Koristite zastareli preglednik. Možda neće pravilno prikazivati ove ili druge veb stranice. Trebali biste nadograditi ili koristiti alternativni pregledač.
Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja
Nece to tako moci jos dugo. Narodu je prekipelo od hohstaplerstva u ovoj drzavi. Samo je pitanje kada ce se dici pobuna i pobiti svi ugnjetavaci redom.
Fear, ubio te na mesto sa tom cenom! Uzeo ti 26% od kolicine i na kraju ti nije dao pdv, dal si im spomenu da treba i pdv da ti daju jer je ta cena na berzi?
Makvi 12,5 Tebe je izasao vagon 115000din.
Produktna berza: Pad cene pšenice, rast cene kukuruza
[COLOR=#D1D1D1 !important][/COLOR]
[COLOR=#D1D1D1 !important]Redakcija BIF na 13/03/2015 - 15:09 u Ekonomija, Slajder[/COLOR] This post has already been read 60 times! Generalna karakteristika tržišta žitarica jeste da je to konjukturno tržište, što podrazumeva veoma aktivnu tražnju. Sve što se međutim u poslednje vreme na ovom tržištu dešavalo i u svetu i kod nas, ne može se podvesti pod ovu opštu karakteristiku. Dobri prinosi roba iz sektora primarnog agrara, uslovili su veliku ponudu , što je razlog značajnih zaliha i konačno slabijeg interesa tražnje za kupovinom. Posledica tih okolnosti jesu i relativno niske cene. Kada te cene dođu do neke donje granice cenovne izdržljivosti za ponudu, tada se kao povratni efekat niskih cena javlja rast tražnje što bi moglo da dovede do rasta cena. Na ovoj cenovnoj klackalici tržište pšenice se nalazi i dalje na silaznoj putanji, dok je cena kukuruza počela da raste. Nedeljni prometi su i dalje na nivou ispod proseka, ali protekla nedelja ipak sa prometom od 750 tona robe beleži rast u odnosu nakoličinu prometovane robe iz prethodne nedelje od 20,19%, dok je finansijska vrednost prometa iznosila 16.749.000,00 dinara i u porastu je za 26,74% u odnosu na isti pokazatelj iz prethodne nedelje. Izuzetno pasivno tržište pšenice, jedan kupoprodajni ugovor i skroman promet rezultirali su cenom od 23,10 din/kg ( 21,00 bez PDV), što je vrednost koja je na potpuno istom nivou kao i prethodne nedelje. Ovaj podatak međutim ima više statistički nego suštinski značaj. Naime, sve kasnije kotacije i ponude i tražnje bile su bitno ispod nivoa pomenute registrovane cene. To je podatak koji navodi na realnu konstataciju da je ovo tržište i dalje u padu. Cena kukuruza za razliku od pšenice je u porastu. Dolar je ponovo naglo ojačao u odnosu na EUR i domaću valutu, pa je to otvorilo prostor za dinarski rast cene ove robe, s obzirom na značajni izvozni potencijal ove robe i njenu tesnu povezanost sa kretanjem kursa dolara. Cena kukuruza protekle nedelje je prosečno iznosila 17,26 din/kg (15,69 bez PDV), što je rast u odnosu na prethodnu nedelju od 2,22%. Soja je ustalila svoju prisutnost na berzanskom tržištu. Protekle nedelje se trgovalo ovom robom, ali svi ugovori su se odnosili na soju van SRPS standarda sa nešto povećanom vlagom i to po prosečnoj ceni od 45,06 din/kg ( 40,96 bez PDV). Predmet berzanske trgovine bio je posle dužeg vremena još samo stoćni ječam i to po ceni od 20,90 din/kg (19,00 bez PDV).
PRODEX
Još jedna radna nedelja skromnog prometa na „Produktnoj berzi“ u Novom Sadu, ipak nije bila neinteresantna, sa stanovišta cenovnih promena poljoprivrednih proizvoda koji čine vrednosnu korpu PRODEX-a. Porast cene stočnog ječma, ne možemo smatrati aktuelnim podatkom, obzirom da se poslednji put istim trgovalo na „Produktnoj berzi“ još u avgustu prošle godine, ali je sa stanovišta statistike i PRODEX-a podatak o zaključenoj ovonedeljnoj ceni od 19,00 din/kg, bez PDV-a, itekako relevantan. Pšenica i pored naznaka o potencijalnom cenovnom padu, ostala je na prošlonedeljnom nivou od 21,00 din/kg, bez PDV-a. Ovde treba uzeti u obzir da se pomenuta registrovana cena odnosi na pšenicu veoma dobrih mlinskih i pekarskih kvalitataivnih karakteristika, odnosno treba istaći da se za ovakav kvalitet do skora plaćalo i 22,00 din/kg, bez PDV-a. Cena soje je tokom nedelje blago pala i to za 0,50 din/kg. Po ko zna koji put tržište kukuruza ima primat, kako po učešću ovog artikla u strukturi ukupnog prometa na „Produktnoj berzi“, tako i po cenovnim pomeranjima. Podatak o rastu cene kukuruza tokom čitave nedelje svakako je najznačajniji podatak u ovonedeljnim izveštajima sa „Produktne berze“. Cena „žutog zrna“ prvo je porasla na 15,50 din/kg, da bi do kraja nedelje cena po pojedinim berzanskim poslovima dostigla nivo i od 15,85 din/kg, bez PDV-a, što je za 0,50 din/kg, više nego prošlog petka. Upravo je ovonedeljni rast cene kukuruza uslovio dalji rast indeksne vrednowsti PRODEX-a, koji na današnji dan beleži indeksnu vrednost od 209,83 indeksnih poena, što je za 1,36 indeksnih poena više, nego prošlog petka.
SVET
Izveštaji iz SAD-a, ukazuju na poboljpanje uslova za useve ozime pšenice, uključujući i poboljšanje ocene useva za 3% u Knazasu na nivo od 46% dobar/odličan i na nivo od 50% u Teksasu. Ali sa druge strane postoji velika zabrinutost oko mogućeg širenja suvog vremena koje je trenutno lokalizovano, koje bi moglo da nanese ozbiljnu štetu usevima u glavnim rastućim regionima pšenice. Nedeljna izvozna prodaja od 469.600 tona, podigla je kumulatvni godišnji izvoz na nivo od 21.8 miliona tona, što je i dalje manje u odnosu na prošlu godinu za 24%. USDA-on WASDE izveštaj je u toku protekle nedelje pokazao da je smanjena upotreba kukuruza u industriji etanola sa jedne strane, dok je sa druge strane došlo do povećanja upotrebe u ishrani. Izvoz kukuruza je skočio za 1.2 miliona tona, na nivo od 45.7 miliona tona, odnosno +44% u odnosu na poršlu godinu, kao i dostizanje rekorda u proteklih devet godina. Cena kukuruza je u proteklih nedelju dana na CBOT-u gotovo da se nije menjala. Naime vrednost je pala za samo 0,1%, dok je vrednost pšenice zabeležila skok, koji je iznosio 6,65%. Zrno soje je u odnosu na proteklu nedelju vrednosno jače za 0,74%, dok je sojina sačma zabeležila skok, koji je iznosio 2,72%. Majski fjučers na kukuruz u Budimpešti, skočio je za 6,25%, dok je ista kultura na berzi u Parizu vrednosno nepromenjena u odnosu na prošli petak. Majski fjučers na pšenicu u Budimpešti je skočio za 0,72%, dok je ista kultura u Parizu pala za 2,46%.
@fear da li su se se znale te stavke prilikom predaje kukuruza, mislim da li je taj skladistar izasao sa uslovima, ili se posle zavrsetka kampanje tek saznalo?
Kod nas danas 15,8 (sa pdv), samo ne znam da li je tel-kel ili ne (nisam bas zainteresovan za prodaju, pa zato samo onako orientaciono znam cenu, mada uopste nije sve jedno da li je tel-kel ili ne...).
Pogledajte petak - Pariz bila cena 18,23, a danas kao u padu, a cena 19,74, neko se tamo zeznuo kada je otaljavao posao na sajtu agroservisa.
Samo nas turiraju.....