Traktorske kose

kakva su vam iskustva sa termometalovim kosama,kupio sam jednu polovnu za rezervu pa me zanima kakve su :ppozdrav:
 
Ratko je napisao(la):
kakva su vam iskustva sa termometalovim kosama,kupio sam jednu polovnu za rezervu pa me zanima kakve su :ppozdrav:
Ima je moj rodjak, nije losa ali je ipak losija od svog originala sip.Ova kod njega je 165 imalo joj je glupo sto se mora sici sa traktora da bi se prebacila u radni polozaj, ali je u sustini ok, i ipak je jevtinija od sip_a.Inace on radi mnoooogo usluzno i podere kosu za par godina novu, i za to vrijeme nije nista pucalo na njoj.
 
Ja imam lifamovu od 135 (po sipovoj licenci) i hoće da nadiže prednji kraj zetora (5911) a kamoli 539,a o 165 da ni ne govorim.Što se tiče uključivanja i silaska sa trajtora,uglavnom su tako rešene sve kosačice sa 2 diska(nema hudraulike,čista i prosta mehanika)-mnogo su jače od onih sa 4 diska.Što ćeš 5 minuta duže kositi sa 135 nije neki problem,Ja ako prodam moju ja ću uzeti novu Termometalovu-kosačice su bolje i jače od poljakinja ali su i skuplje.
Mustang,dobro razmisli pre nego što se odlučiš :ppozdrav:
 
Mnogo ti lagan taj zetor , kosio sam sa ujakovom nekom stranom 180cm sa 533 , malisan je nosi nekako i tera nekako al cim sam je vratio odma sam zvao mehanicara da dodje da popravimo moju IMT sa 4 diska , i to groblje sa 2 diska kod mene vise nikad nece uci u avliju , zato pamet u glavu sta kupujes , ako uzmes 135 detelina ce ti glaviti izmedju bubnjeva i imaces mnogo debele otkose , a imaces ih i sa 165
 
Zoran0230 pa ti stavi teg na zetora :haha: :haha: nemoj uporedjivati sa imt i pricati nesto sto nisi probao jedino ako je ta tvoja kosacica neka posebna pa nemoze da se meri sa drugim
 
@Rale 83
Rale hvala puno na informacijama :cao: rekao bi i ja da je ova sa 4 diska bolja,odnosno sto kaze nas narod 'ako ne znas sta je bolje-pitaj koliko kosta'!,i bas o ceni se i radi,naime koliko se secam ovaj prodavac mi je rekao-ako me secanje ne vara da nova imt-ova sa 4 diska kosta oko 240000 dinara,sto zaci da za nju imam 2 poljakinje!,e sad polovno ne bi uzimao a za novo mi se ne daju tolike pare,u svakom slucaju nadam se da se slazes samnom da ce bilo koja rotaciona biti bolja od one olt-ove zadnje (dubrave) sa njom cale pati muke vec godinama-daleko joj lepa kuca ::lose:: A sto se tice debljine otkosa kod ovih rotacionih sa 2 diska tu se slazem sa tobom da dosta nabijaju na gomilu i da se teze susi ali 'koliko para toliko i muzike' ::namigivanje:: ,medjutim imajuci u vidu da ljudi koriste i onu sa 2 diska od 180-185 cm sirine otkosa,ova od 165cm je manje zlo-jel tako??,a i kolega sova je izneo dosta argumentovano zasto je ona bolja od ove od 135 cm,kao i gagi i Milos :cao: pa mislim da nemamo razloga da im ne verujemo,a i sam kazes da si sa 533 nosio cak i ovu od 180cm i kosio sa njom tako da ce valjda za 539 ova od 165 da odgovara Veliki pozdrav za sve i ziveli :ppozdrav:
 
Gagi terao sam sa 540 tako da znam vrlo dobro kako se ponaša (govorimo o transportu svi,nadam se).Da nije možda ferdža teži od 5911 :sta:.Termometalova je oko 1600E,
 
ja sam sa poljakinjom 165 kosio sa imt 533 539 540 549 i sa mf178 svi je lepo nose od imt/a i nikada nije bilo problem ni u transportu ni u radu a mf se igra ko da ide prazan :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Zoran0230 je napisao(la):
Gagi terao sam sa 540 tako da znam vrlo dobro kako se ponaša (govorimo o transportu svi,nadam se).Da nije možda ferdža teži od 5911 :sta:.Termometalova je oko 1600E,
Zorane mozda ferguson 539 u odnosu na zetora ima bolji raspored tereta u smislu odnosa napred:nazad,pa se zato bolje ponasa u transportu :sta: ,naime ja stvarno ne znam jer da znam ne bi se raspitivao ali ne verujem da bi mi kolege forumasi tvrdili da ferguson moze da nosi i koristi poljakinju od 165cm da nisu to u praksi proverili!,jer kao sto vidis govore svi da u praksi koriste pomenuti par poljakinje 165cm i fergusona 539.Ja iskreno verujem da smo ovde da se pomognemo i damo jedan-drugom koristan savet a ne da jedni-druge zavlacimo...ja im verujem! U svakom slucaju ti koliko sam razumeo potenciras i govoris o transportu-jel tako??,sto znaci da se u radnom polozaju u njivi dobro(da ne kazem super) ponasa(govorim o tvom spomenutom iskustvu sa traktorom 540 i rotacione)...odnosno da ferguson moze bez nekog preopterecenja i opasnosti od pregrevanja i stradanja njegove masine da zavrsi posao-jel tako??.A ako je samo problem u transportu,u cemu kako sam ja razumeo da se ti ne slazes sa njima u smislu propinjanja i poskakanja prednjeg kraja,onda cemo to lako da resimo:stavim 50 kg tegova napred i resen problem-je l' tako??,a vazno je da u njivi zavrsim kvalitetno i dobro posao!,a meni su njive na kilometar-najvise mozda 2 kilometra od kuce tako da nemam veliki put u transportu.Hvala ti u svakom slucaju na trudu i izlozenom tvom iskustvu.Veliki pozdrav :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1300626256[/time]
_________________________________________________
Ja se izvinjavam,ali dodao bi jos posto vidim da Zoran ima i koristi sipovu od 135cm,sada bas razmisljam,ja ne znam ali mozda je ona malo teza od poljakinje,naime dovoljno je da je samo 20-30kg teza(a kamoli vise)pa da se to odrazi na ceo balans imajuci u vidu duzinu rotacione,setite se one bese Arhimedove recenice:'dajte mi dovoljno dugu polugu i dovoljno jak oslonac i pomericu zemlju(svet-tako nekako)',odnosno hocu da kazem i da tezina rotacione igra bitnu ulogu! :cao:
 
u mom kraju svaki fergo kojeg vidim na putu sa rotacionom od 165 ide prednjim gumama na samo onim srednjim šinama i poskakuje (različiti proizvodjači kosačica)
mod drugar ima 539 i poljakinju 165 i hvali je u nebesa , stvarno čovjek nije imao nikakvih problema sa njom a kod njega je već više godina , neznam tačno možda 4-5
on radi na polubrdskom kraju

moja iskustva su prilično negativna što se tiče kosačice 165 na dva doboša , nisam probao 135 ali mislim da bi bila bolja i za transport i za rad a neću da ulazim u to jer neznam koliko mase može da propusti izmedju doboša , znam samo da sam sa 165 u teškoj i gustoj travi morao da smanjujem zagvat skoro na pola jer nije mogla da proguta masu
a da ne pominjem to što uz brdo nisam mogao da održim pravac kretanja jer me je nenormalno zanosila prednjim krajem u desno
sada imam sa 4 diska i ne planiram mijenjati

moja iskustva sa kosama su sva vezana za traktor vladimirac
 
Sto se tice debljine otkosa tacno je da se posle kosenj sa kosacicom sa 2 diska malo sporije susi. Ja sam prosle godine uzeo novu poljakinju 165 i ide bez problema i suse se otkosis zgodno. A imam i Fellu Werken 185 zahvat, pa se i posle nje otkosi brzo suse, samo dan pre baliranja prevrnem sa Suncem otkose
 
pocerina je napisao(la):
Sto se tice debljine otkosa tacno je da se posle kosenj sa kosacicom sa 2 diska malo sporije susi. Ja sam prosle godine uzeo novu poljakinju 165 i ide bez problema i suse se otkosis zgodno. A imam i Fellu Werken 185 zahvat, pa se i posle nje otkosi brzo suse, samo dan pre baliranja prevrnem sa Suncem otkose
e upravo sam to htjeo da kažem
znači zar nije bolje sakupiti otkose u redove na dan prije baliranja ili kupljenja , onda bi trebalo ad se dosuši mada nemam neko pretjerano iskustvo sa pripremom trave :sta:
 
@pocerina
Jesil kosio nekad detelinu da na 1800 obrtaja kardana i 7-8 km/h otkos zaglavnjuje izmedju bubnjeva .
Ja kosim ujutru i sutradan u podne skupim na otkose i pustim da se osusi , masa zadrzava onu zelenu boju a za 4-5 dana je savrseno suva za baliranje , al to je kad imas 7-10 dana za seno , a kad najavljuju za kisu kako tad sa velikim otkosima ?
Imamo sam lose iskustvo sa kosacicom sa 2 diska i to :nono: :nono: nikad vise .
Sto se nosenja i pogona tice MOZE i NIJE OLAKO
 
Kosio sam ja i detelinu i livadsku travu, livadska je bivala veca od 560 i stizalo je da se osusi. Kad je lose vreme kao proslog proleca, posle kosenja je se islo sa balerinom koja je rastresala otkose.
Post je spojen: [time]1300632712[/time]
_________________________________________________
CVEJA Po je napisao(la):
CVEJA Po je napisao(la):
A da li ima poljakinja kosacica sa onim valjcima za gnjecenje mase u prodaji ili ne? :sta:
Niko nezna :sta:
Mislim da nema poljakinja sa gnjecilicom. Ja na Felli imam kardanski izvod za gnjecilicu, mislio sam da trazim gnjecilicu za nju ali sam odustao kada sam kupio poljakinju
 
Mustang-raspored tereta uzmeđu zetora 5911 i 539 je sigurno različit ali ne znam kakva je razlika između 539 i 540
 
Zoran0230 je napisao(la):
Mustang-raspored tereta uzmeđu zetora 5911 i 539 je sigurno različit ali ne znam kakva je razlika između 539 i 540
Upravu si :D Onda je moguce da je razlika u tezini izmedju tvoje sipove i ove poljakinje(jer kako sam te razumeo ti si 540 koristio sa tvojom sip-je l' tako ?) :sta:,ja ne znam njihove tezine ali u necemu mora da je caka :sta:.
 
Nazad
Vrh