Sumarstvo

ovde ima 3,65 metara kubnih ili 5,22 metara prostornih... lepo slozenih 57 kom precnika 40 cm i vicsine 40 cm (mada deluju malo manji) i ovo odgore sam uzeo da ima jos oko 13 kom kao sto su ovi dole. P= r * r * 3,14= 0,13m kvadratnih
V= p*H = 0,13 * 0,4= 0.052 m kubna /komad
0,052 * 70 = 3.64 kubika, tj 3,64 * 1,43= 5,21 prostorni ili ti sumski metar...
 
Hahahaha, odlično gm80, mislim da se abarth nije nadao ovolikim odzivom da računamo koliko je drva doneo, kad je tamo negde, u slovenačkoj šumi sekao i pakovao
 
Pa koliko su onda ta drva laka kad tomica moze da tera 5 m? Vidim i gume uopste ne osecaju teret. Ja recimo mom kad natovarima 2,5 m sirovu hrastovinu i cerovinu to samo ljulja i to mu je neki maksimum, a Ursula 5-5,5 m sirovih drva takodje oseti.
Inace sam sad primetio da sam bio u zabludi jer sam uvek racunao da od 1 m3 izadje 1,3 m prostorna, a za cepanice sam racunao da izadje 1,4 m prostorna.
 
Ma cerovina je druga priča (ovo mi liči na neku čamovinu, borovinu...),na Fergu tovarim 4 - 4,5 kubika bagrema, a cera ne više od 3,5, ali i zavisi kakav je teren (brdo, blato i ostale stvari)
 
Pa kod mene ravno nema. Znaci svuda su brda, a ponekad bude i mokro i toliko tovarim. Znaci ono su neka izuzetno lagana drva.
Bas prosle godine sam otesao lepo jednu cerovu cepanicu i izracunao zapremunu, zatim je izmerio i specificna tezina je bila skoro 1100 kg/ m3. Ja nisam mogo da verujem pa je ubacim u vodu da vidim da li ce da potone i ona potonu i tad sam se licno uverio koliko moze da tezi sirova cerovina.Doduse izvadio sam je iz debla blize zemlji, a moracu da izvadim neku iz vrha pa da vidim kakva mu je gore tezina.
 
Ma naravno...vozio sam i TV i Fergusona i znam sta i koliko mogu izvuci,na brdu i po blatu...da, nisam radio sa težim drvetom od cerovine.
 
cerovina se i broji u najteze drvo, a kolega je napiso da su drva suva tako da tomica to moze odvuc.
 
Da u pravu ste,lagana su ta drva -bor,smreka,jela i nešto hrasta.A put je super skoro ravno nekih 500m,posle asfalt ali po asfaltu imam dugu dobru nizbrdicu i tam mora prikolica kočit kak treba jer na tomine kočnice nije previše za računat.Što se guma prikolice tiče su nove 10 platana i pumpane na 3 bara.Sa tom prikolicom koja sama teži 660kg sam vozio i pesak 2,7 tone i nema problema.Za kubikažu haha se neču uplitat ali tu ste negde.
 
TV 822 ima 2 cilindra i motror Ruggerini RD 200,a izašao je odmah posle serije 821,koja je imala 1 cilindar a motor LDA 820
 
Pa sad mi je malo jasnija situacija. Ja sam ga uporedjivao sa mojim 523 koji ima 1 cilindar. Vidim ovde kako ga kolega tovari, mada su laka drva i jos kad sam procitao da je terao 2,7 t peska bas mi je bilo cudno. Posto ima 2 cilindra verovatno bolje vuce. Moj 523 sa 2,5 m sirovih drva u trecoj brzoj oseti uspon pre nego sto ga ja primetim.
 
Naravno, samo nije neka razlika u nominalnoj snazi,Ruggerini se zbog 2 klipa okreće lakše i mnogo bolje rešenje imati 2 cilindra na toj snazi (habanje motora je manje),primera radi, vozim neke komunalne traktore (iseki) i njima je na 20ks stavljen motor od 3 cilindra,motor LDA 820 jednostavno je preveliki za jedan cilindar,možda bi bio bolje rešenje na nekim strujnim agregatima ili pumpama, ovako na traktoru, ne...ipak je tema šumarstvo, imamo teme i "LDA" i "Tomo Vinković", pa možemo tamo.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh