Sumarstvo

Jaka ti prikolica. Ima na njoj oko 5m drva? Kazi mi kako sluzi URSUS i kako se pokazao u sumi posto vidim i vitlo imas. Jel ti vitlo od onog iz Kraljeva?

ima 6.5m drva na njoj... dobro se pokazao u sumi samo sto je 3 kardanska vratila izlomio,to je ipak zbog nekih falinki na cekrku a i zbog nepaznje... ::lose::
 
Poslednja izmena:
Evo meni se po prvi put desilo da traktorom nasednem na panj. Obicno dosta vodim racuna o tome, ali suma je to, nikad ne znas sta ce da te snadje. I to bas panj od neke sljive posto sam se spustao kroz neki stari sljivar. Kako god, ja i moj Tomica prevezli oko 10m drva uz minimalni zamor i potrosnju.
 
Na pitanje kako uništiti bršljen odgovor bi bio najbolje mehanički ga ukloniti. Mi smo jedan stariji uništili tako da smo ostavili oko metar starog stabla a ostallo odsekli. na tom delu je on terao nove listove i nije ni pokušavao iz zemlje da potera mladice. Sve što je poterao mi smo uklanjali povremeno. Na kraju usled nemogućnosti da radi fotosintezu se osušio.
 
jako tesko se suzbijas herbicidima jer ima vostanu prevlaku preko lista i herbicid lako sklizne sa lista. Probajte dodati neki okvasivac kao kada se prskaju neke druge kulture. Savet je da prskanje uradite u rano prolece pre razvitka lista na bagremu kako ne bi doslo do nezeljenog dejstva a i tada je vegetacija bujnija kod brsljana i lakse ce delovati herbicid...
 
U pitanju je stariju bagrenjak,tako da upotrebom bilo kog herbicida nebi imao neku stetu,mogu probati i sa okasivacom,ali nebi cekao prolece nego cim bude lepo vreme neka bude dovoljno vremena da se do proleca i usvoji u biljku,ovde je nekada problem predstavljala jijana koja je mehanickim putem unistena ali eto posle par godina je dosla jos gora napas zvana brsljan,pokusacu da ga eliminisem i sa palenjem granja.
 
Mi iskoristili par dana bez kise i dok se njive malo cednu, da isecemo drva za kucu. Inace 542 smo tek skoro poceli da koristimo sa vitlom, ostalo zakaceno od gazenja silaze i onda pravo u sumu i mogu vam reci da nas je vrlo prijatno iznenadio, dok izvlaci drvo mnogo je stabilniji od 558, mnogo ga manje propinje, samo sto je nezgodan da ide po sumi.
34ew6mo.jpg
2s0lna1.jpg
11hwarl.jpg
2hf8fep.jpg
2vi5xds.jpg
 
Danas vidim jednog komšiju kako kreše neko drvo na njivi i povede se rasprava dali je to hrast ili cer. Do sad sam smatrao da ispod hrasta ima žira a pod cerom nema. On mi reče da je čuo da i pod nekim hrastovima nema žira iako su već stari i trebalo bi da rode.
Kako da ih razlikujem?
 
cccc, ljudi citav zivot provedu u sumi i onda ne znaju da koriste tacne nazive zbog cega kasnije nastaje zbrka! Sta je cer? Sta je hrast? totalno ludilo pojmova uglavnom netacnih... Ali ajde , cer ima hrapavu koru a na dnu ispucale kore se lepo vide crvenkaste brazde


Plod se kod svih hrastova zove zir, a kod cera izgleda ovako

i gotovo je nemoguce da se zameni sa nekim drugim'hrastom'
 
Koristi li neko odvas ona fiksna vitla bez lamele koja su fiksirana na traktoru? Znam da su opasna za rad zato sto nemaju lamelu, imaju li jos neku manu, uzeo sam neku sumu a nema puno drva da bih ulagao u nego skuplje vitlo.
 
Imas kvacilo na traktoru, samo treba biti oprezan.

Ja radim sa Krpanom 5, on ima lamelu na sebi, ali kad drvo zapne za prepreku za djelic sekunde je prednji kraj traktora u zraku.
 
Koristi li neko odvas ona fiksna vitla bez lamele koja su fiksirana na traktoru? Znam da su opasna za rad zato sto nemaju lamelu, imaju li jos neku manu, uzeo sam neku sumu a nema puno drva da bih ulagao u nego skuplje vitlo.

Osloni traktor na drvo, korisit koturacu ako ima uslova, traktor na ravnom a sa koturacom usmeravaj ka bezdanu :osmeh:....
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh