Sudanska trava.

A kod nas pade nicim izazvana,a vidim na alarmu ide prema Kikindi.
Nego dali neko od vas iz Kikinde poznaje Stevicu Popeskov-a.
 
Isli zajedno na fax,voli popit koje pivo ,biuvsi bilder,visine 1,70m,78-mo god ,bavio se poljopr. bar tada a to bi pre 15 god.a bio i Mihajlo Mihajlovic Mika maleni decko u kaubojkama ,govorili su da su iz Kikinde mada nikad nismo zalazili u detalje .
 
Da li ta sudanska trava uvek ima bolje drugo košenje od prvog u godini. Ili je svake godine drugačije ?
 
Ne bih se složio s tobom...
Jer baš i ne voli kišu, bolju sam imao u sušnim godinama, pre vole sunce i toplotu, vidi kako se ove godine (sa dosta padavina) samo nešto suši i boluje...
Što čujem i od ostalih i vidim u ataru, bez obzira na vrstu zemljišta i sortu...

20160823_181320_1.jpg

20160823_181330_1.jpg
 
Evo, tebi za zadovoljstvo, VOLI KIŠU!!!
Jesi srećan?
Ali ne voli previše vode...

Kolega Dobrodol ja sam na tvojoj strani. I meni se pokazalo da je mnogo bolja u godinama sa umerenim padavinama( pa cak i susnim) nego u kisnim. Ja sam one susne 2012. imao ubedljivo najvise mase, a tad sam bio pocetnik prvi put sam je sejao. 2014. Godine sam imao najlosiju travu pored svih onih padavina, goveda su uspevala da pojedu 1kj od kosenja do kosenja, dok te 2012 nisu uspevala da pojedu vise od 15 ari ostalo se kosilo za baliranje. Prosle godine mi je isto bila dobra dok je ove poprilicno losa sva nesto medljikava sa suvim vrhovima, slabo raste... Sutra cu da izbaliram i da je razorem nervirame ne mogu vise da je gledam.
 
Ne trebaš biti na mojoj strani ili ne, opet, hvala ti na tome...:ppozdrav:
Smatram da je cilj (konstruktivnih) rasprava na Forumu iznošenje sopstvenih iskustava, a NIKAKO omalovažavanje tuđih, ma kakva ona bila...
Jednostavno, moje iskustvo (od 17 godina) je takvo, da u sušnim godinama imam mnogo bolje i kvalitetnije hranivo nego u normalnim ili kišnim...
Štaviše, imam njivu gde je na sredini depresija, koja u ovakvim godinama dolazi do izražaja, pa u tom središnjem delu nemam ništa, ili je kultura koja je trenutno na njivi u tom delu u stagnaciji...
Radujem se kada je sušna godina kao prošla, svi se žale na sušu, a ja imao 2015.-te dve pune prikolice Dubrave od 2.8t sa dodatnim stranicama u klipu kukuruza...
I to kakvih klipova, mogu ga slikati da to i dokažem, ima ga još u kotobanji...
Elem, i Sudanska se slično pokazala, kada je suša, imao sam je 2012. na njivi, sejanu za seno, sorta je bila Srem, dosta ljudi koji imaju parcele pod Lucerkom u gornjim delovima atara su jednostavno preskakali otkos, a ja kosio redovno i vukao oko 150 bala po otkosu relativno kvalitetnog sena za rogatu marvu koju sam imao...
Ove godine imam Sudanac u bašti pozadikuće na površini od 5 ari (imate slike na prethodnim stranama), koji kosim isključivo ručno, u zeleno, za svakodnevnu upotrebu i ishranu konja koga imam...
I inače, gledim da svake godine posejam par ari "za zeleno", imam 2 zgodne parcele u selu, jednu od 5 i jednu od 10 ari, i ono jutro u ataru...
Mada će tamo ići Lucerka,već ove Jeseni, čim skinem Soju...
A ovaj što prosipa "bisere", iliti se "frlja" naokolo s njima, neka zagreje prste pa napiše svoje iskustvo, u centralnoj Srbiji, u sadašnjim uslovima kod njega, ali izgleda da je navikao na "fotelju", pa se u skladu s tim i ponaša, mada mu je "fotelja" izmakla...
I nek mu je...
Baš me ujede za srce ovim (bespotrebnim) komentarom na moje pisanije...
 
Prošle godine sam na 1.5kj imao oko 90 pala po košenju.Uhvatio sam 4 košenja jer je jesen bila suva.
Ove godine u prvom košenju bilo 320 a u drugom 250 a ovih dana ću balirati 3-u.Tačno je da su prošle godine deteline bile loše.Nije tačno da sudanske ima manje ako ima više kiše ( ako nisu nešto ekstremne da stoji voda i tako to ).Tačno je da joj ove godine nešto fali (hoće da žuti,ceveni,nejednaka je ) ali to nije zbog vlage sigurno.Ali i stiže za 4 nedelje da se kosi što prošle godine nije bio slučaj.
 
Prošle godine sam na 1.5kj imao oko 90 pala po košenju.Uhvatio sam 4 košenja jer je jesen bila suva.Ove godine u prvom košenju bilo 320 a u drugom 250 a ovih dana ću balirati 3-u.Tačno je da su prošle godine deteline bile loše.Nije tačno da sudanske ima manje ako ima više kiše ( ako nisu nešto ekstremne da stoji voda i tako to ).Tačno je da joj ove godine nešto fali (hoće da žuti,ceveni,nejednaka je ) ali to nije zbog vlage sigurno.Ali i stiže za 4 nedelje da se kosi što prošle godine nije bio slučaj.
Moje iskustvo je kao i Dobrodolovo. Sudanac sejem na " donjoj zemlji" pa je moguce da joj zato nije potrebno toliko kise. Ove godine sam je posejao u Gornjem potesu ali nikad mi nije bila losija. Sva je talasasta i sa suvim vrhovima.
 
Ja mislio da je, sto bi rekao jedan moj komsija, "solunska trava" samo kod mene ovako pozutila,sad mi je malo lakse...
 
Poslednja izmena:
Ne trebaš biti na mojoj strani ili ne, opet, hvala ti na tome...:ppozdrav:
Smatram da je cilj (konstruktivnih) rasprava na Forumu iznošenje sopstvenih iskustava, a NIKAKO omalovažavanje tuđih, ma kakva ona bila...
Jednostavno, moje iskustvo (od 17 godina) je takvo, da u sušnim godinama imam mnogo bolje i kvalitetnije hranivo nego u normalnim ili kišnim...
Štaviše, imam njivu gde je na sredini depresija, koja u ovakvim godinama dolazi do izražaja, pa u tom središnjem delu nemam ništa, ili je kultura koja je trenutno na njivi u tom delu u stagnaciji...
Radujem se kada je sušna godina kao prošla, svi se žale na sušu, a ja imao 2015.-te dve pune prikolice Dubrave od 2.8t sa dodatnim stranicama u klipu kukuruza...
I to kakvih klipova, mogu ga slikati da to i dokažem, ima ga još u kotobanji...
Elem, i Sudanska se slično pokazala, kada je suša, imao sam je 2012. na njivi, sejanu za seno, sorta je bila Srem, dosta ljudi koji imaju parcele pod Lucerkom u gornjim delovima atara su jednostavno preskakali otkos, a ja kosio redovno i vukao oko 150 bala po otkosu relativno kvalitetnog sena za rogatu marvu koju sam imao...
Ove godine imam Sudanac u bašti pozadikuće na površini od 5 ari (imate slike na prethodnim stranama), koji kosim isključivo ručno, u zeleno, za svakodnevnu upotrebu i ishranu konja koga imam...
I inače, gledim da svake godine posejam par ari "za zeleno", imam 2 zgodne parcele u selu, jednu od 5 i jednu od 10 ari, i ono jutro u ataru...
Mada će tamo ići Lucerka,već ove Jeseni, čim skinem Soju...
A ovaj što prosipa "bisere", iliti se "frlja" naokolo s njima, neka zagreje prste pa napiše svoje iskustvo, u centralnoj Srbiji, u sadašnjim uslovima kod njega, ali izgleda da je navikao na "fotelju", pa se u skladu s tim i ponaša, mada mu je "fotelja" izmakla...
I nek mu je...
Baš me ujede za srce ovim (bespotrebnim) komentarom na moje pisanije...
Ono što mislim, to i napišem, a ne pada mi na pamet da polemišem sa osobama koje su očigledno sklone konfliktu. Takvih se klonim i u realnom životu.
 
Ono što mislim, to i napišem, a ne pada mi na pamet da polemišem sa osobama koje su očigledno sklone konfliktu. Takvih se klonim i u realnom životu.
Pametno, pametno...
Onda treba da prvo promisliš pre nego što nešto napišeš javno, i izbegneš mogućnost da polemišeš sa "osobama sklonim konfliktu"...
Dosada me niko nije okarakterisao kao ti, hvala na komplimentu...
I da, poštuj svoje principe u realnom životu, i sledi ih maksimalno u ovom "virtuelnom" u pogledu mene, a izgleda mi, uskoro, i ostalih...
Mogao si dosada da pišeš šta si hteo (ili ti se "ćefne"), imao si (takvu) mogućnost, ali više ne (izgleda, kako se pokazalo,na sreću) ali ostadosmo uskraćeni za tvoje ovogodišnje iskustvo sa usevom zvanim Sudanska trava?
Da li se tvoji komentari u ovoj Temi baziraju na realnome stanju u tvome (ili "komšijskim") gazdinstv(ima)-u po ovom pitanju ili ti je zabavno da upadicama skrećeš tok (do sada) veoma konstruktivne prepiske u ovoj Temi?
Nešto se ne sećam da sam video TVOJE fotografije, TVOJE Sudanske trave?
Žao mi je, ali ipak ćeš morati da polemišeš sa "osobama sklonim konfliktu", hvala ti još jedared, jer uzrok stvara posledicu, razumeš?
 
Pre 7 dana pokošena, jutros izbalirana. Sušila se duplo kraće od prve kose.

Druga kosa sa 47 ari dala 140 bala od 25kg.

Treće kose neće biti, tanjiram i sejem lucerku.



Rekapitulacija troškova i prinosa za ovu sezonu:

1) oranje, tanjiranje, veštak 150 npk 3*15 + 100 an, seme 30kg, sejalica = 27.620 din

2) grabljenje + baliranje = 8.125 din

3) rasipanje veštaka, valjanje, kosidba 2x, transport do štale = nepoznato, ja radio

Suma:

1) + 2) = 35.725 din + nepznata vrednost stavke 3)


Ukupan prinos: 245 bala od po 25kg = 6. 125 kg sena sa 47 ari tj. 0,82 KJ.

Odnosno oko 6 - 6,5 dinara po kilogramu sena.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh