Suncokret 2020

Kod mene je zaoran Map i predsetveno 50-60kg Uree po k.j iz razloga što ga niko živ dočekati da sazri kada se pretera sa N a zna i da izđika u visinu pa problem sa skidanjem.
 
Ja koristim 100 kg/kj uree i nisam imao problema sa produzenom vegetacijom. Sejao sam ranije LG a sada poslednje 2 godine sejem Pionir. Ureu primenjujem pre zatvaranja brazde, znaci uglavnom do polovine marta.
 
Nisam siguran da svi bacaju isto djubriva kao kao u kukuruzu....od koga god da cujem, samo idu ureu i to ne vise od 100kg po kj, plus je seme jeftinije i hemija koju si naveo...pravio sam eksperimente, mesano u jesen 100-120kg/kj 3X16 + urea u prolece isti prinos kao bez osnovnog samo urea pred setvu...cak sam i u prolece bacao kako vecina radi mesano + urea....isti prinos ponovo...pod isti mislim na skoro isti naravno

Najbolje mi se pokazalo posijati bez gnojiva, pa kroz špartač unijeti 150kg po jutru 15ice......i ništa drugo, jer sve preko toga ga dugo održava zelenim, neće sazriti..... To mu je dobra količina, jer ništa nebacam širom, sve u redove.....

A kod kukuruza ide 150kg po jutru 15ice plus 150kg po jutro KANa..... Sve u redove
 
Ja sam razbacao AN 200kg/ha, prosle godine sam isao ureu i bas je izrastao. Sreca u nesreci susni avgust inace bi se skidao krajem oktobra
 
Najbolje mi se pokazalo posijati bez gnojiva, pa kroz špartač unijeti 150kg po jutru 15ice......i ništa drugo, jer sve preko toga ga dugo održava zelenim, neće sazriti..... To mu je dobra količina, jer ništa nebacam širom, sve u redove.....

A kod kukuruza ide 150kg po jutru 15ice plus 150kg po jutro KANa..... Sve u redove

Kroz špartač unosiš 15-icu???
 
to što si unio 15icu u špartač to će iduća kultura uzeti, a suncokret što se fosfora i kalija tiče neće uzeti ništa možda 10% maksimalno ako i toliko, bolje to odradi prije oranja ujesen jer od ovoga vajde nema
 
I ja sam tako mislio, da je malo kasno, pogotovo za fosfor i kalij..... prinos 2000-2200kg po kj osječki luka, više ga nema u proizvodnji, pa sam od ove godine uzeo ronin od ns-a...... Jer želim običan hibrid, a teško ih je više i naći, jer su sve preuzeli cl clp itd.....
 
Summa summarum: сунцокрету треба 70 до 90 кила азота по хектару...

Suncokret ima jako dubok korijen i izvlaci i ono sto prethodne kulture nisu izvukle. Bacam u suncokret samo 3x15 a desilo se i 0-20-30(bez uree) i nemam manji prinos od onih koji krkaju 100 ili 150 UREA , mozda cak i veci jer je biljka manje podlozna bolestima. A tko neveruje nek jednu parcelu nagnoji samo 3x15 bez urea , znaci ista ekonomska vrijednos gnojiva sa ostalim njivama sa ureom , pa neka javi rezultat. Suncokret nije u vegetaciji tako bujan i tamno zelen , ali vazan je rezultat u bunkeru kombajna na kraju. Bacao 170 kg NPK 3x15 , sumiko i LE25 i LE99 , prinosi oko 2200 kg /kj (+-50kg) , njive ciste osim medja 2-4 reda, predkultura kukuruz sa 200-250kg UREA.

Prosle godine sam probao u kukuruz da zaorem urea punu kolicinu jedna parcela , zaorano 230kg UREA ujesen , i na ostalim njivama sam bacao u prolece UREA istu kolicinu u kukuruz, nije bilo razlike u prinosu .
 
Свакако да треба добро проценити ђубрење за сунцокрет и да чак и са нашим финансијским могућностима, лако може да се претера са азотом, али да постане редовна пракса да буде баш без додавања азота, рекао бих да не може или барем не може да успе сваки пут без азота.

Мој модус операнди је да за сунцокрет заорем НПК у јесен, а у пролеће додам нешто лако доступног азота и надам се најбољем.

Него, боље да ја идем да крпим гуму на мотору, па да одем да обиђем њиве, да видим да л' је крен'о...
 
Jel sejao neko ove godine Subaro i dal ima deklaraciju od njega da uporedim klijavost?
 
Nazad
Vrh