada bih pre rekao ovo prvo...
Sutra sledi istovar, i popodne presovanje slame, ako iskopam nekoga da balira i vreme dozvoli...
I slame ima ko u priči...
PREZADOVOLJAN!!!
P.S. Ova njiva nikada nije videla nikakvu žitaricu tipa, Tritikale, Pšenica, Ječam i sl...

20170630_122230.jpg

20170630_123223.jpg

20170630_123234.jpg
 
Onda smo na istom. Ja nisam navodnjavao, prihrana odjednom i samo jedna zaštita. Prva nije trebala uopšte.
 
Pre dve godine je kod mene niko skoro u martu a posejan bio u optimalnom roku.Opet je bilo preko 3,5 t po jutru
 
Nazad
Vrh