Tikva i Bundeva

Semenska proizvodnja za dalju reprodukciju ili za semenkare?
 
U subotu odrzani ili bolje reci obelezni 35 dani ludaje. Zbog korone samo merenje i proglasenje pobednika. Rekordi iz prosle godine nisu oboreni iako je bilo dosta prijavljenih ucesnika. Ove godine najteza ludaja 588kg, a najduza 3.12m.
 
Pozdrav ljudi, ako sam dobro razumeo, mese tikve golice se može koristiti u tovu svinja. Da li neko prodaje meso očišćeno od semenki i kako mu se kreće cena? Hvala unapred na odgovoru
 
Jedu one to, ali nema tu velike vajde. Dobro je da malo prociste creva. Samo pisaju od toga. Nit su danasji svinji ono sto su bile one stare vrste, nit je ludaja ista. Pre je bila debelog mesa sa puno suve materijea pa je mogla dugo i da stoji gotovo do proleca. Polutke golice se uplesnave i razidju posle desetak dana. Neces tog sada ni naci jer je sezona prosla, ali za sledecu da znas.
 
Jedu one to, ali nema tu velike vajde. Dobro je da malo prociste creva. Samo pisaju od toga. Nit su danasji svinji ono sto su bile one stare vrste, nit je ludaja ista. Pre je bila debelog mesa sa puno suve materijea pa je mogla dugo i da stoji gotovo do proleca. Polutke golice se uplesnave i razidju posle desetak dana. Neces tog sada ni naci jer je sezona prosla, ali za sledecu da znas.
Hvala na brzom odgovoru. Spremio sam neku zemlju za bundevu na proleće, pa se dvoumim još uvek između bele za konzumnu upotrebu i golice. 😂 Nekako mi beli dulek deluje dosta isplativije u odnosu na golicu ako se gaji samo zbog semenki, pa zato pitam ima li svrhe terati meso kroz svinje ili prodati nekome za to ako iko to hoće da kupi. Naravno pretpostavljam da je mnogo veći posao prodati beli dulek nego semenke golice
 
Ne vidim tvoju lokaciju, ali mi Kikindjani bundevu zovemo ludaja tako da cu danje koristitit taj naziv za tu biljkul. Postoji 4 vrste proizvodnje ludaje. Konzumna tj. za koriscenje na razne nacine u ljudskoj ishranii, zatim ludaja kojoj je glavni proizvod seme za cepkanje, golica za cedjenje ulja i ukrasna. Ova zadnja te verovatno ne zanima. Kod konzumnih imas belu ludaju i tamburicu. Da proizvedes vecu kolicinu tesko se i sporo prodaje mada je fabrike gustih sokova koristi kao bazu za svoje guste sokove. Kod proizvodnje semena za cepkanje opet problematika sa prodajom i veliki posao oko ciscenja i susenja semena. Kod njih imas staru stocnu ludaju i hibridnu. Stocna je puno mesnatija i bolji prinos semena. Seme se naj bolje prodaje na pijaci sirovo ili przeno.Golica moze da se radi rucno i masinski ako su vece povrsine i op pet se javlja problem susenja. Uljare su pre desetak i vise godina otkupljivale kod nas sad ne znam. Konzumnu sam malo sejao za svoje potrebe. Za cepkanje sam sejao po par jutara, a golicu vise godina, a naj vise 15kj koja je radjena kombajnom, tako da mogu reci da poznajem tematiku. Kada sam radio stocnu za cepkanje meso sam davao krmacama i svinjama gotovo na volju, ali nisam uvideo nista sem pisanja tako da sam 80% bacao na deponiju. Slobodno pitaj ako te nesto zanima o celoj proizvodnji. Za pocetak cu ti reci da ludaja voli stajsko djubre, a ako ga nemas moze i neko od vestackih.
 
Uzgajam manju površinu golica. Iz sjemenki dajem isprešati ulje, a meso izmiksam i spremim u 150 ili 220 lit plastične baćve. Svinje svježe rado jedu, ali nakon nekoliko dana istrunu. Izmiksane se ukisele i miješam ih svinjama u drugu granu. Nekim svinjama ne smetaju, a neke ih, tako kisele, baš previše ne vole. Prehrana svinja je na starinski način - mokra hrana + zelena lucerna djetelina..
Rekao bih da ih ne treba smatratii hranom za svinje, ali što svinje pojedu to se ne baci. ;)
 
Molio bi da mi neko odgovori
Koliko bi vredela bundeva koja je teška 35do 40kg,,koliko tu ima semenki?
Tu bundevu kad bi odneli na vašar sajam tamo je otvorili, koja bi mogla cena da se ostvari,naravno po semenki,
Unapred hvala na odgovoru
 
da li je neko sadio muskatnu bundevu-lunga di napoli,, jel ona zrela za branje kad dobije zutu boju ?
 
Muskatna tikva je zrela kada peteljka promeni boji i postane drvenasta.
 
Muskatna tikva je zrela kada peteljka promeni boji i postane drvenasta.
Nisam n ikad sadio te muskatne, mislio sam da svaka sorta drugacije zre,,,onda je najbolje kad sva loza se osusi i ostanu samo bundeve, to je najsigurnije onda?
Za ovu Lunga Di Napoli citam da moze da se koristi i kad nije zrela, a mnogo slika beru i kad su zelene?
 
Lunga Di Napoli ni neće sasvim dobiti boju...ako je meso narandžasto unutra i peteljka drvenasta onda je sazrela.
 
Nazad
Vrh