Suncokret 2020

Baci jos 120kg/kj An-a i to ti je ful. Ako ga predoziras sa azotom,imaces problem sto nece nikad da sazri,izrasce 3m. A druga varijanta je da ga napadne bolest i da se ssv skvrci,2-3 nedelje pred zetvu.
 
Da sazreva ima vremena i vremena tu ne vidim problem.
Visina i trulez su mnogo veci problem od prekomernog azota.
Sto se tice prosecnog prinosa tu se vrti od 1850 do 2100 kg/kj.
Jedino prosle godine bio je 2300 kg/kj.
Suncokret uvek dolazi nakon psenice ili kukuruza koje se djubri sa 100 kg/kj Mapa
plus psenica 250 kg/kj Ana a kukuruz 150 kg/kj Ureje.
 
Vi to znate cenu kad toliko djubriva bacate? Mislim na 30 dinara, stvarno?, drugo od previše azota prinos može i da izostane pa nakraju bude duplo golo :haha:
 
Kod mene je zaorano 50kg/k.j Map 12:52 i ići će još 50kg/k.j Urea predsetveno, od mene dosta a predusev su bostan, kukuruz i pšenica.
 
A znam Raso,nego stalno nas sele sa tim drzavnim parcelama(sada sam dobio na 10 godina) trebao sam dobiti parcelu gde je bio kukuruz(a djubrivo vec porucio jer sam planirao psenicu) na kraju se ispostavlio da sam 80% parcele dobio sojiste 10% strnjika i 10% kukuruziste,pa sam onda na tih 20% planirao suncokret,a svaka drzavna zemlja je u deficitu sa fosforom pa je zbog toga isao map. Onda se ne smem igrati sa 200kg ureje,smanjicu na 150kg po k.j.
 
I to je mozda puno,ja bi isao sa 100kg ureje u tvom slucaju.Inace ja idem 100kg 3*15 u jesen i 100kg ana
 
10-ak godina sejem suncokret, sejao sam svasta, singenta i dalje No1, bar na mom terenu, nego sam hteo da pitam, da li to samo kod mene bolje rode kasnije sorte suncokreta. Zadnjih 3 god sam radio neke oglede, kasnije sorte od 300 do 500 kg vise
 
I kod mene je ove godine rodila bolje kasna sorta,mada sve zavisi od datuma setve i rasporeda padavina,zato sejem minimum jedan rani i jedan kasni.
Sto se Syngente tice,godinama je bila lider,ali na mojim njivama je zadnje 4 godine sisa pioneer samo zvoni,probao sam sve njene hibride,jednostavno pioneer je prinosniji. Tako da ove godine necu SY uopste sejati,skuplja dosta a ne opravdava je ta cena.
 
Syngenta u vrhu, ali mrtva trka sa Maissadour m85.su, cak je uglavnom i bolji sa prinosom. Express je hibrid, ali moze i na cistu njivu naravno, vredi da se proba, svaka preporuka.
 
LE99 i Mas 85 su odlicni,ovde kod nas,ali da bi i oni rodili moraju da se prskaju Retengom,inace pocrne pojede ih bolest.
Ja ga trenutno vise necu sejati,sto zbog cene sto zbog problema sa popcem.
 
Ima razlike, bar vizuelno, izrazeniji je staygreen efekat i za nijansu je zdravija biljka. Iako ne utice na samu vlagu u zetvi, zato i moze da se radi dok je stablo jos uvek delimicno zeleno i sa nesto lisne zelene mase.
 
Nista posebno,imas bolje hibride u istom cenovnom rangu,taj Caussade ima ozbiljan problem sa phomom,tjs svi njihovi hibridi.
 
Imao lane posejano par sejalice marbelje, skroz ok bilo, planiram nju vise, od singente kondi i neoma, od masa sam imao 80 ir , solidan, recimo bolji od neome, a jeftiniji
 
Nazad
Vrh