Tovni pilići

Aha, pred kraj im dajem na pojilicu od 14l oko 25-30 kapi, kad su prešli sa jedinice na dvojku i kad sam prestao da im dajem kapi uginulo mi je dvoje, ali mislim da je to zbog promene hrane i vrućine, ali za razliku od prošlih tura nemam problema sa ovima što im se ukoči noga, u tri ture imao sam takvih 4 komada to mi je najgore žao mi je da ih davaim a jedno sam zaklao sad imalo je oko pola kile, a izgleda katastrofa tako da ide mački.
 
Ove godine sam samo dao jednu kesicu zivomicin na pocetku tova mislim da je to bilo 2 mozda i tri dana pre nekoliko dana sam razgovarao sa komsijom koji cuva skoro 10 godina pilice i on mi kaze da im u pocetku daje zivomicin i kad napune mesec dana da se osveze malo, a kapi sam davao mozda sveukupno 15 dana pune dve bocice. Ja sam imao do sada 4 uginuca od 45 prvo uginulo prvog dana, drugo posle nedelju dana, trece sa 600gr u trecoj nedelji a cetvrto jadno je izgleda bilo ugazeno odvojio sam ga davao vodu spricem stavljao u tepsiju da jede prvih nekoliko dana je lepo jelo i onda sve slabije ne kraju mi uginu na oci jadno nije moglo ni da ustane samo lezao u mesto. Od vitamina planiram da od 35. dana dajem nutri plus u hrani a pre toga dacu im 2 kesice zivomicina jednu sipam na 6l vode, tu je stocno brasno-trice i prekrupa(kukuruz-psenica) koju im mesam od 19. dana i kasnije ce dobijati koprivu koja se u najvece susi a planiram da ih cistim oplemenjenom prekrupom koja sadrzi navodno kukuruz, psenicu, suncokret i ovas valjda
 
Ako je smesa pravilno izbalansirana (za male pilice) mora da sadrzi odredjeni % st.kvasca.

@golubic
Dobro nam dosao druze u ovo nase veselo drustvo.:ppozdrav:
Hvala na dobrodošlici.Ja dajem 10g svežeg kvasca na 5 litara vode.
Pročitala sam sve poruke u ovoj temi i videla šta kod mene ne valja ,prostirka .Ja stavim prvo šperploču pa onda papir i to čistim na svaka 3-4dana .Vidim da je to potpuno pogrešno ali ova tura nek ostane tako jer mislim držati pilad još 20 dana .Za sledeći put me zanima da li sam pravilno razumela postupak.
1.Pod je od drveta ,okrečiti ga hidrantnim krečom
2.Naslagati slame (mislim da ću slamu lakše naći nego krupniju piljevinu )20cm debljine,prethodno ugaziti.
3.E sad -da li se kasnije još posipa krečom u tankom sloju pa dodaje još slame ?
 
Ja sam kupovao neku hranu na cijoj etiketi pise da sadrzi kokcidiostatik,jer neko kupovao takvu hranu?pozdrav
 
Zivomicin dajes samo prve nedelje posle ne!!!a ade kapi sam davao po nekoliko kapi na 2l nedelju dana pa pauza od pet dana pa dajem opet nedelju dana i to je to a kasnije ne dajem nista i nikad nisam imao neka velika uginuca,mozda 1-2 na 50 komada

Druze postoje dve vrste zivimicina. Jedan je sa antibiotikom a drugi bez njega (tovni). Preporucljivo je ovaj prvi davati samo prvu nedelju, a drugi koji sadrzi samo vitamine i secer moze se stalno davati.
Hrana sa kokcidiostatikom je obavezna u pocetnom tovu zivine i to je sasvim u redu. Procitaj u temi :"Bolesti pilica" o kokcidiozi i bice ti sve jasno.
 
Hvala na dobrodošlici.Ja dajem 10g svežeg kvasca na 5 litara vode.
Pročitala sam sve poruke u ovoj temi i videla šta kod mene ne valja ,prostirka .Ja stavim prvo šperploču pa onda papir i to čistim na svaka 3-4dana .Vidim da je to potpuno pogrešno ali ova tura nek ostane tako jer mislim držati pilad još 20 dana .Za sledeći put me zanima da li sam pravilno razumela postupak.
1.Pod je od drveta ,okrečiti ga hidrantnim krečom
2.Naslagati slame (mislim da ću slamu lakše naći nego krupniju piljevinu )20cm debljine,prethodno ugaziti.
3.E sad -da li se kasnije još posipa krečom u tankom sloju pa dodaje još slame ?

Posle svakog tova, pod i zidove jedno metar visine okrečiš, pre slame po podu staviš tanak sloj kreča u prahu, možda pola cm, zatim staviš slame 10-15cm i posle po potrebi dodaješ slame kako bi im stalno bilo suvo i čisto. Obrati pažnju oko pojilice tu je uvek najkvasnije tu ako vidiš da je mnogo vlažno skineš deo i dodaš novu slamu.

---------- Poruka napisana u 16:25 ---------- Prethodna poruka je at 13:06 ----------

Evo ga ovaj šareni štu su ga uvalili
img0139xv.jpg


A ovako sam im sada raširio.

img0140yv.jpg
 
@nikola_VUK

Pa dobri su ti ovi pilici. Nemas razloga da se zalis, ili je to prosla tura bila losija.:sta:
 
Ovo je druga tura, stari su 43 dana i imaju prosečno oko 2kg, jesi video onog crvenog, samo mogu da zamislim odakle i kako su nabavljali ove piliće.
 
Ne gresi dudu.ROS 308 zna da ima takva obelezja.U jatu COOBa se isto tako pojavi crno pile ili koje lici na graoranku.Geni su cudo.Proradio neki cukun,cukun deda.Ako on dobro napreduje i ne zaostaje za drugima,udri brigu na veselje.:ppozdrav:
 
Bio sam ubeđen da su mi uvalili nešto, uvek sam imao po neko sa crnim tufnicam i to mi je ok, ali ovaj mislim da će čitav da dođe graorast.
 
Danas sam merio pilice posto su se odvojili imam 25 koji su poprilicno jednakli i njihova tezina je oko 2,1kg dok drugih 16 su malo manji i poprilicno nezainteresovani za hranu vise vole da leze pored vrata :) njihov prosek je oko 1,8, imaju 33 dana pojeli su 40kg jedinice, 89kg dvojek, oko 25kg prekrupe i 8kg stocnog brasna planiram da im dam jos 80kg dvojke izmesane sa prekrupom i ide ciscenje. Zale se komsije da se sviam podvojili pilici da nisu ujednaceni
 
Ma bio danas do druga i iznenadio sam se kada sam video da on cuva 50 kom u prostoriji aj da kazem da ima jedva 4kvadrata ako ne i manje visine 1,5m i onda sam doso do zakljucka da moji pilici imaju dosta komfora posto se krupniji 25 nalaze u prostoriji 1,8x2m a 16 plus 7 domacih u prostoriji 2x2 i da samim tim iako imam konverziju oko 2 prosek pilica je oko 2,8kg normalno ima po nekoliko koji predju 3kg.
 
Ako ti je cilj da ih ujednačiš, to ćeš da uradiš tako što ćeš više hranilica da im staviš, u prvoj turi ja sam imao piliće od 3.5 do 2.2kg očišćene jer sam imao samo jednu hranilicu, posle sam to regulisao sa dve hranilice na 30-40 pilića već preko 40 mislim da treba još jedna.
Što se tiče prostora zimi oko 30 a leti oko 20kg po m2.
 
Nazad
Vrh