Suncokret 2019

@grabik
Poenta je da se ne radi nešto ako se provereno zna da je to štetno... Pre par godina se od oblaka prašine koju su podizale priključne mašine, sa auto-puta nije mogao videti grad Inđija - čemu to? Zašto prosto ne sačekati povoljnije uslove?

To što nemamo najmoderniju mehanizaciju koja bi nam omogućavala da način obrade svake godine menjamo u zavisnosti od useva, preduseva i samog stanja na terenu, ne znači da neke stvari moramo raditi pošto-poto...
 
@grabik
Poenta je da se ne radi nešto ako se provereno zna da je to štetno... Pre par godina se od oblaka prašine koju su podizale priključne mašine, sa auto-puta nije mogao videti grad Inđija - čemu to? Zašto prosto ne sačekati povoljnije uslove?

To što nemamo najmoderniju mehanizaciju koja bi nam omogućavala da način obrade svake godine menjamo u zavisnosti od useva, preduseva i samog stanja na terenu, ne znači da neke stvari moramo raditi pošto-poto...
Kad je već offtopic priča,kolega PGR čiju kuću ste dobili,švapsku ili srpsku?
 
Ne, već pravilna raspodela prirodnih resursa - uzeli su "višak", ali su ostavili sasvim dovoljno zemlje i kvadrata za život, i još su dali stipendije za školovanje, tako da je sve super.
 
Počeo tek danas sa suncokretom, oko 2t po kj..... Mislim da ova sorta više od ovog nemože prebaciti..... Vlaga 6,4%......drugi ima malo zelene stabljike, taj bi trebao imati možda nesto više vlage, al sutra vozim, pa ću više znati.....
 
Da li možeš malo bliže poslikati te noževe?
Danas sam išao da uradim suncokret koji je ovrsen kasnije pa sam uslikao ove 3 slike. Tabanalo je od prošlog puta kad sam ga koristio odradilo 160-170kj i vide se oštećenja na noževima.
ef589c75a381239fa4d1e91fa8b59073.jpg
ef8685d7590190d447b3ce084a079f29.jpg
08c6d345a5ebece13e52dacbcbd2aab0.jpg
 
Danas sam išao da uradim suncokret koji je ovrsen kasnije pa sam uslikao ove 3 slike. Tabanalo je od prošlog puta kad sam ga koristio odradilo 160-170kj i vide se oštećenja na noževima.
Steta sto su nozevi zavareni. Ja sam gledao u FOP N. Becej i u utorak idem po jedan od 3 m. 1500kg tezak.
 
Ovde su zavareni a na drugom koji je vuceni je napravio da budu izmenjivi, srafovima su stegnuti.
Vuceni ili nošeni? I koliko para ako nije tajna i naravno slike kad stigne.
Mi smo radili po suvom, ne znam kako bi bilo da je mokro.
 
Zavrsen suncokret prosle nedelje, prinos dosta los... 1500-1600kg/kj! Razlog za tako los prinos je vetar koji je napravio haos sa suncokretom, Kondi polego u crnu zemlju posle vetra pocetkom avgusta, od tih pogaca nije bilo nista, pogace male, zrna mala, prazna... itd itd Zanimljivo je to da sam na istoj parceli imao i Kondi i LE99, LE stojao uspravno ni jedan se nije nakrivio a ne polegao! Zakljucak, sa Kondijem sam zavrsio u moje njive vise ne ulazi, za sledecu godinu smanjujemo suncokret, razlog je naravno cena, a za kasnije cemo videti mozda ga i definitvno izbacimo iz setvene strukture...
 
Ja se još nisam usudio da sejem suncokret na strnjište gde je pre pšenice bio suncokret, a razmišljam se svake godine.... A o toj raboti nisam ni pomišljao...
 
Nazad
Vrh