Tov junadi

Ne znam zasto drzava ne subvencionise oplodnju holstajn rase tovnim rasama bikova,onda bi i ta telad mogla da idu u tov
Drzava , da postoji, nebi dozvolila ovakav haos u stocarstvu. I to sto subvencionise ide mnogo traljavo.
Neznaju se rokovi isplate, nekima isplate ranije, neki cekaju godinama.
Zahteve proveravaju lektori, svaki neispravni zarez ide na ispravku ili se odbija zahtev.
Pravilnici se tumace kako kome.
Haos.
 
Ne znam zasto drzava ne subvencionise oplodnju holstajn rase tovnim rasama bikova,onda bi i ta telad mogla da idu u tov
Zasto bi osemenjavao holstajna tovnom rasom?
Onaj ko drzi holstajn krave iskljucivo ih drzi zbog mleka i cilj mu je da mu krava oteli zensko tele,musko tele je samo steta

Ta telad su jeftina i ako se tove sa jeftinom hranom moze da se napravi neka racunica

Послато са motorola one помоћу Тапатока
 
Zasto bi osemenjavao holstajna tovnom rasom?
Onaj ko drzi holstajn krave iskljucivo ih drzi zbog mleka i cilj mu je da mu krava oteli zensko tele,musko tele je samo steta

Ta telad su jeftina i ako se tove sa jeftinom hranom moze da se napravi neka racunica

Послато са motorola one помоћу Тапатока
Zato druze sto nisu svi domacini kao ti i rade onako kako bi trebalo....ovde vecina koja drzinpo neku holstaj kravu osemrnjuje simentalcem,zato kazem da je bolje tovna rada nego simentalac
 
Imam problem sa nadunom bika od 600kg. Bio jw veterinar pre 3dana, dobio je neki koktel u venu i sondom mu je izduvan gas iz buraga,problem je sto mu se vec ta hrana izmesala sa gasovima i nije mogao puno da ga "izduva". Data mu jr slanina sapunjara i svinjska mast. Sinoc je cale malo nasuo koncetrata i izgleda danas se opet pojavilo. Ne u tako velikoj meri kao prvi put, ali ima. Ima li neko neki savet.
I kad pocnes sa koncentratom posipaj ga jestivim uljem.
 
Zasto bi osemenjavao holstajna tovnom rasom?
Onaj ko drzi holstajn krave iskljucivo ih drzi zbog mleka i cilj mu je da mu krava oteli zensko tele,musko tele je samo steta

Ta telad su jeftina i ako se tove sa jeftinom hranom moze da se napravi neka racunica

Послато са motorola one помоћу Тапатока
Ali i uslovno grlo za dr. zemlju,koja je kod nas vraćena naslednicima mađarskih i nemačkih fašista.
 
Drustvo da li neko ubacuje ureu u koncentrat koji sam pravi,ja se nešto razmisljam da ubacim 1&,ima li neka iskustva?
Zavisi od toga koje komponente ubacujes u smesu. Ako imas sojinu sacmu, onda ne moras da rizikujes, jer urea u malo vecoj kolicini hoce da izazove nadun. Ako koristis supere onda vrlo verovatno tu vec imas ureu, kao sto je kolega malopre napisao za Sano mipro bull.

Je l" istina da su Djokici placali 2,10 e bikove ?( malo je van teme pitanje, ali ...)
 
Ubacujem kukuruz,psenicu,stocno,suncokretovu sacmu i premiksi. Tako da bi mogo malo posto ne ubacijem sojinu sacmu? Ja sam davao Djokicima godinama oni uvek najmanje placaju tako da je laz 2 e je plafon kod nas
 
U mom selu ima farma koja tovi 400 junadi i kako cujem dogovorili su prodaju po 2,13 evra po kili zive vage plus pdv a isti kupac mom komsiji za 9 komada koji su zbog nemogucnosti prodaje nagurali vec na tonu nudi 1,9 evra bez pdv-a I to hoces-neces, nema cjenjkanja. Ko je sad tu lud? Znam da je logicno da velika farma moze dobiti vecu cijenu(veliki broj na jednom mjestu, bikovi pusteni itd.). Pa nije valjda ovih 9 komada od blata ?!
 
Ne planiram da ih dajem(njih dvojicu) bar jos 3 meseca,razlika je bila 100kg u plusu (po obimu grudi) u korist belgijanca,videcemo sta ce kanap reci za 3 meseca.
 
Zasto bi osemenjavao holstajna tovnom rasom?
Onaj ko drzi holstajn krave iskljucivo ih drzi zbog mleka i cilj mu je da mu krava oteli zensko tele,musko tele je samo steta

I jesi i nisi u pravu.

Kad imaš sve sređeno, znači imaš dobre uslove držanje i hranu, time nemaš problema sa zdravljem i reprodukcijom, možeš držat krave duže. Za svaku laktaciju koju imaš duže kravu, ne trebaš odgojit jednu junicu.
Tržište za junice nije stabilno, nekad se i može dobro prodat, a ne toliko, da bi se baš fokusirao na to.

Tako da si u takvim uslovima možeš priuštit da osemeniš nekih 10-15% lošijih krava s tovnom rasom.
To ne znači, da su te krave loše, loših i ne smeš držat, matematika ne da. A mogu bit lošije, odnosto za dalju reprodukciju imaš dovoljno lepših i boljih.

Dobar deo goveđeg mesa dolazi iz takvih ukrštavanja u zemljama sa sređenom mlečnom proizvodnjom.

Je iko računao koliko treba držat junica ako se usporedi stado sa godišnjim remontom od 30% i junicama što tele sa 27 meseci sa stadom sa 25% i 24 meseca?
 
Moze li nam neko reci nesto vise o Belgijskim plavim govedima, da li je to gmo zivotinja ili ne? Ukus mesa je drugaciji od nasih rasa?
 
Imam ih ja u tovu sto je pijetren kod svinja to je belgijaner kod goveda iste osobine samo meso bolje napreduju do 500 kg onda ih simentalac preraste u visini ali belgijaner duplo siri ,ima vise lecenja ,moraju vise da se paze ,u slucaju naduna nema puno vremena malo vazduha i vec su u problemu ,a ukus nisam probao
 
Nisu gmo goveda nastali su dobrom selekcijom odabirom primeraka kod kojih je dosla greska u lucenju hormona rasta misica ,simentalac kako raste tako se lucenje hormona smanjuje dok se god belgijanera povecava
 
Nazad
Vrh