Tov junadi

kad se tele odbivava od sise .sledi spricanje od gliste i udara se gvojzdje i vitamini???
 
Sto se tice lecenja teladi ne zelim da imam nikakve veze sa tim a sto se tice veterinara katastrofa. Naravno u svakoj turi bude lecenja ali mi se ne razumemo u to i samim tim ne zelim da se petljam u ono u cega se ne razumem. Zadnjih 4-5 godine nemamo problem sa bolestima goveda od kad ih vakcinisemo sem sa naduvavanjem od toga koliko ja znam nema vakcine. A veterinari se menjaju. Kad mi dodje veterinar u papucama u stalu to je kraj. Bez merenja temparatuire nema nista, to je jedini pokazatelj dali je govece bolesno ili ne. Takvih veterinara sto dolaze u papucama i udaraju inekcije napamet na zalost ima koliko hoces a ima i onih hvala Bogu sto vole taj posao i odrade ga korektno. Po meni nema veze dali je nedelja ili neki veliki praznik veterinar mora da je spreman kad god ga neko pozove jer takav je to posao.
 
normalna temp goveda je od 38,7-39,2. sa tim sto ima malih odstupanja, sve preko 39,6 znaci da je bolesno. ja sam davao veyx la i posle drugog davanja sve gotovo.
 
slazem se,ali po mom iskustvu 39,6 je temperatura granicna , svakom teletu kome sam izmerio toliku temperaturu posle par dana je presla na 40 i kusur.
 
U zadnje vreme su mi jako nemirni bikovi,sam trce,vijaju se,skacu,imam osecaj da sve sto pojedu potrose na divljanje,kako resavate taj problem ukoliko g imate?
 
Za kravu kod nas kazu 1 krava prikolica silaze , e sad ne znam mislim da bi vise nego dovoljno bilo 20 prikolica ... Mislim da bi 1 ha -1.5 bio dovoljan , prvi put prosle godine rado sam pa tako nisam jos upucen ....
 
Aha, hvala na odgovoru, ma ja sam do sada hranio samo sa sjenom pa hocu ove godine silazu, imam taman 1 hektar...

[video]https://youtu.be/b__vzf_rOUs[/video]

Salu na stranu,ali za to zavisi mnogo faktora,prvo kakav ti je kukuruz,koliko ces prikolica imati po hektaru,a i koliko ces kolicinu davati bikovima,ja sam uvek silirao po 6-7 dvoosovinki od 5t i imao sam za 10kom za nekih 6-7 meseci dakle prikolica mesecno,ali dobra prikolica i gazena prilikom siliranja,sad sam ove godine radio 10 prikolica imao sam 10kom bikova i sedam teladi od oko 150kg i otislo je sve sad oko 10 aprila sam dao poslednju,a silazu sam otvorio pocetkom oktobra....najbolje ti je da uradis jedno 1,5ha i onda ces za sledecu godinu sam da vidis da li treba i koliko povecati ili smanjiti:ppozdrav:
 
dscn3336.jpg
Da osvezim malo temu novim slikama. Popodnevni odmor.
dscn3334.jpg
dscn3340.jpg
dscn3338.jpg
Holstajn ukrsten sa simentalcem.
 
Poslednja izmena:
Hvala, 14 kom ima u boksu, sada su oko 350kg, boks je 4,5 x 5,5m. Prvi put sam sada ubacio toliki broj, do sada sam ubacivao 12 kom po boksu, jos uvek staje po 7 kom na jasle mada cu najverovatnije kada budu imali preko 400 kg morati nekog da izvedem u drugu stalu, ali nista necu dirati dok svi istovremeno mogu da pridju jaslama, bolje je kada im je malo tesno, manje se trose.
 
Rešetkast pod u tovu štedi vreme i smanjuje rad oko čišćenja, jer to grla sama rade. Za čišćenje kod duboke prostirke treba objekat biti prazan ili grla prebacicana u delove objekta, kod rešetkastog poda toga nema. Za razliku do krava kod junadi u tovu rešetkast pod je možda i najbolje rešenje, po mom mišljenju samo kos pod može da mu parira.
 
Nazad
Vrh