Odg: TRAVA U VOCNJAKU Kakvu sortu trave posejati izmedju jabuka
@Milan
najjednostavnije rečeno mešavina trava i leguminoza. Najbitnije vrste trave za stočnu ishranu su:
ježevica (Dactylis glomerata L.), engleski ljulj (Lolium perenne L.), livadski vijuk (Fes tu ca pratensis Huds.), visoki vijuk (Fes tu ca arundinacea Schreb.), mačji rep (Phleum praten se L.), italijanski ljulj (Lolium multiflorum Lam.), francuski ljulj (Arrhena -therum elatius ), crveni vijuk (Fes tu ca rubra L.), bezosni vlasen (Bromus inermis Leyss).
Crveni vijuk
Engleski ljulj
Francuski ljulj
Italijanski ljulj
Ježevica
Mačji rep
Livadski vijuk
Leguminoze (Leguminosae, familija Fabaceae) su karakteristične po mahunama tj. semenkama zrnastog oblika. Najbitnije vrste leguminoza za stočnu ishranu su:
Lucerka, Crvena detelina, Žuti zvezdan, Grašak, Grahorica, Soja, itd.
Biološka raznovrsnost i polimorfnost vrsta iz familija Fabaceae (Leguminoze) i Poaceae (Trave) koja ulazi u sastav smeša omogućavaju veliki broj kombinacija, u travno-detelinskim smešama, i po različitim osobinama kao i namenama.
U našim uslovima, u travno-detelinskim smešama, udeo leguminozne komponente u smeši treba da bude 20-30% pokrovne vrednosti. Od leguminoza, uglavnom se koriste lucerka, crvena detelina i žuti zvezdan, jer za belu detelinu nije bilo odgovarajućih tipova. Najveće ograničenje za veći deo lucerke u smešama i njeno duže održavanje su kisela zemljišta, a za crvenu detelinu kratak život, a za žuti zvezdan mala kompetativna sposobnost.
Za razliku od leguminoza, kod kojih je broj vrsta mali, a ograničenja uslova spoljne sredine veća, kod trava postoji veliki izbor vrsta, a u svetu i veliki broj sorti. To omogućava da se prave smeše sa precizno zadatim karakteristikama po dužini korišćenja, nameni, kvalitetu, intezitetu proizvodnje, frekvenciji korišćenja (italijanski i engleski ljulj).
Uopšteno:za prifarmske, intenzivne sisteme može da se preporuči uključivanje u smeše kvalitetnih vrsta sa kraćim vekom korišćenja (italijanski i engleski ljulj), za terene sa visokim nivoom podzemnih voda visoki vijuk, za suvlja i peskovita zemljišta bezosni vlasen, za lakša zemljišta u brdskom području francuski ljulj, za dublja i plodnija ježevica i livadski vijuk, a za planinsko područje mačiji rep.
Predhodno izneto su bi bile vodeće travne komponente u smeši, a ostale vrste, među njima i niske (crveni vijuk, rosulje, livadarke), ubacuju se u smešu kao pratilice za bolju popunu prostora.
Preuzeto i kombinovano iz više različitih izvora.
