Sudanska trava.

Pre 7 dana pokošena, jutros izbalirana. Sušila se duplo kraće od prve kose.

Druga kosa sa 47 ari dala 140 bala od 25kg.

Treće kose neće biti, tanjiram i sejem lucerku.



Rekapitulacija troškova i prinosa za ovu sezonu:

1) oranje, tanjiranje, veštak 150 npk 3*15 + 100 an, seme 30kg, sejalica = 27.620 din

2) grabljenje + baliranje = 8.125 din

3) rasipanje veštaka, valjanje, kosidba 2x, transport do štale = nepoznato, ja radio

Suma:

1) + 2) = 35.725 din + nepznata vrednost stavke 3)


Ukupan prinos: 245 bala od po 25kg = 6. 125 kg sena sa 47 ari tj. 0,82 KJ.

Odnosno oko 6 - 6,5 dinara po kilogramu sena.

Da li ti se pale te bale od 25kg.Na koju visinu si je kosio.
 
Meni se prva upalila zato sto nije uspela dobro da se osusi. Druga je dobra, ali je dugo ostala dole da bi se osusila. Treca je sad pokosena pa cemo videti. Znaci nema veze tezina nego koliko je suva. Generalno mislim da je vise necu sejati jer se jako sporo susi narocito u kisnim godinama kao sto je ova. Za zeleno ne kazem, ali za seno diskutabilno.
 
Meni se prva upalila zato sto nije uspela dobro da se osusi. Druga je dobra, ali je dugo ostala dole da bi se osusila. Treca je sad pokosena pa cemo videti. Znaci nema veze tezina nego koliko je suva. Generalno mislim da je vise necu sejati jer se jako sporo susi narocito u kisnim godinama kao sto je ova. Za zeleno ne kazem, ali za seno diskutabilno.

Pisano je da se sušila 7 dana,zbog toga sam pisao.Moja iskustva su malo drugačija.
Moja se sušila 10 dana i bale koje su nabijene do 25 kg se greju.Sreća pa ih ima samo 20-ak.Ove što su od 15-20 odlično stoje.
 
Da ali kada raspustiš da budu lakše onda dobiješ kifle od bala jer su mekane pa se savijaju prilikon utovara a nije zgodno ni za istovar.Dok sam sejao sudansku masa je uvek stajala minimalno 10 dana do baliranja i onda je znalo da bude problema jer nije suva.
 
Ja sam očekivao da će sušenje duže potrajati, pa nisam ni obilazio otkose...

U nedelju praznik, reko da prošetam s kerovima malo po šumi i livadama, nisu lutali ima neko vreme i taman da vidim otkose, kad ja tamo, a ono međutim!

Bogami ima delova i da su se presušili, ponegde poneko deblje stablo kao po malo sirovije.

Baš sam se iznenadio.

Ja kosim IMT češalj kosom i nož je podignut maksimalno, a kosu sputim na zemlju kako valja, lanci budu labavi, pravi ali ne zategnuti, ono kako to odradi "rus". Bude 7 do 10 cm iznad zemlje, valjda...
 
Ja je i dalje kosim skoro svaki dan.

Sent from my HTC Desire 620G dual sim using Tapatalk
 
Vec je i bila nikla...:ppozdrav:
Imam seme, eno ga visi u džaku na tavanu, ostalo mi od prošle godine, ali ne verujem da cu sejati...
Hladno, bre...
Kosiću travu po dolovima i napuštenom pašnjaku, ne vredi na silu; a tamo u junu da posejem,za 2 koševine, ne isplati se...
Mada,umem i da slažem (sam sebe) pa možda i rizikujem...
Samo površinu nemam,metnuo sam krompir,koji je,apropo toga, spržio mraz...
 
Posijo sam ja dva duluma prije ove kise i zahladenja....nisam ni gledo,al ako bude nikla jutrosnji minus ju je sjebo.....
 
Ja sam zadnje dve godine sejao 8 maja.Sa njom nikako ne žuriti.Ove godine posejao još Ha deteline pa je ne sejem.Sejem je samo kad moram.
 
Prosle godine u ovo doba smo je vec posejali
Vec je i bila nikla...:ppozdrav:
Nismo se razumeli...
Nadovezao sam se na tvoju rečenicu, al velim da ne citiram, jer sam bio na Forumu preko telefona, da ne komplikujem...
Izgleda da ću u buduće trebati, ali sam mislio da u nastavku Posta ima dovoljno "detalja":

Imam seme, eno ga visi u džaku na tavanu, ostalo mi od prošle godine, ali ne verujem da cu sejati...
Hladno, bre...
Živeo...:ppozdrav:
 
Posejali komšija i ja juče travicu, sad čekamo kišu.

Sent from my HTC Desire 620G dual sim using Tapatalk
 
Posejao bi sudansku posle zita pa me zanima ima li smisla? Mislio sam da je baliram i koristim u ishrani ovaca. Sta mislite isplati li se?

Послато са S40 уз помоћ Тапатока
 
Zemo,jedino ako ces zalivati,ne verujem da moze u susi tako lako da naraste,to ce ti iskusniji reci,a sto se tice baliranja,jako je teska za baliranje i 10 vrelih dana joj treba da se osusi i opet hoce da se upali,jedino mozda da je kosis kosacicom sa gnjecilicom ako neko ima kod tebe.
 
Nema nista od gnjecilice a jos vise nema niceg od zalivanja. Mislio da iskoristim praznu parcelu posle zita pa mi to pade na pamet

Послато са S40 уз помоћ Тапатока
 
Ima smisla,seme nije skupo a njoj više odgovara suša nego vlažno vreme.

Sent from my HTC Desire 620G dual sim using Tapatalk
 
Nazad
Vrh