Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 179 54,2%
  • Ne

    Glasovi: 151 45,8%

  • Ukupno glasača
    330
Pa da voleo bih i ja imati kise za fao 500-600 da izgura do kraja,ali ni fao 400 nije siguran.To sto vi imate velike vlage uglavnom govori o kakvim padavinama imate,prosle godine sam zp neki fao 600 vrsio sa 12-13% vlage,sta pricati vise ?.
 
Nisu visoke vlage zbog padavina nego zbog geografskog polozaja, pre ce se osusiti na sred prostrane nizije u Vojvodini nego na nekoj njivi zaglavljenoj u dolini rijeke okruzenoj brdima

Послато са SM-A202F помоћу Тапатока
 
Kod nas osobno u prosloj kisnoj godini samo na papiru na 6 redi 9911 u pokusima dao 15 tona suhog zrna a fao 350 do 400 dao 14 tona. Inace fao 500 na cjeloj njivi nije prelazio 14 tona a vlaga 2 posto veca i placaj susenje. A fao 350 do 400 suvo pa smo ustedili 90 eura po jutru sto bi za susenje platili. Tako da rezime vise mi novaca ostane na fao 350 do 400 a ni prinos ne bude manji jednostavno fao, 500 i 600 presjece toplinski talas za rekord kod nas a ranije fao grupe to manje osjete. Eno debakl 5685 Mercedes sjeme fao, 520 na donjoj zemlji do klipa izgorio a pioneer se dobro drži sto je ranija grupa a i hibrid je na susu koliko toliko tolerantan.
 
Takva je i moja matematika:
Fao 270 mi je zamena za suncokret.
Fao 300-500 sejemo za vršaj u zrnu umesto fao 600-700 koje smo nekada sejali za berbu u klipu. Prinos ne zaostaje ni sa onim super ranijim hibridima a kamoli sa ovima + - 400. Ali svako bi trebalo da spram svoje mehanizacije i površine koju radi zna šta mu je bolje.
 
Kako god ,dosad 15 do 20 posto vise nego ranih , vlaga bude 3 do 5 posto visa nego ranih ali to nije takva razlika u trosku zbog vlage jer nebude kod mene vlaga ranih 14 ,a kasnih 18 % sto je ogromna razlika nego rani kod nas budu u prosjeku 18 a grupa 600 npr 22 sto nije neka razlika u troskovima kod nas . Samo navodim primjer . Druga stvar novi hibridi , ako su u icemu napredniji onda je to u oplodnji na vrucini , nisu vise bas onako osjetljivi kao stariji pa da na visokim temperaturama i susi nebude zrna uopste . Napredovali su novi hibridi 600 kod dkc i pionira bar .
Nije to kao kad je bio B23 , pa razvali prinosom al ako je vruce u oprasivanju nema nista . Isto tako nije vise ni presudno u 4. i 5. listu da se odredjuje broj redi zrna . To je postalo fiksno kod novih i ako su malo losiji uslovi. Sad je teziste prinosa preslo na nalivanje zrna .
 
Znam valjda koji su prinosi bili sa kasnijim grupama a znam i koji su sad. Znam ko i dalje seje kasnije hibride i znam koliko njima rodi. Znam i za rezultate nekih ogleda domaćih hibrida kasnijih grupa a posejanih na gušći sklop pa opet nisu prebacili srednje grupe zrenja, niti vlagu bolje skinuli. Znam i svoj teren (mislim da je ovo i presudno) a i otkupne cene za 14-15 vlagu kao i za 20-25 kada dođe jesen. Znam da nema ko da radi tj da se haka sa klipovima u jesen u čardak (niti imam tolki čardak. A čini mi se niko ni u selu.) pa od februara do avgusta iz čardaka, a ako slučajno i nađeš ekipu koji bi radila znam koliko te to zadovoljstvo košta (čak i psihički. Primer : zacrtali da rade do 16.00h i bez obzira što je ostala još samo jedna tona da se skruni oni dižu sidro i odlaze kući, kažu dolazimo sutra), i znam da nema šanse da ta ekipa okruni toliko kukuruza koliko ću ja sam pustiti iz čardaka prepravljenog za čuvanje zrna tj silosa, a cena za dva dana zna da padne dinar pa i dva. Ili stane otkup dok ne srozaju cenu muški, pa ti vidi onda kol'ka ti zarada.
 
Kako god ,dosad 15 do 20 posto vise nego ranih , vlaga bude 3 do 5 posto visa nego ranih ali to nije takva razlika u trosku zbog vlage jer nebude kod mene vlaga ranih 14 ,a kasnih 18 % sto je ogromna razlika nego rani kod nas budu u prosjeku 18 a grupa 600 npr 22 sto nije neka razlika u troskovima kod nas . Samo navodim primjer . Druga stvar novi hibridi , ako su u icemu napredniji onda je to u oplodnji na vrucini , nisu vise bas onako osjetljivi kao stariji pa da na visokim temperaturama i susi nebude zrna uopste . Napredovali su novi hibridi 600 kod dkc i pionira bar .
Nije to kao kad je bio B23 , pa razvali prinosom al ako je vruce u oprasivanju nema nista . Isto tako nije vise ni presudno u 4. i 5. listu da se odredjuje broj redi zrna . To je postalo fiksno kod novih i ako su malo losiji uslovi. Sad je teziste prinosa preslo na nalivanje zrna .
Troskovi susenja su kod vas enormno manji i tu je kraj price.
 
Da , rezime je , ovde nemozemo imati do 14 posto sa iole normalnim prinosom a osim toga sto rece coci troskovi susenja su manji . Svaki kraj druga prica .
 
Jednostavno geografska razlika kako rece cetojevic . Evo da pojasnim i to . Stvar je u manje sunca ovde nego u Vojvodini. O brezuljkastim krajevima nema sta da pricam ali kod mene je potpuna ravnica , ali... kraj je rijecna dolina i to vise rijeka , komasacija nije radjena , parcele su nepravilne ,prate rijeke i isusena nekadasnja korita rijeka . Zbog toga komasacija nije ni radjena , a licno nije mi ni zao . Jest prakticnije al nebi volio zivjeti na sahovskoj tabli . Dalje samim tim ima dosta suma i zivica , i to je kljucno . Ako nemam ni jedno brdo ali ako imam bilo kakvu sumu u krugu od 1 ili 2 km automatski mi je dan kraci bar za pola sata ako ne i sat , Sunce kasnije izadje 15min zbog nekog zaklona i ranije zadje 15min pa vidi kolko je to godisnje . Zato kasni vegetacija . Na ekstremnim vrucinama moze da bude i korisno.
 
Добар је фао 600 има сад хибрида који су у рангу фао 400 па отпуштању влаге нпр. 0725 он уме да се спусти на 14,5-15% по приносу не може да му парира ни један ранији
 
Koliko dobaci taj 0725? Momo kako se kreću prinosi kod tebe? Samo u sušnoj jeseni će fao 600 spustiti vlagu. U kišnoj i to ne ni jako kišnoj (a i to smo doduše zaboravili kako izgleda) ne verujem da može skinuti vlagu da može da se skladišti u zrnu a za klip se zahebeš jer se spustila vlaga ispod 25. Zato sam i napisao u prvom postu, svako zna s' čim raspolaže.... Berač, ljudstvo, kombajn, manjak ljudstva, skladište za klip, skladište za čardak, površine pod kukuruzom.....
 
Добаци до 15-16т/ха вршеш га са 17% влаге у кишној јесени у сувој се спусти и до 14% и треба га сачекати мало
 
Tako je Matiću. A bilo je jeseni da u septembru bude 14,5 i onda se okiša i nemožeš ući u njivu, pa onda skida se krajem oktobra ili novembar sa 18, jer nema vetra koji bi spustio vlagu. Fao 600 je tada misaona imenica za vršidbu. Imam njivu u ritu, pa tu su bile zelene stabljike i drška klipa kada smo brali krajem oktobra u klipu. Vlaga ihahaj, al klip može. Zbog toga gleda da se seje Fao 400, ništa od 500 grupe.
 
Da li je neko skoro prodavao kukuruz? Koja je trenutna cena?

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh