Sumarstvo

evo ti iskustva iz prve ruke.
Crni orah je odlicno drvo za nase uslove. Malo si preterao sa vrednostima koje dostize (ispada da je hrast bezvredno drvo u odnosu na orah). Nema prirodnih nametnika i stetocina ovde kod nas jer je introdukovana vrsta. Nije upotrebljiv u ljudskoj ishrani. Plod uopste nije krupan. Savetujem ti da ga odma SEJES na terenu a nikako da ga sadis jer , po mom iskustvu, jako lose podnosi presadjivanje. Posejes tri - cetiri ploda zajedno sa ljuskom na dubinu od minimum 10 - ak cm.
Sretao sam se sa ogromnim plantazama pored Dunava u Madzarskoj i stvarno je mocno drvo. Imaju ga 'sumari' kod nas u Kozari kao citave sastojine.
Definitivno drvo koje zasluzuje mnogo vise paznje ovde kod nas. Ali ne vredi ga saditi na losim zemljistima , to je bacen novac. Znaci samo duboka vlazna zemljista...
 
Nisam bas siguran da mu je veca cena od domaceg oraha, mozda kod nas jer je iz uvoza. Domaci orah je jos uvek najplemenitije drvo za namestaj na ovim prostorima, samo sto ima mnogo manji stepen iskoriscenja od americkog.
 
Današnji rad sa iveračem panjeva...daleko je od profi (ranije sam radio sa Husqvarnom 13ks) ali završava posao...

3484x3l.jpg

bjev5j.jpg

27y8wfs.jpg


294qefm.jpg
 
Ponudio mi jedan poznanik
Stihl MS390 za 120evra. Navodno sve ok. Dali valja ta stilka nesto?
 
Od pre mesec dana. Na najsirem delu na panju 154cm, dakle ne precnik nego najsiri deo. Na slici je drugi metar od panja, prvi sam zaboravio da slikam. Da je vise ovakvih.
2hn2xoh.png

:ppozdrav:
 
Da se moglo barem isitniti, jedva spojili sredinu motorkom a na nekim mjestima se uopšte nije mogla nikako presjeći pošto je bio kratak mač pa je ova klada i ostala na ovom mjestu. A oborena je sa STIHL MS 440.
 
Ja sam imo takvih kvrga do metar preko panja i dovucem ih kuci i pomalo izdjeljam sa motorkom a koristim u pekari i bas sad lozim pod meso...Neznam sto su to prije sjekli na dva metra visine...mozda zbog vise mladaka koje tako presjeceno drvo pusti i samo je grab sjecen
 
Smiljane to su stabla koja su nisko pustila grane. Ranije kad nije bilo motornih testera ljudima je bilo lakse da potkresuje te grane koje su i same bile podebele. Da obaraju blizu zemlje gde je preko metar debljina nije im bilo nimalo lako. Imam ja jedan grab od 1.5 m u precniku, ali ne planiram da ga secem.
 
Ne secam se da li sam pisao da je moj komsija imao 088 mini strugaru, da tako kazem. Kaze da je imala mac 1 m. On je doneo bio iz Austrije, ali ne mogu da se setim koja je cena bila u pitanju.
 
Nazad
Vrh