Suncokret 2024

Jel suncokret zahtijeva neka posebna skladišta
 
Najbolje ne skladistiti ga, jer brzo kalira, još ako ima primesa, kuku i lele bude, jer se brzo ubudja ili napravi "pogača".

Inace kod nas suncokreti, kako su izgledali i obećavali, sada mi nekako ne ulivaju poverenje, glave se drastično smanjile...
 
Do kada se može prskati viballom?
Postrni je došao do 6 listova i poneki malo više, jel bi to bio problem?
 
Sinoc obilazio neke parcele, za skidanje nece skoro biti, jos su zeleni ali ove godine kao nikad do sad, nema 10% parcela da je neki suncokret cist.
Toliko samoniklog, onih satelta sa 10 i vise glavica, visokih preko 3 m nikad nije bilo u ataru. Taj ce nam stvarati mnoge probleme u vlazi jer nece sazriti jos mesec ipo dana.
 
Самоникла неома. На једној њиви је има више од редовне. Сунцокрет је висок преко 3.5 метра. Како ће се овршити и кад не знам. Једно 6 7 година нећу сејати сунцокрет ту.
 
Самоникла неома. На једној њиви је има више од редовне. Сунцокрет је висок преко 3.5 метра. Како ће се овршити и кад не знам. Једно 6 7 година нећу сејати сунцокрет ту.
Samo pod brazdu nemoj da je ubacis. Tanjiraj odma posle zetve da nikne samonikli posle neke kise.
 
Самоникла неома. На једној њиви је има више од редовне. Сунцокрет је висок преко 3.5 метра. Како ће се овршити и кад не знам. Једно 6 7 година нећу сејати сунцокрет ту.
Ako misliš na onaj što mi ovde zovemo stoglavac(ima mnogo glava,viši metar od redovnog,stablo debelo kao šaka),to nije samonikla neoma,to je posebna vrsta,neki hibrid,kao divljak i širi se svojim semenom,kombajni ga raznose.
Da je neoma ili neki drugi hibrid nebitno,bilo bi ga u svakoj njivi jer se suncokret uvek prosipa pa bi svuda gde se seje suncokret posle par smena plodoreda suncokreta bilo tog samoniklog stoglavog na svakoj njivi.
Običan samonikli suncokret,koji je prosut vršidbom(neoma ili kondi...) ima jednu glavu i redovne je visine.
 
Ja imam SY Bacardi.Ove godine prvi put posejan suncokret na mojim njivama.Setva bila 20 og i 21 og Aprila i nije još za rad,zelen od glave do peteZasad se najbolje drži od svih kultura.
 
Nazad
Vrh