Sumarstvo

Da li neko zna sa cim bi bilo dobro prskati mladice topole od 2-3 godine.proslo letzo jedno desetak komada mi se posusilčo tako sto ih je nesto izbusilo iznutra?Prosto prsne kora iznutra od tog busenja i otvori se rana do samog srca stabla.Hvala
 
Da li neko zna da li postoje subvencije za pošumljavanje,pošto bi hteo na 1ha da posadim kanadsku topolu?Hvala unapred na odgovorima.
 
Zasto ja ne mogu otvoriti novu temu???Elem,pokusao sam to uciniti u "predlozi i kritike" ali cu morati ovde posto je ova tema najbliza tome sto zelim.Molio bih administratore da otvore poseban deo foruma vezan za šumu,preradu drveta,prodaju,cene,mehanizaciju itd...jer vecina ovde prisutnih kao sekundarni izvor prihoda rabi i sumu.Mislim da ta oblast zasluzuje da se nadje na ovom sajtu u vecoj meri,i ubedjen sam da mnogi diskutanti dele moje misljenje.
 
postojalo je za proslu sezonu, ali u AP Vojvodini. Dobijao se sadni materijal a po svemu sudeci bice para i za negu...

- - - - - - - - - -

majstor mile problem vam pricinjava topolin staklokrilac koji polaze jaja na koru a larva se ubusuje u centar stabla mladih sadnica. Na mestu gde se larva ubusi javlja se karakteristicna hipertrofija iznad koje se ne retko sadnica i polomi u slucaju jaceg vetra. Mera zastite je prskanje sadnica nekim insekticidom u vreme rojenja ovog insekta, najbolje nekim oralnim insekticidom koji ce se zadrzati na kori sadnica jer nsekt prvo malo zagrize koru u obliku potkovice i tu polozi jaje...
Malo je cudno da se zbog toga osusi sadnica, obicno sadnica ako je na dobrom terenu sa dosta vlage uspesno kalusira ostecenje i nastavi sa rastom...
pozdrav
 
Juče se malo radilo u drvima. Preključe sam dovezao jedan traktor a juče drugi, i mislim da će biti dovoljno za ovu zimu.
Dimenzije prikolice su 3x2m a visina do ovih stubova naprijed nekih 90cm pa procijenite koliko ima:

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us
 
Koliko je potrebno topolama da pristignu za secu?
Ne znam koja je vrsta,zasadjene su bas pored reke pre 7 godina i danas gledam bas dobro narasle(pu,pu,da ih ne ureknem).
 
Imao sam par topola posadjene jednu pored druge,neke su bile izuzetno debele a neke su zaostale,visinu su imale ali ne i debljinu,neznam iz kog razloga.
 
Ne nije bila gusta sadnja,pa sve su posanjene odjednom,sada posumljavam opet vlaznije zemljista sa topolom a suvlja sa cerom,bagrenom i kiselim drvetom,sadnice su spremne.
 
Ne nije bila gusta sadnja,pa sve su posanjene odjednom,sada posumljavam opet vlaznije zemljista sa topolom a suvlja sa cerom,bagrenom i kiselim drvetom,sadnice su spremne.
Obzirom da ste sa obronaka fruske gore mozda ne bi bilo lose da se raspitate oko tih sadnica kiselog drveta, jer je poznato kao izuzetni invazivna vrsta i samim tim je zabranjena u nac.parkovima, zasticenim dobrima... A i ekolozi je ne mirisu...Bagrem je zakon za kiselo drvo. A sto se tice topola uvek postoji faza u porastu biljaka kada se radi obavezna mera prorede. Obicno cim pocnu da zaostaju u rastu bolje ih je skloniti dok se jos mogu iskoristiti a i oslobodi se mesto za ostale kako bi se povecao debljinski prirast...
 
Evo ja naidjoh na jednu zanimljivu masinu kojoj bi radno nasao primenu u sumarstvu.
JD masina,dva vitla,mnogo izvoda za hidrauliku i pogon na gusenice.Jos da se nabaci daska kao kod LKT-a i ruka za utovar trupaca i extra.:cool:


 
dscf5947.jpg

dscf5948.jpg

bice bagrema a i topole...
 
Koje vreme je najbolje da se poseje zir? Planirao sam da posumum jednu njivu hrastom pa me interesuje u koje doba godine je najbolje da se seje zir i kako ? Na koji nacin?
 
Ima razni nacina setve,moze direktno na mesto,ili proizvodnjom sadnice,pa za koju godinu posaditi,jer jako sporo raste.Neko seme potopi u vodu,posle ga zastiti insekticidom i seje,a neko ga seje odmah u jesen u brazdice,i obavezno odrzavanje od korova.
 
i nezaboravi ono najvaznije u podizanju mladih hrastovih sastojina: hemijska zastita ponika i mladih biljaka prvenstveno od pepelnice!
 
Nazad
Vrh