Sumarstvo

Ok. Necu kositi, mogu da potanjiram par puta godisnje. Hvala na informacijama i svako dobro.
 
Da ne zamre tema poneka slika
slika682.jpg
slika683.jpg
 
Juce bio malo u sumi da secem drva za ogrev.Desilo mi se da drvo koje je nagnuto na gornju stranu i kojem sam izvadio iver na tu gornju stranu krene da pada skoro suprotno_Onda stane i uhvati ravnotezu.Zasecem ga sa te strane gde je krenulo,reko aj nek ide tamo.Kad ono nece ni tamo,stoji tako uspravno.Sa druge strane gde je izvadjen iver jos zasecem i udarim klin i udri.Onda se desava da drvo krene da pada takoreci preko klina,ali i dalje stoji i drzi se zakaceno za granu tanju od 10cm.Na kraju popizdim i pocnem da obaram to drvo dok se ovo skoro potpuno odseceno drzi za njega.Srusim ih tako zajedno i resim poso.Ali do tog trenutka nisam video da drvo bukvalno izbegava da padne,znaci nece na zemlju i gotovo.Rizik je stvarno bio veliki i mora da covek ima cetri oka i sesto culo.Steta sto nemam slike da postavim da se malo ismjete kako je sve obarano.
 
Je li neko od vas pravio cjepač za drva na principu onog svrdla ili trna kako ga ko već zove?
Kakva su iskustva sa tom mašinom i na šta treba obratiti pažnju prilikom izrade istog?
JA planiram da ga napravim na traktorski pogon znači preko kardana da ide.
 
Da to je to, stavljao si ti nekad to ali ne mogu da nađem.
Ima toga dosta na netu vidim, ali sve gledam ta to nekako napravim što lakše. Kod nas nema niko da radi ova svrdla. Jedan čovjek poručio ovakvo svrdlo i stiglo mu ali neće u drvo nikako pa me toga više strah.

Ja sam u subotu izvukao cc 24 m drva i to sjekao, probijao put pa izvlačio po pola prikolice na vrh brijega ,jer punu nisam mogao zbog strane. Da sam imao vitlo tačno bi 5 puta lakše to završio, ali jebi ga ne može čovjek sve napraviti ni kupiti.
Da mi je ovaj neki hidro motor pa naprijed nešto iskombinovati da može vući i traktor i po koje drvo kad zatreba.
Gledao sam mnogo onih na kardan i najviše mi se sviđa ono kao kod kosjerca ali onda ne bi mogao da kačim prikolicu (automacka kuka), a i dođe relativno skupo za napraviti jer onaj lanac i lančanik nemogu nigdje da nađen.
Šta misliti o soluciji da se napravi neko vitlo sa alanserom od auta kao pogonom. Koliko bi dugo izdržao alanser a i kolika bi trebala da bude redukcija da bi mogao da puvuče traktor odnosno da ga ono malo pomogne kad prošlajdra negdje u pola strane?


Izvinjavam se ivo vidim da može da se kači prikolica.
 
E ovako, ovo je nas cekrk za izvlacenje drva, uradjen je ove zime. Voleo bih prvo da cujem vasa misljenja, a kasnije bih imao i nesto da pitam.
20i80lg.jpg
rknb6o.jpg
fekkzm.jpg
 
Reduktor i dobos su skinuti sa nekog vojnog kamiona, a ram kasnije dodat, a za brzinu stvarno ne znam, mislim da je odnos oko 1:5 al' nemoj mi verovati.
 
Ljudi sto su radili ram su prema nekim tabalicama izracunali da je oko 40t. Naknadeno je uzeta i pakerica, al' imam jedan problem, radni deo pakerice je iste sirine kao i dobos, al' je na tom cekrku sa kog je pakerica skinuta bila sajla od 22mm, i ovaj kada je uzet imao je na sebi sajlu od 22mm, al' je skinuta jer je teska za vuci (inace je na prodaju), kada dobos okrene jedan krug, okrene i pakerica i u tom jednom krugu pomeri sajlu vodoravno za 22mm, medjutim sada kada je stavljena sajla od 16mm sa odnosom lancanika 1:1 dobos-pakerica nece dobro da pakuje, jer dobijm 8mm viska i na dobosu ne bi bila sajla uz sajlu vec bio bilo tih 8mm lufta, e sada da li neko zna koliko bi otprilike trebao da bude odnos lancanika dobos-pakerica?
 
Dobro vitlo,bas dobro odradjeno.Ima jedan covek kod mene skoro isto,ali on ima na njemu dve brzine vitlanja.
Koliko kosta ovakvo vitlo ako nije tajna?
Nisam bas shvatio ovaj deo oko pakerice,odnosno slaganja sajle.Koliki je sad odnos dobos-pakerica?
 
@Kremator : ok je to, ali treba mi odnos lancanika koji ce napraviti odnos dobosa i pakeric od 1:1.375, iliti koliko zuba da ima lancanik na dobosu a koliko na pakerici, da bih dobio taj odnos, ako ti je tako lakse. Ne znam da li se me razumeo?
@AcA OPEL : dobos i reduktor su bili mislim 450e, a ovako kako sada stoji negde izmedju 1000-1100e. Ne znam kako je to pre bilo i kakvi su bili odnosi jer je uzeta samo pakerica, nisam video vitlo na kom je bila uglavnom covek od koga je uzeta je rekao da su lancanici na dobosu i na pakerici bili u odnosu 1:1 jer je to vitlo imalo sajlu od 22mm, a pakerica sa odnosom dobos-pakerica 1:1 za jedan krug dobosa pomeri sajlu vodoravno za 22mm i onda je taman pakuje na dobos, bez lufta izmedju namotaja sajle na dobosu. A na ovom mom je sajla 16mm, i kada dodos napravi 1 krug pakerica treba da pomeri sajlu za 16mm vodoravno. Inace pakerica nije montirana na ovo moje vitlo, jer jos trazim dobar odnos, a i ova sada zima je namenjena da se sve to lepo namontira na vitlo. Mislim da sam ti koliko toliko pojasnio :osmeh:
 
Ma da,sad mi je dosta jasnije.Jedino ne znam jel ima trenutno na tom dobosu i toj pakerici neki lancanik pa po njemu da se upravljamo.Jasno je da pakerica treba da se uspori za 1.375,ali da se ne bacamo sad nekim brojem zuba ako vec postoji neki lancanik.
 
Nema ni na dobosu ni na pakerici lancanika, fabricki na dobosu nije bila pakerica, pa je misljeno naknadno da se uradi. A nemam predstavu koliko zuba je bilo pre, jer kada je uzeta pakerica na njoj nije bilo lancanika.
 
Nazad
Vrh