Sudanska trava.

Pre ili posle ?

Ima ovde sigurno kvalifikovanijih od mene na tu temu, a ja ću ti ispričati šta sam ja naučio i kroz iskustvo zaključio.

Posle jutarje muže krave imaju najbolji apetit.

Lucerku, tj. crvenu detelinu neće da jedu neograničeno.

Stoga im ja ujutru dam po 10-15 kg deteline. Desi se da ponekad iskažu volju za još i ja pridodam, ali nikada neće da pojedu celu balu koja je kod mene mase 25 kg.

Moje krave posle toga idu na pašnjak koji ima i lucerke i deteline i ljuljeva i mačjeg repa i divljih trava.

U jasle na pašnjaku serviram po balu sudanca (moja žena kaže: indijanca) za svako odraslo grlo. Tokom dana dodajem. U principu bude da pojedu po 1,5 do 2 bale po odraslom grlu do večernje muže. Junice do 14-15 meseci ne računam u odrasla grla.

Uz večernju mužu dam obrok. Ove sezone im je to 1,5 do 2 kg prekrupljeni tritikale.

Posle muže opet idu na pašnjak.

Gajim simentalke i imam preko 7.000 litara po muznom grlu godišnje.

So je po volji, stoji u sudu na pašnjaku. Slabo je koriste sve dok ima neke uske i tamno zelene trave na jednom delu koji komšije ovde zovu "bela zemlja", a to je ,valjda, u stvari slatina.

Po volji je sveža voda, kvalitet: za ljusku ishranu.

Prefoskal ( vitaminsko-mineralna smeša, Vet. Zavod Subotica) dodajem u obrok isključivo zimi, kada nema šta da se pase. U suprotnom izbojkotuju obrok. Razmažene devojčice.
 
Poslednja izmena:
Negde sam čitao: 1kg kukuruza za 2,5 litra mleka uz lucerku i seno po volji. Na početku sam i ja tako radio dok nisam uspeo da se organizujem na opisani način.

Helga i Milica su jele po 14kg kukuruza u dva obroka dnevno. U piku laktacije su obe davale više od 40 litara.
 
Neko reče da je Sudanska, travuljina sa mnogo vode, i (delimično) se slažem, ali je sigurno bolji obrok od bilo kakve ispaše livadskih trava...
Naravno da je Lucerka najbolja...
Ima ljudi koji i sojinu slamu baliraju pa daju stoci preko zime, među njima sam bio i ja jedno vreme u nedostatku balirane kukuruzovine, ali je sigurno seno od Sudanske umnogome bolje i hranljivije od prazne kukuruzovine i sojine pasuljevine...
Iz mog iskustva najbolje je Sudansku davati sveže pokošenu za šta mislim i da je namenjena...
Imao sam prilike da vidim na Vašaru u Rumi da je jedan Irižan doneo punu Zmajevku balirane "sudanske trave" da proda, a kad sam prišao bliže i malo bolje pogledao, ono je bio baliran običan divlji sirak (korovština najgore vrste), i to pomešan sa slamom, mangup pokosio strnjište, pa sačekao da se osuši i balirao!!!
Što je najgore, neki paćenik se upecao i kupio, pa je kasnije imao "negativno iskustvo" sa senom od Sudanske trave!!!
 
Neko reče da je Sudanska, travuljina sa mnogo vode, i (delimično) se slažem, ali je sigurno bolji obrok od bilo kakve ispaše livadskih trava...
Naravno da je Lucerka najbolja...
Ima ljudi koji i sojinu slamu baliraju pa daju stoci preko zime, među njima sam bio i ja jedno vreme u nedostatku balirane kukuruzovine, ali je sigurno seno od Sudanske umnogome bolje i hranljivije od prazne kukuruzovine i sojine pasuljevine...
Iz mog iskustva najbolje je Sudansku davati sveže pokošenu za šta mislim i da je namenjena...
Imao sam prilike da vidim na Vašaru u Rumi da je jedan Irižan doneo punu Zmajevku balirane "sudanske trave" da proda, a kad sam prišao bliže i malo bolje pogledao, ono je bio baliran običan divlji sirak (korovština najgore vrste), i to pomešan sa slamom, mangup pokosio strnjište, pa sačekao da se osuši i balirao!!!
Što je najgore, neki paćenik se upecao i kupio, pa je kasnije imao "negativno iskustvo" sa senom od Sudanske trave!!!
To sa pokošenom strnjikom nije uopšte loše i marva rado jede.Ko se i malo razume ima razlike jer bale sudanske ne mogu biti toliko nabijene dok trava sa strnjišta može.Sudanska je i mekša.
Po kojoj ceni je prodavao tu tzv. sudansku
 
Joj bre Zorane, kako možeš kas'ti da TO valja!!!::sramota::
U tim balama "sudanca" je bio klasali Sirak (jer tada ima najviše mase), pun zrelog semena divljeg Sirka, mogu misliti na šta je ličila ta jadna njiva na koju je iznešen stajnjak od iste, jer kroz rogatu marvu samo "prođe" seme, nesvareno, i daje vrlo lep prinos divljeg Sirka nagodinu u nekom usevu...:haha:
Znam o čemu pričam, jer sam jedne sušne 2012. godine pokosio 2 jutra "kukuruza", mišlinger sa OGROMNOM masom sirčine, osušilo se to lepo, i upresovalo lepo, ali sam ***ebao kada sam izneo stajnjak pa sledeće (i narednih) godine imao muke da iskorenim divlji sirak u parceli...
Bilo ga je za ne poverovati...
Jedva sam se rešio bede, i to (opet uz pomoć Sudanca, ali malko i TOTALA) jer mu nijedna biljka ne može parirati u prirastu, ČAK ni divlji sirak...
Za tvoju informaciju, prodavao je po 150 dinara balu (doduše, bilo je to pre 2-3 godine), i SVE JE PRODAO!!!
 
Promašio si poentu, Matiću...
Pa šta misliš, zbog čega sam pokosio 2 jutra TUĐEG neuspelog useva kukuruza i upresovao i doneo kravama?
Pa naravno da sam se vodio tvojom konstatacijom...
A ovo što ću napisati od Vas ostalih sigurno NIJE radio...
Jedne DUGE zime mi ponestane sena, pa sam hranio 1 kravu i 1 kozu slamom pomešanom sa sirkom ALI pokošenim IZNAD NIVOA SNEGA koji je bio oko 20 cm, na njivi gde je bio kukuruz....
Pa tako pokošen Sirak vukao kroz atar na kolicima sa 2 točka od Tomos T12 motora, jedno 500-600 metara kroz sneg...
I tako iz dana u dan dok nisam skupio malo novaca da kupim 5 bala deteline, koje sam opet mešao sa slamom i tako prehranio stoku...
Sreća pa sam imao kukuruza i ječma, zaostalih od ishrane dva tovljenika, pa povećao obrok i vitamine, pa mi marva ostala na nogama do prve trave...
Kad je granulo proleće, krava otelila zdravo i pravo žensko tele, a koza čak 4 komada jarića...:osmeh:
 
A ja sam brale prve zime na dve krave i junicu imao sedam rol bala od oko 300kg ječmene slame i dve tone kukuruza.

Pao sneg, a ja sa mojim drugama po livadama, kukuruzištima i strnjištima. Po bagremarima i kroz šume topole. Od svitanja do sumraka šetnja, uveče stavim pred njih po šatorsko krilo slame, to im bude i za pojesti i za leći, a kravicama dam i po dve zidarske fangle kukuruza.

Bogu fala, pregurali smo i one i ja.
 
Mislim da nisam promašio poentu.Pazi ovako.Ako je taj tip prodao celu Zmajevku bala na tom vašaru po 150 dinara za balu znači da je bala deteline u odnosu na to njegovo seno koštala bar duplo ako ne i više i normalno da se razgrabilo jer su jasle kod ljudi koji su kupili prazne.Kada moraš da dokupiš hranu za stoku nisi u situaciji da mnogo biraš već uzimaš šta ima u ponudi i šta ti je najisplativije da premostiš do proleća.Znam vrlo dobro kako izgleda takva situacija.
 
Matic
Ajd nanovo...
Fora je u tome da je mangup prodavao divlji Sirak kao Sudansku Travu!!!
Kontaš?
I zato sam besan, jer je čovek koji kupi u zabludi šta kupuje,čak je i prevaren, pa posle se (možda) ovde oglasi na Forumu sa svojim (negativnim) iskustvom u korišćenju sena od "Sudanske Trave" kao ishrane za stoku...
SLAŽEM SE sa tobom (i ostalima :ppozdrav:) da je uvek bolje bilo šta u jaslama neg' da budu prazne...
Ima jedna lepa izreka:
Sve što je leti zeleno, to je zimi seno...
 
Nije greh okatog prevariti.Ko radi sa sudanskom zna kako treba da izgleda.To je to što Matić reče-razlika u ceni je velika a marva će preživeti-
Kada su magarca pitali,koja je najgora hrana-prazne jasle je bio njegov odgovor.
 
U pravu je Dobrodol, zablude i zloupotrebe treba razbijati i na njih ukazivati oštro i beskompromisno.

Evo i Zoran je bio nepotpuno informisan, pa čim je počeo davati sudanca prestao je davati lucerku i uočio je umanjenje mleka. A očekivao je povećanje mlečnosti.

Verujem da mu je sada jasnije da je sudanac energetsko, a ne proteinsko hranivo.

Usput, moj sudanac je ove godine posejan 10. maja, pokošen 1. jula, a baliran je 13. jula. Trinaest dana se sušio na ovim vrelinama. Košen je češalj kosom, posejan u količini od 30kg semena na 47 ari. U prvoj kosi bilo 105 bala od 25kg.



Evo da ponovim već iznete činjenice o sudanskoj travi:




http://www.nsseme.com/?p=18834
 
Onda su krivi kupci jer su slepi kod očiju ali opet ponavljam cena je ta koja je prevagnula 100% pa da je i kaktus izbaliran.Uz sudansku mora ići i lucerka obavezno.Dok smo sejali sudansku uvek je davana marvi u podne.Ujutro obrok i lucerka,podne sudanac i veče obrok i lucerka.Čujem da je i sa silažom ista priča,ne ide bez lucerke i da ovo važi kod ishrane muznih krava.
 
Sve zavisi , bez lucerke moze ali onda mora da se pravi posebna receptura konc. obroka.
Pisao je o tome prof.dr.Seljak ,u zavisnosti od osnovnog obroka kako se pravi dopunska smesa.
 
Nazad
Vrh