Sumarstvo

Zasto ja ne mogu otvoriti novu temu???Elem,pokusao sam to uciniti u "predlozi i kritike" ali cu morati ovde posto je ova tema najbliza tome sto zelim.Molio bih administratore da otvore poseban deo foruma vezan za šumu,preradu drveta,prodaju,cene,mehanizaciju itd...jer vecina ovde prisutnih kao sekundarni izvor prihoda rabi i sumu.Mislim da ta oblast zasluzuje da se nadje na ovom sajtu u vecoj meri,i ubedjen sam da mnogi diskutanti dele moje misljenje.
i ja se slazem s tobom,i sam se bavim tim poslom
 
Kad sam bio u Sloveniji mogo sam videti da veliki broj njihovih poljoprivrednika kao dodatni izvor prihoda ima rad u sumi. Uglavnom je to bio amaterski rad, ali kad se nema posla u poljoprivredi onda ne preostaje puno izbora.
Moze se reci da za to nisu potrebna neka velika ulaganja jer svaki poljoprivrednik ima traktor, prikolicu, motorku i jos kupovinom vitla dolazi do solidne opremljenosti za rad u sumi.
 
ja sam poceo prosle godine da se bavim drvima profesionalno,imam dva traktora prikolicu i vitlo u planu je jedna prikolica sa utovarnom rukom ali otom potom,danas sam iso u birou za zaposljavanje podneo sam za otvaranje firme daju nekih 200000 dinara nepovratna sredstva.to mi je potrebno da bih mogao da izadjem na tendere za izvlacenje trupaca
 
Kad sam bio u Sloveniji mogo sam videti da veliki broj njihovih poljoprivrednika kao dodatni izvor prihoda ima rad u sumi. Uglavnom je to bio amaterski rad, ali kad se nema posla u poljoprivredi onda ne preostaje puno izbora.
Moze se reci da za to nisu potrebna neka velika ulaganja jer svaki poljoprivrednik ima traktor, prikolicu, motorku i jos kupovinom vitla dolazi do solidne opremljenosti za rad u sumi.
'Rad u sumi'? Cijoj sumi (drzavnoj ili privatnoj), amaterski rad? Ima jedna suma kod mene u kraju, ajmo preko zime da je secemo i zaradimo koji dinar... Ovo je kao poziv na kradju i nekontrolisanu secu...
 
gm80 ocigledno nisi razumeo sta je covek hteo da kaze,i ja sam tako radio kad nije bilo posla u firmi zakupim drva u sumi ili uzmem celu parcelu isecem izvezem iz sume i preprodam,u pitanju je drzavna suma i nije cista seca vec proreda i svako drvo je zigosano od strane srbija sume tako da je sve legalno bar kod nas
 
'Rad u sumi'? Cijoj sumi (drzavnoj ili privatnoj), amaterski rad? Ima jedna suma kod mene u kraju, ajmo preko zime da je secemo i zaradimo koji dinar... Ovo je kao poziv na kradju i nekontrolisanu secu...

Nisam nikako mislio na kradju i nekontrolisanu sjecu. Mislio sam na zakup drzavne koja je doznacena za sjecu, potom privatnu (usluzna sjeca) i vlastitu ako je posjedujes.

Pod amaterski rad smatram da sa traktorom kojim radis poljoprivredu ides u sumu, znaci ne moras imati profesionalni sumski traktor koji ima vitlo ugradjeno na sebi. Mozes kupiti vitlo,recimo Krpan, nije puno skup, zakacis ga za traktor za par minuta i ides u sumu.
 
Sada je jasno i meni koji samu toj struci ali sto je jos vaznije svima koji bi mozda hteli time da se bave preko zime. Drzavna suma uredno doznacena za secu od strane zaduzenog lica (tehnicar), sa jasno objasnjenim postupkom rada...
poz
 
Ove godine sam narezao 6.77 kubika gradje,bilo je 40 trupaca,sve to prevuceno u selo u pilanu i izrezano u grede 10x10,daske 2,5, stafle 8x8 ,i letve 5x3.
 
Koliko otprilike ima metara u jedan ha sume? Ili moze i neki prosek... Planiram kupiti malo sume, pa reko da vidim koliko mi se isplati... Kod nas ide od 1000e do 2000e ha.
 
Koliko otprilike ima metara u jedan ha sume? Ili moze i neki prosek... Planiram kupiti malo sume, pa reko da vidim koliko mi se isplati... Kod nas ide od 1000e do 2000e ha.
to sve zavisi od gustine drveca od debljine ,ima vise faktora ako je solidna suma nebi trebalo da imas manje od 250 metara e sad neznam dal je bukva ili hrast
 
ajd kazi koja vrsta je u pitanju, koja je starost i odprlike kakvi su uslovi tj. da odredim bonitet. posle pogledam u tablice i kazem ti sta su stare mudre glave jos ranije izracunale!
 
Kolege molim za savet. Imam neke njive koje ne mogu da radim i pocinje da se hvata korov. Nesto je vocnjak nesto je cisto manje vise ali ima ostruge i neke travuljine. Otprilike tu ima 2ha. Posto nisam u mogucnosti da radim razmisljam da posadim neko drvo na tu povrsinu, naravno vocnjak da izvadim. Sta savetujete, sto brzo moze da stigne da ne cekam 100 godina npr. Razmisljao sam o bagremu jer je obnovljiv pa ne bih morao da cistim i vadim panjeve, mada znam da on spada u korove i da je samo za ogrev, cujem da je topola isplativa i da ide u ivericu... ako neko iskusniji ima neki predlog?
 
Koliko otprilike ima metara u jedan ha sume? Ili moze i neki prosek... Planiram kupiti malo sume, pa reko da vidim koliko mi se isplati... Kod nas ide od 1000e do 2000e ha.

Probaj od oka izračunati koliko ti ima drva na plohi 10x10 metara, pa to pomnoži sa 100 i to ti je okvirno to, ako je šuma podjednaka...
 
Poslednja izmena:
Lose znas za bagrem... Stubovi,bunarske motke, rudno drvo, parket, neprikosnovene folsne i daske i tek na kraju ogrev. Nisam subjektivan (proizvodim i prodajem sadnice bagrema) ali kao inz. sumarstva ti mogu reci da je bagrem extra vrsta za neku ekstenzivnu proizvodnju kakvu ti spominjes. Nije ugrozen od insekata, bolesti ,suse (osim u prvoj godini), lako zauzima nove povrsine (od toga je i poteklo povezivanje sa korovom), jos lakse se nakon sece obnavlja kako iz zila tako i iz panjeva. A gledaj topolu : Svaka divljac oce da je guli, insekat da je joj jede lisce i crvi da se ubusuju u stabli dok je mlada pa dolazi do lomova. Susa je ubije i u trecoj godini. Ali jeste isplativa posebno sada kada je deficitarna, ali ne za ivericu (ivera se otpad) nego za druge stvari.pozdrav
 
Tek sad sam video odgovor. Hvala. I meni se vise svidja bagrem jer je obnovljiv i ne moram da se mucim oko neke nove sadnje. Sad ako je upotreba toliko sirokog spektra onda tim bolje. kako se krece cena sadnica i u kom periodu je najbolje saditi?
 
Normativ sadnje za bagrem je 2x2 metra tj. 2500 kom/ha. Ovo je uslovno jer uvek savetujem ljudima da vide sa cime ce kositi travu izmedju redova pa da naspram toga prave raspored sadnje. Ali ne bi trebalo ici ispod 2000 kom / ha jer se produzava vreme ugrozenosti od pozara, trave, potrebna je duze nega...
 
Nazad
Vrh