Suncokret 2011.god.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
3.05 je orano
P4250079.JPG

Juče ta parcela izgleda ovako.Fali nešto sklopa .
Image00044.jpg


Image00043.jpg
 
Evo još jedne slike:
23tky79.jpg


Po mišljenju zaštitarke nije u pitanju bolest već delovanje herbicida. To bi objasnilo i zašto se javlja samo u pojedinim redovima. Ili je ćale malo zabušavao kod pranja prskalice od Esterona ili su ti redovi dobili povećanu dozu Gallanta preklapanjem kod prskanja.
 
Kod mene je predusev bilo zito,prskano sekatorom koji nebi trebao da pravi problem.
Njiva je izgruberisana i uzorana.
 
I ovde je predusev bila pšenica ali pretpostavka je da se radi o grešci u prskanju ove godine. Pre ove prskali smo Esteronom parcelu sa kukuruzom. Najverovatnije je to u pitanju jer ćale, koji je isprao prskalicu posle toga, kaže da nije punio rezervoar čistom vodom već ga oblio koliko je mislio da treba, ispustio i napunio vodom i Gallantom kojim je prskan suncokret.

Sad sam se malo bolje obavestio, jer nisam ja bio u PSS, i kaže da su više njih tamo pregledali uzorke, gledali su i lupom, i smatraju da nije bolest. To mi je najvažnije, da nije potreban nikakav tretman.
 
Pozdrav dobri ljudi,da li neko od vas(ili neko koga poznajete) poseduje posejan suncokret koji bi trebalo da procveta izmedju 5-10 jula,a da je voljan da mi dopusti da doteram kosnice na pasu...U pitanju je oko 100 kosnica...Molim vas da ukoliko ima zainteresovanih dobrih ljudi da mi pomognu,posaljite mi ime,mesto i broj telefona na e-mail se13@neobee.net i ja cu vas kontaktirati...
Unapred zahvalan!
 
Kondi sejan 8.04
Image00007.jpg

Dolbi ,prolećno oranje ,sejan 5.05.
Image00002.jpg

Dolbi sejan u isti dan ali na parcelu koja je orana u jesen ali je deo bio pod vodom
Image00024.jpg
 
Lepo ,
a gle šta ima kod mene.Sejan 5.05 na prolećno oranje hibrid dolbi.Visok oko 80-90 cm a već izbacio glavicu..Ovaj deo gde ga nema je zbog komšije preko puta,nije isključio prskalicu kad je okretao a prskao je kukuruz.
P6200035.JPG

Ovaj je sejan isti dan isti hibrid ,sklop izuzetan ,
P6200052.JPG

A ovo je kondi koji je sejan u aprilu,pčele počele da rade.
P6200045.JPG
 
pssv saopštenje
Sclerotinia sclerotiorum - bela trulež na suncokretu

Objavljeno Uto, 12/07/2011 - 09:17 od katarinar
Na parcelama suncokreta mogu se uočiti uvele biljke. Pregledom takvih biljaka utvrđena je bela trulež korena i prizemnog dela stabla suncokreta. Brojanjem obolelih biljaka na parcelama odabranih gazdinstava, kao i na oglednom polju, ustanovili smo da se procenat zaraženih boljaka kreće od 1 do 11 biljaka na 100 brojanih. Procenat zaraze varira od parcele do parcele, zavisno od lokaliteta, preduseva kao i od hibrida suncokreta.
Suncokret se sada nalazi u fazi cvetanja, to je vreme kada se ostvaruje zaraza na glavicama, suvo je i visoke su temperature pa trenutni uslovi ne odgovaraju gljivi da bi se ostvarila zaraza. Da bi došlo do zaraze potrebno je da se na biljci ostvari visoka vlažnost, kako bi spore klijale.
Bela trulež suncokreta je polifagna štetočina, napada velik broj biljaka, soju, pasulj, paradajz, uljanu repicu i druge biljke pa je plodored jedna od najvažnijih mera u sprečavanju pojave. Naravno treba napomenuti da je i osetljivost hibrida od značaja za pojavu bolesti.
Simptome bolesti je lako uočiti, na prizemnom delu stabla, na stablu kao i na glavici prvo se uočavaju mrke dosta velike pege, kasnije se na tim mestima uočava bela navlaka koju formira micelija gljive, na tim mestima dolazi do pucanja tkiva, a u unutrašnjosti se formiraju sklerocije koje su crne boje i veličine su pirinča. Biljke venu i lako se uočavaju na parcelama.
 
Ovo se dešava svake godine,nekad više nekad manje.Primetio sam na jednoj parceli koja je za sada najbolja.
 
Ovo su najsveziji snimci sa najgore njive, da ne kazu da slikamo samo najbolje.
2wqshfd.jpg
imnejm.jpg
U pitanju je sorta Neoma koja je sejana 3.4.2011. na neoranoj njivi samo radjeno gruberisanje i setvospremiranje.Ima slika na proslim stranicama.
 
danas obisao ALBATRE nisam ga do sada komentarisao nekako mi se cinio slabasan u ondosu na LG i BAROLO ali sad posle ovih zega mogu reci da se super drzi primedba je da je malo tanak a visok za sad, sta ce biti do kraja videcemo

8yb0bm.jpg

33er0qq.jpg
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh