Tov junadi

Hvala na odgovoru prijatelju!
 
Imamo uvek odlicne bikove od 150 kila tele za 10-11meseci 650 kila ali kuda ovo vodi tele 600e cena 1.9 tu nema matematike drzavlne zemlje nema makar blizu kuda ovo vodi kako da imam racuna da li silazu da pravim vredi li povecati?
 
Ako se neko seca ovog belgijanca sto je sa svojim parnjacima zaostao skoro 100kg,juce je natovaren i izmeren 700kg za godinu i 4 meseca kako je kod mene.
 
Doterao ssm od rodjaka secku za kukuruz sa stablom. Fazon stavljas polako celu stsbljiku sa klipom i dole izlazi kao iseckano za slažu. Zanima me koliko toga tako svezeg smem davati bikovima od 550kg +? Jer nisam bas pri zitaricama i sa senom...
 
Sada vec dajemo jedna kolica na dve krave ili na tri veca bika. Prikolica silaze mi traje cetri dana
 
Doterao ssm od rodjaka secku za kukuruz sa stablom. Fazon stavljas polako celu stsbljiku sa klipom i dole izlazi kao iseckano za slažu. Zanima me koliko toga tako svezeg smem davati bikovima od 550kg +? Jer nisam bas pri zitaricama i sa senom...

Dok sam držao bikove hranio sam ih na isti način sa istom ili sličnom mašinom. Davao sam po 3 kante od Jupola (ona farba/kreč za kuću) svakom svakom ujutru i uveče ali su tada imali 750-800kg. Znalo se podesiti da imam turu manjih u to vrijeme kada ima svježe silaže pa sam davao po jednu do dvije kante jupolke po biku ujutru i uveče. Sada imam samo dvije krave (jedna za mlijeko za kuću a jedna mlada jalova za zimnicu), bikove sam batalio i njima trenutno dajem po 4 kante jupolke uveče (ova muzara trenutno daje 36 litara mlijeka dnevno a dok nije bilo svježe silaže davala je 28-30l). Sreća pa njeno tele (muško, 2.5 mjeseci, ide sledeće godine za zimnicu) pije 20-22 litra dnevno. Ja sam takvom svježom silažom imam jako dobra iskustva i nikad nisam imao problema. Inače ne radim više klasični silažu jer nemam dovoljno stoke.
 
Dok sam držao bikove hranio sam ih na isti način sa istom ili sličnom mašinom. Davao sam po 3 kante od Jupola (ona farba/kreč za kuću) svakom svakom ujutru i uveče ali su tada imali 750-800kg. Znalo se podesiti da imam turu manjih u to vrijeme kada ima svježe silaže pa sam davao po jednu do dvije kante jupolke po biku ujutru i uveče. Sada imam samo dvije krave (jedna za mlijeko za kuću a jedna mlada jalova za zimnicu), bikove sam batalio i njima trenutno dajem po 4 kante jupolke uveče (ova muzara trenutno daje 36 litara mlijeka dnevno a dok nije bilo svježe silaže davala je 28-30l). Sreća pa njeno tele (muško, 2.5 mjeseci, ide sledeće godine za zimnicu) pije 20-22 litra dnevno. Ja sam takvom svježom silažom imam jako dobra iskustva i nikad nisam imao problema. Inače ne radim više klasični silažu jer nemam dovoljno stoke.

A je l u toj ishrani koristite seno? i naravno koncetrat? Jel moze da se pospe po toj svezoj "silazi" koncetrat?

Samo svaku novu hranu uvodi postepeno.

Naravno. :)
 
Da, išlo je i sijeno kao medjuobrok (za bikove). Sada krave ujutru dobijaju sijeno po volji+2kg prekrupe a naveče svježu silažu - one ne dobijaju nikakve koncentrate. Dok su bikovi bili tu, nakon mljevenja sam posipao silažu sa mješavinom prekrupe i koncentrata (ne sječam se šta sam koristio, znam da je proizvodio Gebi i Patent), malo zamiješam vilama i u kante. Prošle godine sam držao poslednju turu bikova (8 komada) i pojeli su ravno pola hektara kukuruza tako kroz svježu silažu.
 
Potreban mi je savet oko dnevnog obroka.planiram za vikend da nacnem silazu koja ima bas dosta zrna,imam i prvoklasnu lucerku,kao i seno sirka.koncentrat pravim oko 13% proteina(kukuruz,stocno brasno i sunc.sacma).bikovi su oko 450kg.koliko dnevno da im dajem ovog koncentrata?silaza i seno su otprilike po volji.vezani su.dok nisam imao silazu u ovom uzrastu davao sam bikovima 7 kg po grlu dnevno koncentrata.
 
Nazad
Vrh