Trenutna cena psenice roda 2010.godine

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
upravo cuo da podravka placa 1.10kn +pdv(oko 15eura+pdv) :D
 
...cena u roku od 15 dana skace za jos 2 Din kod nakupaca...
Ali drzava ce tesko ici jos gore sa cenom, lopovska posla...

Sve ovo sto nakupci kupuju, kupuju za njima poznate klijente i imaju zadatu kolicinu koju moraju da obezbede, haraju po Srbiji, Hrvatskoj i Makedoniji...i guraju preko, a po nekim mojim saznanjima moraju da obezbede 350.000 tona, a sad dal je to tacno ili ne :sta:
Sve u svemu imacete svi priliku da lepo zaradite ako budete bili strpljivi!

Drzim vam fige da vam ova godina prodje kako valja bar po pitanju ::novac::
 
vrlo je zanimljivo da ni u jednim novinama nema bilo kakve vesti o zetvi u centralnoj srbiji i visini prinosa.
 
U novinama i na televiziji su uvek rekordni prinosi i svake godine kažu da je posejano više nego prošle... kad bi sve izračunali imamo više površina pod pšenicom nego što imamo zemlje... :haha:
 
šandor je napisao(la):
Nakupci ponovo krstare Vojvodinom
Milan Laketić | 20. 07. 2010. - 00:02h |

Novi Sad - Sa punim torbama novca nakupci krstare Vojvodinom i nude seljacima 17 dinara za kilogram pšenice. Ovu primamljivu ponudu mnogi seljaci odbijaju poučeni lanjskim primerom. Tada su pšenicu prodavali za 11 dinara po kilogramu, a ona je krajem godine dostigla cenu od 22 dinara.
Požnjeveno 90 odsto pšenice

- Ako su spremni da sada plate 17 dinara po kilogramu, znači da se nešto veliko sprema- smatra Nikodin Vlaović, iz Čeneja.


Branislav Gulan, viši stručni saradnik Udruženja za poljoprivredu Privredne komore Srbije, kaže da je ovogodišnji rod pšenice slabiji nego lane, ali će pšenice biti i za izvoz. Prethodnih dana je najavljeno da ratari ne bi trebalo da strahuju jer će cena pšenice skočiti zbog velike suše u Rusiji, a tome je doprinela i preporuka Ministarstva poljoprivrede SAD da se smanji proizvodnja ove žitarice. Gulan kaže da će se kvalitetna pšenica uskoro prodavati za 15 dinara.


I ministar poljoprivrede Saša Dragin najavljuje da će u naredne dve nedelje pšenica poskupeti za 10 do 20 odsto”. Po mišljenju Dragina to bi bila pristojna cena, dogovorena na sastanku s velikim otkupljivačima i predstavnicima poljoprivrednih udruženja.


Vukosav Saković, direktor “Žita Srbije, u telefonskom razgovoru nam je rekao da nije čudo što cena pšenice raste na novosadskoj Produktnoj berzi, jer će prva klasa ovogodišnjg roda koštati bar 15 dinara. Pšenica lošeg kvaliteta prodavaće se kao stočna, ali će i njena cena rasti.


- Kod nas i u svetu dešava se nešto neverovatno jer su cene počele veoma brzo da rastu. Na Budimpeštanskoj berzi pšenica je za nedelju dana poskupela za 12 odsto, u Parizu za 10, u Čikagu 12 - objašnjava Žarko Galetin, direktor Produktne berze u Novom Sadu.


- Razloga za ovakav skok ima više, a nisu svi ekonomski opravdani jer nema mnogo racionalnog kada je u pitanju tako veliki rast. Udeo ima i psihološki momenat - kaže Galetin.


Berza u Čikagu je reagovala pošto je američko Ministarstvo poljoprivrede napravilo plan da smanji površine pod pšenicom za sledeću ekonomsku godinu. To se odrazilo i na evropsko tržište, ali na njega su najviše uticale procene da će Evropskoj uniji proizvodnja pšenice podbaciti.


- Kada se sve ima u vidu postavlja se pitanje da li će Robne rezerve, preko Produktne berze u Novom Sadu otkupiti 70.000 tona pšenice po ceni od 12 dinara. Na proizvođačima je da procene hoće li prodati ili ne - kaže Galetin.


Nikola Vujačić, generalni direktor Kompanije “Viktorijagrup”, kaže da pšenicu po 12 dinara prodaje ko mora, a da je njegova grupacija plaća 13 do 15 dinara. Iako je to najviše u regionu iz Asocijacije poljoprivrednika Vojvodine savetuje proizvođačima da ne žure sa prodajom, jer će cena hlebnog zrna rasti.
Post je spojen: [time]уторак, 20. јул 2010. 00:14:22 MST[/time]
_________________________________________________
šandor je napisao(la):
Opet će država da zarađuje sad kupi žito od vas za 12 din i posle mesec dana proda za 17 ...... Biće lud ako otkupi samo 70000 tona , jer na to će da zaradi 350 miliona dinara Malo li je :sta:

Šta sam pisao pre 12 dana ?? ::namigivanje::
mislim da se nesto veliko valja iza brda.mislim na rusku psenicu koja nam je svake godine obarala cene proizvoda a ove godine nece biti uvoza iz rusije pa se ocekuje rast cena do nesvesti.
 
Zoran Kostović je napisao(la):
Zasto bi i bilo vesti kada centralna Srbija i nema trzisnih viskova. Kome je kao takva interesantna njena proizvodnja?
zato što me zanimaju ukupne količine, jer ukupne potrebe znam a prelazne zalihe nagađam.
 
tarana je napisao(la):
Zoran Kostović je napisao(la):
Zasto bi i bilo vesti kada centralna Srbija i nema trzisnih viskova. Kome je kao takva interesantna njena proizvodnja?
zato što me zanimaju ukupne količine, jer ukupne potrebe znam a prelazne zalihe nagađam.
Ne mogu da baratam egzaktnim ciframa jer ih ne znam, ali recimo da sam ove godine kombajnom skinuo 50% manje žita nego ranijih godina. Žita nema a i dobar deo zaliha je prodat sada pred žetvu. Mislim da će se to osetiti tamo u kasnu jesen, naročito ako setva žita opet bude slaba.
 
cukaneca je napisao(la):
Mislim da će se to osetiti tamo u kasnu jesen, naročito ako setva žita opet bude slaba.
mislis?
da se kladimo,da ako cena dostigne 17din/kg,da ce opet biti nasejano zita i zita!
 
Pa nešto moramo da sejemo. Ja lično svake godine povećavam površine koje radim pod svim kulturama. Nije baš što volim nego se od nečega moraju plaćati računi i školovati deca.
 
Čisto sumnjam da će se povećavati površine pod žitom.
Zbog katastrofalnog odnosa države prema otkupu za robne rezerve i njihovom cenom,i drugo zbog cene kukuruza i otprilike duplo većeg prinosa kod kukuruza.
 
kod nas cena zita 13 din (ja juče prodao)

što se tiče površina lično mislim da će se smanjiti, kako zbog odnosa države tako i zbog vremenskih nepogoda koje pogađaju ovu kulturu poslednje dve godine...
 
Danas sam obračunao pšenicu koju sam pokosio,nešto sam prodao po 12,6 a većinu ostavio na lager .Naturalno sam predao 71000,a svedeno na JUS 68446kg sa 30 kj zasejane a oko 23kj pokošene.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh