Suncokret 2020

E to i jeste muka,sto sam ga posejao na drzavnu zenlju gde je bilo strnjiste koje je ostalo ne oprskano preko leta. Za sada nije trava krenula,ali...
Samo da napomenem,da je povrsina 1 ha.
Mislis li da bi falilo nesto takvoj parceli da se pospremi lepo cim si mogao uci i da se ostavi za setvu bar do 25 Aprila?
Fino bi to posejao posle neke kise kad ima dovoljno vlage kroz svih tih korova i odradio lepo totalom.
Pitao bi vas nesto po pitanju Gardoprima, jel dosta bolji od Terbisa za dubinsko prskanje jer nemam neko iskustvo u prskanju suncokreta na crno jer sejem samo Neomu. Ove godine sam odradio Terbisom, jer mi je ponudjen za 650 din pa reko aj da probam. Koristio sam 1l/kj.
 
Gardoprim je i terbutilazin i s metolahlor.

Ovo mi je prva setva suncokreta, ukljucujuci i caleta. Po savetu Dangera sam odradio dubinski. Ako mi je to jedini promasaj ove godine tih 1300din/kj bicu jako srecan.
 
Ja sam probao dve njive prosle godine samo split kopijama expresa bez zemljisnog. Nije mi se bas svidelo, bolje mi odrzalo cistu njivu gde sam radio zemljisno pa posle kopije expresa u zadnjem momentu. Tu je bila pista. E sad moze biti i da je do vrlo kisnog maja i dela juna pa su nicali sirokolisni mestimicno i ako je zatvorio redove tu gde nije radjeno zemljisno. Tako da to mi to zemljisno nije neka investicija kad pogledas ostala ulaganja
 
Mislis li da bi falilo nesto takvoj parceli da se pospremi lepo cim si mogao uci i da se ostavi za setvu bar do 25 Aprila?
Fino bi to posejao posle neke kise kad ima dovoljno vlage kroz svih tih korova i odradio lepo totalom.

Usao sam u posed jesenas,prvo istarpirali,pa ja to lepo uzorao i proletos spremio super. Nego na tom delu ocekujem veliku kolicinu korova pa se zbog toga pitam da li sam trebao prskati posto nemam iskustva sa suncokretom prvi put ga sejem samostalno.
 
N.A nije baš mali ulog.Kod mene sličan kao na kukuruzu počevši od zaoranog jesenjeg đubriva, uree, semena.Jedino je ušteda u express hemiji.
 
N.A nije baš mali ulog.Kod mene sličan kao na kukuruzu počevši od zaoranog jesenjeg đubriva, uree, semena.Jedino je ušteda u express hemiji.
Nisam siguran da svi bacaju isto djubriva kao kao u kukuruzu....od koga god da cujem, samo idu ureu i to ne vise od 100kg po kj, plus je seme jeftinije i hemija koju si naveo...pravio sam eksperimente, mesano u jesen 100-120kg/kj 3X16 + urea u prolece isti prinos kao bez osnovnog samo urea pred setvu...cak sam i u prolece bacao kako vecina radi mesano + urea....isti prinos ponovo...pod isti mislim na skoro isti naravno
 
Poslednja izmena:
Kish, zbog cega nije dobra urea? Kako Map moze biti dobar ako je sadrzaj fosfora u zemljistu npr. 50 ppm.
 
Za vegetaciju sam se jednom opekao sto kaze Kish, cekao sam neomu da sazri kao mladu da se nakani ali sad sa Pioneer sortama koje skidam poluzelene a suvo zrno nemam problema....
 
Uf kada se setim poslednje godine kada sam koristio ureu u suncokret. Kukuruz se uveliko brao u oktobru kada sam moj suncokret ovršio. Sreća da smo tada svi brali, inače ne bi kombajn ni dobio za vršidbu. Od tada ne koristim ureu u suncokret.
 
Nazad
Vrh