Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 183 53,5%
  • Ne

    Glasovi: 159 46,5%

  • Ukupno glasača
    342
Mi u subotu krunimo po 21din u kamion kako mi je cale javio da se ne zaje**vamo da krunimo u zmajevku(koju nemamo pa pozajmimo) pa od nedelje vucemo u silos u kom je sad cena 20.5din/kg.
 
Skakace i kukuruz,cek da vidis za 30-tak dana,ovo je isuvise niska cena od one za koju ce drzava traziti prodajom inostranstvu,po mojoj prognozi max cene kraj jula
 
Kako ne prodaje?Sta su robne rezerve drzave,vlada prodaje i time utice na cenu...pa u Martu su prodali 50.000 tona samo da bi snizili cenu mesa,prodali su preko produktne berze Novi Sad,a pre nove godine su otkupljivali po 18 din.

---------- Poruka napisana u 13:17 ---------- Prethodna poruka je at 13:13 ----------

Evo nadjoh i u novinama od tada...znam da se tada pricalo da namerno prodaju ne bi li oborili cenu jer je vecina razmisljala o prodaji svoga kukuruza ne bi li imali za vestak,seme (prolecne radove)

01/03/2012 20:13 | Beograd
[h=1]Usvojena uredba o prodaji 50.000 tona kukuruza[/h]Autor: G. V.
Beograd - Vlada Srbije donela je uredbu o prodaji 50.000 tona kukuruza iz robnih rezervi po ceni od 18 dinara za kilogram. Kukuruz će se prodavati preko Produktne berze u Novom Sadu
 
to je intervencija, a ne prodaja inistranstvu, i mogle su da kupe samo farme, dve razlicite stvari, drzava ne trguje kukuruzom, cak mora da ga u intervenciji da po istoj ceni po kojoj ga je kupila, a kamoli da ga izvozi. Doneta nova uredba o pozajmici 20.000 t pre sedam dana
 
Nisi me razumeo,posto si odgovorio na prvi post...jeste intervencija drzave ali intervencija kojom drzava prodaje posredstvom berze i direktno utice na cenu u datom trenutku,kontrola raspona cene se i ogleda u postupcima drzave kao sto su zabrana prodaje inostranstvu ako su oskudne domace rezerve i prodaja sopstvenih rezervi radi obaranja cene,februarska cena je oborena za nijansu bas intervencijom drzave jer se prognozirao rast cene kukuruza,prosle godine je drzava(vlada) prodala napolje svoje rezerve bas preko berze kako bi stabilizovala cene i to negde oko Juna ako se ne varam,sa psenicom su zaradili prodajom koju su prodali po 30 din preko pre 3-4 godine a ogranicili otkupnu na 12 dinara (tu nije ispostovano prodaja po 12 za koliko je otkupljivano).Svaka prodaja ili kako rece intervencija iz robnih rezervi posredstvom berze je drzavna prodaja i uvek postoji debeo razlog kad se radi...

---------- Poruka napisana u 14:42 ---------- Prethodna poruka je at 14:38 ----------

I da zaboravih reci,moj post je glasio kad drzava krene da kupuje znaci da obaraju cenu,pokusano u decembru(cena bila 17.6 oborena na 16.31..23.12.2011.godine)...ta nazovi intervencija se ocekuje jer su rezerve na minimumu.Izvor prijatelj sa berze
 
kad je kupovala kukuruz tada je dizala cenu sa 15 na 18, gledaj dvosmerno, drzava , rezerve nesmeju da prodaju i budu profitabilna organizacija, i nije tacno ono za 30,00 i dr sto navodis, oni prodaju ili po ceni po kojoj su nabavili ili daju na pozajmice i nista vise, 50.000 t je nista, u aprilu je izvezeno 346.000 t kukuruza, mart 320.000 t
 
Poslednja izmena:
Ok,ne mogu se nastavljati iako dobro znam kako to funkcionise posto sam po struci ekonomista,drzava se planski petlja 12 godina u privredu,evo ti cena iz decembra posto kazes da je drzava dizala...17.2 dinara novembar,17.6 decembar(prognoza da ce cena ici brzo gore)....drzava se umesala otkupnom cenom od 18 dinara i time oborila cenu kukuruza 23.12.2011 cena 16.31 dinar.Naivan je onaj ko kaze da drzava nema interes niti se bavi takvim stvarima.Proveri i za psenicu,na dan kad je prodavana cena na berzi preko koje je islo je bila skoro 30 dinara...ko je lud da daje po 12 po kojoj je otkupio,neko je tu debelo zaradio.Pisalo se o tome mesecima
 
"država" kako FEAR navodi je širok pojam.Pre bih rekao da država ništa ne radi ali rade pojedinci iz državnog aparata.Iako je bilo intervencije koja je uticala na prirodni tok cene verovatno neki pojedinac koji ima uticaja i interesa odradi po nekom scenariju da bi deo kolača slio u sopstveni džep.
Imaš i narodnih poslanika koji imaju veliku moć da drmaju celim tržištem.Zato se ne zavaravaj da država upliće prste ,sve to rade pojedinci.
 
O tome i pricam..ti pojedinci i jesu drzava,na toj razlici u ceni je kako sam gore naveo "neko dobro zaradio",otprilike se i zna ko.Ista situacija je i nemesanje drzave u odredjivanje cene goriva,a postavili nemoguce uslove o kapacitetu skladistenja koje ni jedan ne moze ispuniti vec opet po starom..monopol NIS-a..ljudi drzava se u sve mesa(gde postoji interes) a ne bi trebala ali ovo je Srbija...radio sam u jednoj firmi gde ne bi verovali sta su uradili pojedini sa vrha vlasti pod okriljem te "drzave".Samo treba pratiti pojedince iz npr. Victoria group i tu je i odgovor oko kretanja cena.Suvise sam i rekao
 
NE, ti pojedinci nisu država oni su kriminalci a mi smo budale koje ne idu na izbore ili ako idu onda dajemo legitimitet tim istim ljudima.
N
 
ne slazem se sa tobom...nisu oni kriminalci...zakon je kriminalac koji im je dozvolio da to rade a da ne snose sankcije.puci ce i oni jednog dana i sta onda???doci ce novi...samo hocu reci da ne rade to Nicovic,Kostic,Miskovic,Ciric i drustvo..radio bi neko drugi,treci...pa mozda i neko od nas jer bi se mi samo pravdali da radimo po zakonu...
 
Da ne idemo u off.
Zakon ne može biti "kriminalac" zna se ko donosi zakon.Samo naša država ne vlada zakonima nego uredbama.
Mislim da smo ipak mi najveći krivci što dozvoljavamo sve ovo što se dešava.
Da ne budem pogrešno shvaćen ja ne mislim da ako dođu drugi da će biti nešto bolje.Svi su oni isti.
 
Nazad
Vrh