Suncokret 2014

Danas presejao 5k.j suncokreta sto je voda pojela sada cemo videti sta ce biti do kraja prvo da nikne.
 
Ja sutra idem u obilazak da vidim dal je uspeo da izadje onaj sto sam sejao pre nekako,udarila pokorica straota,ako nema nista drljaca pa presevanje,al sa kuruzom,jbt jednu njivu triput sejem...
 
Mnogo kilavo ove godine ide suncokret acetohlor i terbis ga gadno zezaju imam ga negde preko kolena ,a negde visine 15-20cm.
Nikola bolje da si ostavio psenicu i koliko bude ovako samo nerviranje.
 
Ma mani se kad je nestala,ima 5kj,da je manje pa ko ga sisa.....di se nerviram,kad vidim ostalu cuku do pojasa je,ovo me ne jedi previse,zavrsio sam sve poslove pa cu imati vremena da se zezam.
 
Danas uradjen tretman protiv sirka, fusillade 1,2l\ha
2014-06-01-drzavna-13.jpg
 
Dusane- Sacekaj slobodno koliko god mozes (samo pazi da ne preraste Suncokret za spartanje) ja sam se zafrko prosle godine i isparta pre i nije uradio herbicid posao kako treba!!!
 
A šta bi bilo pametnije uraditi u ovom slučaju- Ove godine sam prskao prvo kukuruz i to namerno (iako je suncokret prvi sejan- 08.04), da bih ostavio sirak da sav izađe pa da ga peglam po propisu sa Fusilade-om. I sve bi išlo po planu, ali 2-3 parcele u kukuruzu nisam mogao zbog vetra da prskam, a nisam hteo 5 puta da se trujem i perem prskalicu, pa su došli i kišni dani..., sve u svemu suncokret je sad visine 50-60cm, prskan je juče. Za 10 dana najkasnije mogu da ga ošpartam, ali se plašim da neće fusilade odraditi svoje. Još jedan mi je problem, jer iako sam išao sa 150l/ k.j., znam da nisam sve listove sirka isprskao valjano jer je list suncokreta širok, tu tik ispod njega slaba vajda da je stigao herbicid.

E sad pitanje za iskusne: Da li da ga ostavim bez špartanja, ili da ga ošpartam u poslednjem trenutku kad mogu ući u njivu, po mojoj proceni nedelju dana od danas, najkasnije 10 dana? Napomena- sirak je isto izrastao, negde u oazama do 40cm odokativno. Ta jedna njiva (3 k.j.) mi je problem, ostale dve su ok, nit toliko sirka, nit toliko velike, iako je isti dan sejano.


Inače, lepi su vam suncokreti, domaćinski :sreca:
 
moj ti savet sledeci,rizom sporo usvaja materiju iz lista sirka,da bi rizom istrunuo kako treba i da se neregenerise ponovo treba bar 20 dana(minimum 15),ako ga ospartas bacio si novce na fjuzilejd,sacekaj malo jer fjuzilejd sporo deluje,sta jos mozes da uradis ako nije jako prljavo....ja sam moju njivu tako presao sa ledjnom prskalicom i fjuzilejdom(ako te nemrzi),zato ti kazem malo sacekaj pa ces da vidis koji je dobio a koji ne i ako imas spric malo prosetaj po njivi i istusiraj ostatak.....
 
Krivo mi je što neću stići da je ošpartam, ali verovatno sam se pomirio s tim još juče kad sam išao da prskam. Najjače je to što imam onu zajebanciju za redno prskanje, ali je kupljena za vreme bombardovanja, i izgleda da su koristili metal koji korozira, čim ih uključim zapuše mi se dizne; pa mi sad te iste cevi hvataju prašinu na zidu u šupi. I sad ću morati sa leđnom, jbg stalo mi je da je očistim od sirka, a sad mi je prilika. Zahvaljujem na savetu :cao:
 
razumem te,tako sam i ja jednu njivu ove godine od 9kj oprskao fjuzilejdom pre 12 dana i hteo bi da je ospartam al nije rizom jos krepao,treba mu bar 5 dana,tako da je necu stici ospartati,bolje da rizom krepa pa sam nagodinu miran nego ospartati ga i posrati se na fjuzilejd koji sam ulozio,samo treba biti smiren i polako....
 
Kratka duž je u pitanju, biće mi lakše :ideja:

E sad kad bih imao motornu leđnu, Bog da me vidi. Ovako, sa ovim plastikanderima ne zameri ako počneš da štucaš dok ja budem prskao... :ppozdrav: šalim se naravno, hvala još jedanred!

Jel može još jedno pitanje, dobio sam savet (sa kojim se ne slažem, uzgred) da prvo ošpartam i onda pređem prskalicom. Šta bih dobio, kad bih ovako radio? Zar se ne bi taj sasečeni sirak povampirio posle 2-3 nedelje, budući da je iz rizoma?
 
Poslednja izmena:
naravno da bi krenuo opet da raste....jedino sto bi bio manji od suncukreta, ali bi terao svoj zivot nov...jedino ces ga stopirati....e sad na tebi je, da li ces da unistis travu ili da oslobodis kore suncukreta a da imas trave ispod njega malo....
 
E da je malo trave... Al nije malo, na toj njivi imam problem baš sa sirkom, zato je i išao suncokret. Ostaće sa korom, al bar korova da ga spasem propisno.
 
Prskao sam sa kletoxom pre deset dana sa 0,5l/kj dobar deo sirka je pocrveneo i onaj efekat kad ga uscupas crno mu stablo i balavo, znaci da je odradio...ospartan suncokret danas da udahne svezeg vazduha, prijace mu...suncokret sam sejao 23.04. i nije velikog uzrasta tako da ce moci za desetak dana-ako bude bilo potrebe dobiti jos 0,5l kletoxa...
Sistem koji sam koristo godinama je jedno prskanje i jedno spartanje, pa je malo problem, cekas da izadje sav sirak, pa cekas da odradi herbicid svoje, a suncokret zajedno sa sirokolisnim travama nabuja pa je onda ceo cirkus kad se sparta...
2 spartanja i split kletodimom bice uredno..
 
Nazad
Vrh