sumadinac10
Član
Mogao bi i ti Worm da staviš sliku
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Napomena: This feature currently requires accessing the site using the built-in Safari browser.
Pre neki dan pao pazar![]()
Mogao bi i ti Worm da staviš sliku
Ohooo vidi pa ima jos ljudi na ovom forumu koji su zaostanuti sa znanjem kao i ja pa koriste uljni precistac vazduha.... I kako ste zadovoljni sa njima,zasto ste izbacili suve?
Zdravo, Kolega!
Ti filteri sa uljnim kupatilom su glavobolja zato štonema načina da se odredi trenutak kada je ulje postalo zasićeno. Zato ne moguda kažem da treba promeniti ulje tačno tad-i-tad jer sve zavisi od uslova ukojima traktor radi. Praksa za filtere sa uljnim kupatilom je da se ulje menjana svakih 50 radnih časova ili jedanput mesečno, ali kao što rekoh: ulje jemoglo da se zasiti i mnogo ranije, u zavisnosti od toga koliko je prašine bilou radnoj okolini. Tokom prolećnih i letnjih radova bi trebalo menjati češćenego tokom jesenjih radova - recimo svake dve nedelje da bi bili sigurni.
Ali ima još problema sa tim filterima: žičani umetak nijeu stanju da isfiltrira dovoljno sitne čestice. Treba zanti da što su česticekoje dospeju u motor veće - veće su i šanse da dođe do oštećenja zidovacilindara. Te čestice se lepe na zid cilindra, a klipni prsten ih zatimdohvati, utisne u zid i tako nastaju zarezi. U Banatu na primer ima dostasilikatne prašine zato što je takav sastav zemljišta. Te silikatne čestice sutvrđe nego čestice "obične" prašine te je zbog toga opasnost od nastankazareza još veća. Šta se dešava kada se ti kanalići dovoljno prodube? Smanjujese kompresiona moć motora jer prilikom sabijanja smeše goriva i vazduha - jedandeo smeše se gubi prolaskom kroz te kanaliće u karter. Ako izgubimo deo smeše,onda se automatski gubi i deo snage koju bismo dobili u komori za sagorevanjemotora. Sve ovo povlači i zaključak da se potrošnja goriva takođe povećala. Očemu još treba misliti? Čestice prašine zauzimaju mesto koje bi inače popuniovazduh. Vazduh, tačnije kiseonik iz vazduha, je preko potreban u toku procesasagorevanja. Sam kiseonik ne sagoreva. Onoliko kiseonika koliko uđe u motor -toliko izađe i iz auspuha. Ali bez kiseonika kao katalizatora hemijskereakcije, mi ne bismo mogli da dobijemo snagu koja se dobija nakon eksplozije gasova.Šta hoću da kažem? Snaga se ne gubi samo kroz zareze u zidu cilindra, već i uslučaju ako prašina zauzme mesto korisnog kiseonika. Kao što i sam znaš, vazduhse ne sastoji samo iz kiseonika, nego i iz azota, argona i još nekih gasova.Tako da smo već prirodno ograničeni da ne možemo da unesemo čist kiseonik ukomoru za sagorevanje, već određenu količinu zauzimaju i ti nekorisni gasovi.Još ako tim nekorisnim gasovima dodamo i prašinu... Uopšte nam ne ide na ruku.
Izvini ako te davim. Nije mi cilj da pametujem, nego samoda objasnim da proces filtracije vazduha nije toliko naivan koliko mislimo.Zato me je ova tema toliko i zainteresovala jer sam ranije i ja mislio da jefilter za vazduh samo estetski dodatak na motorima. A kad ono, bitan je kolikoi sama pumpa visokog pritiska!
Nego da se vrnem na praktične stvari. Suvi filteri zavazduh su bolji od filtera sa uljnim kupatilom i zbog toga što se kod suvihfiltera (ovde ne pričam o filteru od morske trave što je đubre koliko i žičaniumetak - samo u malo manjoj meri) čestice prašine se talože na površinifiltera. A kod žičanih umetaka i kod umetaka od morske trave, prašina se taložiu dubini. Ovo znači da ćeš takve umetke jako teško moći da produvaš i daočistiš. Čak i nakon pranja u nafti, nećeš moći da odstraniš svu prašinu izdubine filtera. Veruj mi, probao sam. To što se između žica speklo u ulju, toni Gospod Bog više ne može isprati/produvati. Što je takav umetak stariji -mora češće da se pere/produvava jer će uvek da se zagušuje sve češće i češćeupravo zbog nemogućnosti da se temeljno očisti.
Kod suvih filtera sa nano-vlaknima, prašina ne može dadopre u dubinu. Uzmeš lepo pištolj za vazduh, produvaš i možeš biti siguran danije ništa zaostalo. Vratiš umetak nazad u kućište, resetuješ pokazivač i kraj!E, da! To sam zaboravio da spomenem: taj pokazivač zagušenja je jako dobrastvarčica! Zna se kolika vrednost vakuuma je štetna po rad motora, i kada sedođe blizu te vrednosti, pokazivač pocrveni, ili se upali sijalica ili počne dapišti (zavisi od tipa pokazivača), onda produvaš filter i kraj. Nema šta damisliš.
Zašto se takav pokazivač ne može koristiti kod filtera sauljnim kupatilom, ako bi isto tako na osnovu vakuuma mogao saznati kada sežičani umetak zacementirao??? Zato što nema svrhe. Ulje se zasitilo mnogo,mnogo ranije i dok se žičani umetak dovoljno zacementira prašinom da se stvorivakuum i uključi alarm - tebi je u motor dospelo već ko zna koliko hiljadakubika prašine - i to onih velikih čestica koje ulje više nije moglo da primi zbogzasićenja, a mrežica nije mogla da isfiltrira zato što je prostor izmeđužičanih vlakana ogroman...
Eto, to su neke stvari koje treba znati, čisto radi opštekulture - što bi rekli.
U svakom slučaju, ako ćeš ostati pri filteru sa uljnimkupatilom, gledaj da menjaš ulje barem jednom mesečno, a pri izuzetnoprašnjavim radovima tipa setvospremiranje i špartanje - barem jednom svakedve-tri nedelje.