Tovni pilići

Trebalo bi da ih hraniš bar pet dana da bi ih "pročistio". Moj savet je da im u prekrupu ubaciš 10% sojine sačme, ili sojinog griza, da ne bi kalirali.
 
Imam sojine pogace,pa cu nju ubaciti.
Sad su vec dosta veliki,imaju oko 4.5kg pa jedu kao blesavi :zli:
Ima da mi pojedu sad i kukuruz i pogacu u vrednosti od sigurno 1500-2000 din,eto neplaniranog troska,ali sta sad.
Ja mislio bice dovoljno malo kukuruza dan-dva da se prociste,ali sam se zeznuo.
U svakom slucaju,hvala na pomoci,napravicu im tako i nadam se da nece kalirati.
A sutra cu bas zaklati jedno pile da vidim jel im se "oseti" meso na hemiju.
 
bojane najmanje 7 dana, ako cemo iskreno.....sve ispod toga je malo, moj otac je prof.na poljo.fakultetu, i svakodnevno slusam price o tome, znaci optimalno je 7-10dana, ja ih cistim 10 dana, i to ne samo sa kukuruzom , nego im mesem kukuruz sa psenicom, mekinjama, dodajem barene koprive, i deteline, e to je pravo prociscavanje, i tada nekaliraju, a kad je kukuruz sam, onda ga mnogoo slabo jedu, i dosta gube,obavezno posoli kukuruz, nista bez toga, na tvojih 30kg, stavi oko pola kila soli obavezno, da bi bolje jeli, i nemoj da koljes sutra pile da vidis dal se procistilo 100000000% nije, i smrdece ti meso, i za dzabe ces ga baciti, i eto ti trosak plus, ja im zbog troskova oko ciscenja, uskratim neko dzakce koncentrata i dodjem na isto.... ::namigivanje:: pozzz kolo su ti stari pilici, koji konc.su jeli :cool:
 
Stari su oko 60-65 dana.
Napravio sam im vec 50kg hrane za ciscenje po Brankovom savetu (45kg kukuruz + 5kg sojine pogace).
Valjda nece kalirati nimalo :sta:

Inace,pravim sam hranu po recepturi jednog prijatelja i pokazala se vise nego odlicna,a evo i da objasnim zasto.

Ukupno su pojeli 100kg keca + 200kg dvojke u ovoj turi.
Trojku nisam pravio ovaj put,jer me novcano izadje skoro isto kao i dvojka,pa sam zato i ukinuo da malo experimentisem.
Pre sam pravio 100+100+100 i tih zadnjih 100kg je bila trojka koja ih procisti i cak i malcice napreduju.

Ovaj put sam napravio kao sto rekoh 100+200+0 i napredovali su super.

Vecina ima oko 4kg,a ima i desetak primeraka od 4.5kg.

A trebali bi da imaju oko 3.5-3.7kg ako cemo po pravilima matematike.
300kg hrane podeljeno sa 40 komada je 7.5kg hrane po piletu.
A od 7.5kg hrane pile treba da napreduje do 3.7 u proseku.

Dakle velika vecina je otisla iznad proseka,ali ima i onih od 3-3.5kg mali broj.

Eto,to je to.

Sledeci put cu se bolje pripremiti za prociscavanje,mozda im cak i napravim 50kg te moje trojke,znam da provereno od nje ne smrdi meso jer sam tako radio prosli put.

Sorry na malo duzem postu,volim da detaljno odgovorim :)
 
Rekao mi tata da ne smem pilicima davati ovaj novi obrani kukuruz sa njive koji ima vlagu oko 20-22% jer ce se pilicima upaliti grlo :sta:
Vec da smem samo kukuruz koji ima od 15% pa nanize.
Pa da proverim sa vama iskusnijim ljudima,jel to istina :sta:
 
bojanh66 je napisao(la):
Rekao mi tata da ne smem pilicima davati .............kukuruz ............vlagu oko 20-22% jer ce se pilicima upaliti grlo :sta:......................kukuruz koji ima od 15% pa nanize.
Pa da proverim sa vama iskusnijim ljudima,j el to istina :sta:

Tako je Bojane, stariji će se setiti naših predaka, u vremenima kada je stari kukuruz bio potrošen, koji su sušili novoubrani kukuruz u plehovima po 10-tak klipova (pećnice "Smederavaca") i tek onda krunili i davali živini. Prema tome, što suvlji kukuruz to bolje za živinu !!!

:ppozdrav:
 
Hvala na potvrdjenoj informaciji.
Da mi cale nije rekao,sad bih vec upropastio male pilice.
 
a ti bojane jel uzimas i sada novu turu pilica, pa sta radis sa tolikim pilicima, jel ih prodajes, kako ces oko grejanja, idu hladni dani, jesi li poklao one stare.....pozzz :cao:
 
Ma to za sebe hranim,jedem pilice ko blesav,1 pile pojedem za 1 ili 1 i po dan :)
Krilca i vrat odsecem i dam mojima,a ja jedem batak,karabatak (zabatak) i belo meso.

Koljem moje u subotu,a nove jednodnevne uzimam u ponedeljak,taman da preko vikenda im sredim totalno prostor.

Pa ide sad zima,ali izguracu nekako s njima,nisam ih jos nikad drzao preko zime,ali mi u podrumu bude neverovatno toplo posto pozatvaram sva vrata i prozore,a njihova balega podize temperaturu u prostoriji.

I onda na kraju jednom dnevno pustim da ventilator izvuce taj smrad,da se malo procisti i to je to.

Tako sam zamislio i tako cu i da isprobam,pa kako bude :)
To sam radio ono kad je pre mesec dana bilo malo hladnije vreme,napolju oko 5C,a kod njih bude oko 20-22C posto imam toplomer,pa ocitam.
 
hahaha, pa de ti stane toliko.... :ppozdrav: posto ti je podrum topao, onda nece biti problema, mada, jedne god sam ja uzeo u novembar isto, ali je bilo toplo kao sad, i ipak sam morao da ih drzim 5 dana pored sporeta u kuci, da nebi sakrzljali u startu......mada ti vidi.....kako bude...pozzz :cao:
 
zdravo pilicari ja sam vuk predstavio sam se u ceficu. interesuje me u vezi grejanja pilicarnika, na nekoj slici tu na forumu sam video plinske boce i gorionici kao u bastama kafica. da li pilicima smeta plin i kako to postaviti, vetriti?
 
nesa zr.tovim pilice vec 15god interesuje me necije iskustvo o tovu u kavezima od pocetka do kraja tova
 
Zdravo ja sam novi peradar,

Jedino što nemam nikakvog iskustva sa tim poslom.

Ima li neko ko je uzgajao tovne piliće za ličnu upotrebu.
 
novi peradar je napisao(la):
Zdravo ja sam novi peradar, Jedino što nemam nikakvog iskustva sa tim poslom.
Ima li neko ko je uzgajao tovne piliće za ličnu upotrebu.

Dobrodošao na naš Forum, bez ljutnje i uvrede, ali me podsećaš na pušača "koji od svog potrebnog pribora za pušenje, ima jedino dobru volju i puši mu se"!!!

Na ovom Forumu ima mnogo takvih koji se bave uzgojem brojlera, ali da bi s tobom komunicirali, treba bar "koliko-toliko da te upoznaju". Za sada, osim toga da si iz Sarajeva, ništa više o tebi ne znamo. Znači:

1. - Predstavljanje domaćinsko kako to dolikuje, klikni na: http://poljoinfo.com/caffe/za-nove-clanove-da-se-predstave/ vidikako su to drugi uradili, pa onda napiši nešto o sebi, poslu kojim se baviš i tome slično.

2. - Ova tema kao što vidiš ima 24 strane (a ima još podosta otvorenih i dobro popunjenih na temu uzgoja tovnih piilića). Sigurno će biti dosta toga što ćeš videti i novog naučiti listanjem i čitanjem, jer forumaši koji ti mogu adekvatno odgovoriti neće sigurno da se ponavljaju, s obzirom da su o tome već post-ovali?!

Siguran sam da se slažeš da nigde nema sve "sažvakano i na tacni"??!! :D

:ppozdrav:
 
U temi Prikljucci za traktore-Specijalne masine sam opisao peci koje sam video na jednoj farmi u Makedoniji koje su proste za pravljenje a veoma efikasne za grejanje a kao gorivo se koristi otpadno drvo i mleveno granje. Ne bih da se ponavljam ovde a napomena je da se kod tih peci obavezno treba obezbediti prostor oko njih zbog zastite od pozara.
 
pozz pilicari posle pozdrava u cafeu resih da pitam vas malo iskusnije o grejanju objekta za tov pilica.Planiram zidanje objekta pa me zanima koja vrsta grejanja se pokazala najboljom.Dali mozda podno dolazi u obzir ili da ventilatorima uduvavam topao vazduh ili radijatori.Hvala unapred :sta:
 
Podno grejanje nije najbolje resenje zbog prostirke i zbog isparavanja amonijaka iz nje a postoji vise vrsta efikasnog grejanja od kojih su neka vec pomenuta u ovoj i srodnim temama. Najvaznija stvar kod grejanja je da budu isplativo jer dzabe dobro grejanje kad pojede svu zaradu koja je i onako mala. Zbog toga je ekonomska racunica veoma vazna. Objekti se mogu grejati na vise nacina :

** Gasne grejalice (Siere -sesiri ili gasni topovi ) su veoma dobre jer imaju termostate a gorivo im je gas a problem kod njega je sto stalno poskupljuje.

** Topovi na euro dizel kojih ima od 10kW pa do 70kW izuzetno brzo i efikasno greju a potrosnja eurodizela je na primer za 40kW oko 5 litra na sat.

** Elektro grejalice - kaloliferi rade na el. struju i imaju obicno po 3 grejaca iza kojih je jak ventilator. Uglavnom su trofazni i imaju razlicite rezime rada uz regulaciju termostatom.

** Grejanje na drva ili ugalj u velikim pecima koje mogu biti fabricke ili po sistemu uradi sam a o kojima smo vec pricali.

** Centralno grejanje sa kotlom na cvrsto gorivo i sistemom radijatora ili kalolifera koji su po objektu. Postoje i varijante radijatora sa ventilatorima a umest radijatora se mogu koristiti i stati hladnjaci od kamionskih motora.

Od svih pomenutih vrsta poslednje dve su najjeftinije ali zahtevaju najvise rada oko grejanja.
 
Ja sam pristalica gasnog grejanja - Siere -mada je činjenica kao što je Robins veća napomenuo da plin veoma često poskupljuje.Ova vrsta grejanja je efikasna, relativno brzo se dostiže i lako održava trražena temperatura.Problem je i u kvalitetu plina.Kovčku sieru treba održavati, pre starta kompresor i u toku eksploatacije skidanje prašine sa šešira, da ne bi sagorevala.Ima jedan štos a to je da u boci uvek ostaje jedna količina plina, i to onog da kažem otpada, pa ako kod nekoga menjate bocu dešava vam se da se jedna količina plaća više puta.Ako je vi menjate prazna za punu taj štos je moguć a ako vi punite na benzinskim pumpama onda nema problema.Koliko litara toliko novca.Tante za bum.
:ppozdrav:
 
Slazem se da jedino jeftivno grejanje isplativo jer cene varijraju i ogreva i pilica.Zato sam nedavno video slavnu bubanjaru preradenu kao pec za centralno samo jos moram otici kod coveka da skinem punu semu jer mislim da je to zasad naj isplativije.Hvala za savete jer onda odbacujemo podno i idem na varijantu radijatora +bubnjara pacu se javiti sa rezultatom POZZZZ
 
Administratore, izvini , prebaci ovu temu gde misliš da joj je mesto.
Zadnju turu sam uzeo 30.12, a klanje je bilo sad 21.02.Piliće uzimam u jednoj poljoapoteci, iz Šida su, a nemam pojma koji je hibrid.Moj burazer verovali ili ne je uzeo piliće 01.12, a klao je 23.01 nije bilo ispod 3kg očišćeni.Istu sam recepturu primenio, ali sam pogrešio zbog mnogo pilića na malo prostora.
Moju prvu turu sam hranio gotovim koncentratom i ubila me cena utroška, na 105 pilića sam imao zaradu nekih 10.000 din, a bili su teški u proseku 2,1 kg očišćeni.Burazer razbija sa njegovim, rastu ko ludi, a da budem iskren nije im tako toplo u prostoriji.
 
Nazad
Vrh