Suncokret 2020

Zato sto imamo deo atara sa nekom ritskom manje kvalitetnom zemljom nize klase gde slabije rodi kukuruz i soja i vise je za suncokret i psenicu a ja nesto i nisam pristalica psenice zbog manje zarade.
Na tim parcelama se vrti suncokret i psenica a ponekad cak i suncokret u suncokretistu i tu dolazi do samoniklog suncokreta kojeg najlakse unistim totalom u kasnijoj setvi kad je vec jedna dobra generacija iznikla.
Drugo, prinosi suncokreta su cesto i bolji u nesto kasnijoj setvi od onih posejanih do 3-5 Aprila.
 
Jel bacao neko 16x16x16 special eliksirovu u prolece? Da li vredi bacati to u prolece u depozitore ili rasipacem?
 
Cuj, duplo😂
Konkretno prosle godine imao sam takav slucaj na pov. od 9.5 kj i to posejano oko 23 Aprila na 50 cm medjuredno i 27.5 u redu prinos 2300 kg/kj ali tu je bilo i u jesen 100 kg/kj Mapa jer prvobitno je bilo panirano za kukuruz o kasnije odustao i posejao suncokret.
Nema neke razlike ako je pred kultura psenica ili kukuruz koji se solidno djubri a potom 2 god. suncokret sa 100 kg/kj ureje.
 
Nakon koliko vremena idete opet na istu njivu istu tehnologiju zastite od korova ?
Jel hoce preparati za CL ili CLP tehnologiju da skinu Expres samonikli ?
 
Pitam jer je bila neka prica u temi 2018 ili 2019 ali ne mogu da nadjem da pulsar ili neka kopija nisu skinuli expres samonikli.
A sad mi prvi put dolazi suncokret gde je bio expres pre 3 godine.
 
Meni nisu skinuli samonilkli expres samo je pozuteo i posle nastavio redovno.
 
Sad na nekom predavanju (nisam bio) kaže drugar da su ih savetovali da gde je god moguće maksimalno izbegavaju setvu ekspres hibrida baš zbog toga što ga je teško suzbiti.Kod nas se u ataru (jednom delu) dosta radi dvopolje suncokret -pšenica i primetno je da su njive prilično pune samoniklog suncokreta.Ima jedna parcela na putu za moj voćnjak koju pratim pošto je izuzetno puna samoniklog suncokreta,pretprošle godine je radio čovek koji je sejao suncokret , novi zakupac posejao opet ekspres ,nisu se videli redovi kad je sve to nikolo strašno,dečko je sa dve kesice umesto jedne po ha očisti njivu da sam se čudio,pratio sam je do kraja bila je ok a naknadno sam čuo da je i prošli zakupac godinu ranije imao ekspres hibrid:unsure::unsure:
 
Skida CLP samonikli expres, ali je problem ako je pre tog expresa bio neki cl suncokret koji sad nice, posto CLP ne skida Cl suncokret i evo ga problem. Al sam objasnio, ko na fakultetu
99% je problem samonikla neoma , koja nice par godina i kad dodje na red clp nece je skinuti
Razmisljam da se vratim na prskanje na crno pa posle korekcija sa nekim protiv sirokolisnih korova, jer samo redovno prksanje protiv sirokolisnih nece biti dovoljno, jeste skuplje
 
Pulsar ne skida ekspres ni u naj jacim dozama. CLP skida ekspres dok je jako mali. U cetvrtom listu ga vec ne skida. Licno posle vise godina eksperimentisanja sa obicnim, cl, clp i ekspres hibridima ostajem na neomi. Nekako mi naj standardnuja sa prinosima i naj sigurnija za unistavaneje korova.
 
Cuj, duplo😂
Konkretno prosle godine imao sam takav slucaj na pov. od 9.5 kj i to posejano oko 23 Aprila na 50 cm medjuredno i 27.5 u redu prinos 2300 kg/kj ali tu je bilo i u jesen 100 kg/kj Mapa jer prvobitno je bilo panirano za kukuruz o kasnije odustao i posejao suncokret.
Nema neke razlike ako je pred kultura psenica ili kukuruz koji se solidno djubri a potom 2 god. suncokret sa 100 kg/kj ureje.


Baš me zanima kakav bi kod mene bio suncokret posijan na 50cm.....ili kao što ssm posijao uljanu repicu na 44cm, koji bi tu trebao biti razmak u redu, oko 30cm
 
Nazad
Vrh