Suncokret 2024

Ako misliš na onaj što mi ovde zovemo stoglavac(ima mnogo glava,viši metar od redovnog,stablo debelo kao šaka),to nije samonikla neoma,to je posebna vrsta,neki hibrid,kao divljak i širi se svojim semenom,kombajni ga raznose.
Da je neoma ili neki drugi hibrid nebitno,bilo bi ga u svakoj njivi jer se suncokret uvek prosipa pa bi svuda gde se seje suncokret posle par smena plodoreda suncokreta bilo tog samoniklog stoglavog na svakoj njivi.
Običan samonikli suncokret,koji je prosut vršidbom(neoma ili kondi...) ima jednu glavu i redovne je visine.
Ja isto tako mislim. Kod nas se seje mnogo i u monokulturi pa ne dešava se tamo gde bi trebalo da ima samoniklog .
 
Ako misliš na onaj što mi ovde zovemo stoglavac(ima mnogo glava,viši metar od redovnog,stablo debelo kao šaka),to nije samonikla neoma,to je posebna vrsta,neki hibrid,kao divljak i širi se svojim semenom,kombajni ga raznose.
Da je neoma ili neki drugi hibrid nebitno,bilo bi ga u svakoj njivi jer se suncokret uvek prosipa pa bi svuda gde se seje suncokret posle par smena plodoreda suncokreta bilo tog samoniklog stoglavog na svakoj njivi.
Običan samonikli suncokret,koji je prosut vršidbom(neoma ili kondi...) ima jednu glavu i redovne je visine.
Не знам шта је, има га на једној њиви а висина је можда и 2 метра већа од нормалне неоме. Значи 3.5 метра.
 
Код мене на једном терену сунцокрет скроз шарен. Све сам сејао Конди имам га који је још, зелен, а имам 4кј које би, могао, већ, сутра косити. Чак, ми, је у, плану, од недеље да га скинем само ако су почели, са пријемом. Гледам данас уз асфалт њиве има свега али најбоље од сунцокрета је НС Ронин зелен као гора, а главице лепе велике. Остале гледам од сјаја до очаја.
 
Ja isto tako mislim. Kod nas se seje mnogo i u monokulturi pa ne dešava se tamo gde bi trebalo da ima samoniklog .
To je sigurno,zagadjeni su delovi atara,mišljenja su da je nekad davno došao sa semenom ili se ukrstio ali sve u svemu je posebna vrsta i nema veze sa običnim samonikom koga isto ima mnogo ali nije taj sa sto glava.
 
Pisao sam negde ali da ponovim zapažanja nas nekoliko iz sela.
Najverovatnije je došlo do "cepanja" hibrida NS H 111.Imamo delove atara koji su "zagađeni" sa ovim korovom.Pojavio se pre 20 i više godina kada se 111 masovno sejao .Posle "prosipanja" ,da li zbog kombajna ,vetrova ......samorast koji je iznikao je davao "rogate" biljke ,tj divije forme.Svake godine posle toga roge su se širile a zna se da naš deo Banata seje suncokret na 2-3 godine.Zadnjih godina ga je teško uništiti i u kukuruzu zato što ima razvučeno nicanje .
Da li ovi moderni hibridi imaju divije roditeljske linije u sebi ? Verovatno .
 
6499fc93a1d6f2e27dfe342474404e8c.jpg



Gesendet von iPhone mit Tapatalk
 
Ja na nekim njivama sejem suncokret svake druge godine.
Teska zemlja i samo menjam zit ni suncokret.Nikad jos te samoraste nisam imao.
Suncokret sejem uvek posle 20-og aprila nekad i u maju.
Zemlju spremim pocetkom marta, do setve nikne i trave i suncokreta , posejem po tome i oprskam totalom.
Nikad problem sa samorastom.

Ove godine se suncokret nece proslaviti , generalno je los u celom ataru.
Prosle god sam imao 24m/kj prosek ove god nece preci 12-13m, isto seme ista agrotehnika.

Sent from my Mate 50 Pro
 
Јуче сам између Кисача и Степановића видео пар њива баш јако заражених тим подивљалим сунцокретом. Има га у једној њиви где је сунцокрет посејан и у пар њива под кукурузом. Ја сам мишљења да је то семе које је испало из комбајна током кошења, а прскањем одређеном хемијом тај самоникли није се осушио већ дегенерисао.
 
Svaki hibrid kada se poseje te godine biljka ima neke određene osobine. Svaka sledeća generacija apsolutno ne mora da ima ništa od tih osobina, zato i kupujemo seme svake godine iznova. Može da bude na mamu ili samo na tatu.
Ako je hibrid pravljen od divljih suncokreta kao što je napisao Kiraj, a verovatno jeste, ono što je kombajn prosuo vrlo lako može izgledati upravo tako. Još samo treba doći do zaključka koji hibrid je bio u redovnoj setvi prošle godine na tim njivama i eto odgovora.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Ja na nekim njivama sejem suncokret svake druge godine.
Teska zemlja i samo menjam zit ni suncokret.Nikad jos te samoraste nisam imao.
Suncokret sejem uvek posle 20-og aprila nekad i u maju.
Zemlju spremim pocetkom marta, do setve nikne i trave i suncokreta , posejem po tome i oprskam totalom.
Nikad problem sa samorastom.

Ove godine se suncokret nece proslaviti , generalno je los u celom ataru.
Prosle god sam imao 24m/kj prosek ove god nece preci 12-13m, isto seme ista agrotehnika.

Sent from my Mate 50 Pro
Zato što njiva nije zagadjena tim stoglavcem,on izlazi jako dugo u više tura,i mi sejemo u maju,nekad i posle 15 maja i total,pa listego koji ga ubije ali opet izadje deo posle i bude 3 metra sa sto glava(naravno na njivama gde je zagadjeno,baš kao što kolega kiraj kaže,čak negde samo delovi njive i tako svake god. i u kukuruzu i suncokretu,naravno ima njiva gde ga nema a seje se suncokret 5 puta u deset godina).
Ovaj običan samonik ni ne primetiš u suncokretu kad se vrše osim ako ga baš ima mnogo bude tu gušći suncokret ali iste visine i sa jednom glavom.
 
Svaki hibrid kada se poseje te godine biljka ima neke određene osobine. Svaka sledeća generacija apsolutno ne mora da ima ništa od tih osobina, zato i kupujemo seme svake godine iznova. Može da bude na mamu ili samo na tatu.
Ako je hibrid pravljen od divljih suncokreta kao što je napisao Kiraj, a verovatno jeste, ono što je kombajn prosuo vrlo lako može izgledati upravo tako. Još samo treba doći do zaključka koji hibrid je bio u redovnoj setvi prošle godine na tim njivama i eto odgovora.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
Razumeš li da nema veze koji je bio prošle godine,kondi,neoma,pionir,lg,jer to nije taj prosuti suncokret.
Gde je zagadjeno pre 20 tak godina u tim delovima atara se pojavljuje i na tim njivama,širi se svojim semenom i što ga kombajn rasturi.Kod mene konkretno na jednoj njivi komšija je vrhao,imao je verovatno taj neki hibrid što kolega kiraj kaže i kako je okretao pri vršidbi uzglavnicu je zagadio,nikako ga se otresti evo 20 godina,ali ga suzbijamo,čak uvek krajem jula početkom avgusta kad proviri iz kukuruza ili suncokreta idemo i sečemo ga srpom pre nego što zazrni da što manje svog semena baci.
Počeo je da se širi ka unutrašnjosti njive ali borimo se.Od tada je bilo 5 makar različitih hibrida i on se javlja samo tamo gde je prosut tada davno i širi se polako,znači to nije samonik neoma,kondija,bakardija jer bi ga bilo po celoj njivi na svakoj njivi.
Nadam se da sam uspeo da objasnim koliko toliko.
 
Razumeš li da nema veze koji je bio prošle godine,kondi,neoma,pionir,lg,jer to nije taj prosuti suncokret.
Gde je zagadjeno pre 20 tak godina u tim delovima atara se pojavljuje i na tim njivama,širi se svojim semenom i što ga kombajn rasturi.Kod mene konkretno na jednoj njivi komšija je vrhao,imao je verovatno taj neki hibrid što kolega kiraj kaže i kako je okretao pri vršidbi uzglavnicu je zagadio,nikako ga se otresti evo 20 godina,ali ga suzbijamo,čak uvek krajem jula početkom avgusta kad proviri iz kukuruza ili suncokreta idemo i sečemo ga srpom pre nego što zazrni da što manje svog semena baci.
Počeo je da se širi ka unutrašnjosti njive ali borimo se.Od tada je bilo 5 makar različitih hibrida i on se javlja samo tamo gde je prosut tada davno i širi se polako,znači to nije samonik neoma,kondija,bakardija jer bi ga bilo po celoj njivi na svakoj njivi.
Nadam se da sam uspeo da objasnim koliko toliko.
Da razumem. Samo što mnogo ljudi vidim ima problem sa tim samonklim ove godine, negde se stvorio problem, nije samo kod tebe. Inače taj divlji suncokret ako oplodi polen od imi hibrida, sledeća generacija je divlji suncokret otporan na imazamoks. Isto je sa sumo tehnologijom.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Prinos 1340kg po kg, setva 6aprila. Pionir Le99 Vlaga 11.5, ht 33 primese 4,5. Suncokret lagan sitan .
191e5f64ec4aa11a6b5b48de532d9f79.jpg


Sent from my WP32 using Tapatalk
 
Ajde i ja da napišem nešto u vezi tog samoniklog suncokreta, ove godine i kod nas u ataru ga ima kao nikad. Moje neko zapažanje da svake godine neki korov nikne više od ostalih, pa tako ova godina izgleda da je baš pogodovala tom suncokretu a verovatno ima veze sa onim veoma toplim aprilom.
Na jednom zakupu izašao mi je sa kraja parcele taj samonikli sa 100 glava suncokret sigurno je preko 3 metra visok, mislim da sa tog kraja 30-40 metara je potpuno ugušio ovaj hibridni kondi, video sam još čim je nikao suncokret taj samorast ali mislio sam da će biti kao ranije sa jednom glavom i da ću ga sa špartanjem rešiti, pre toga dve godine za redom na toj parceli bio je kukuruz ... neko je nekada prosuo suncokret sa tog kraja parcele i to će nicati još dugo godina dok ga ne budem istrebio, a od sledeće godine definitvno prelazim na ekspres hibride.
 
Принос на 2 кј 1420кг, влага 7
Друга њива - није мерено јер је већ била ноћ али много боље - по томе колико су попуњене приколице процена је између 3700 и 3800 кг на 3кј.
Онај са силним саморастом ће да сачека можда до недеље. Имам још једну њиву на пола пута ка Кикинди и ту очекујем као на овој што није измерено - 1200 -1300 кг по кј. Има доста зеленог лишћа тако да ће и то сачекати још 3 4 дана. Све је неома. Највероватније ћу прећи на неки експрес.
Сетва је била дан пре оног мраза у априлу (не знам који датум).
 
bbafc7ef73d3c98342d13a628c545cec.jpg

Lidea Armonica setva 29aprila, predusev suncokret


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh