Sudanska trava.

Jel ima neko da je kupovao sudansku travu da seje, ako neko ima da mi proda 1kg, zeleo bih da posadim za probu ove godine neku malu povrsinu, cisto da vidim kako uspeva na ovoj nadmorskoj visini od oko 600m
Kupio sam 7 kg na Vašaru u Rumi, 3. Marta, platio 100 dinara/kg, sorta Srem, neki privatni semenski proizvođači iz Kragujevca...
Ne uzeh vizit-kartu, mada su je ljubazno nudili...
A ostalo mi je i nekih 2-2.5 Kg. od prošle godine, imaću dovoljno za sebe...
Imam broj mob. jednoga iz Bačke od koga sam kupovao prethodnih godina, ali ima samo sortu Džin, koja je neki mutant sudanske i krmnog sirka, odličan za ishranu goveda u zeleno, NE i za seno, izuzetno sporo otpušta vlagu posle košenja, čak i pri vrtoglavim letnjim temperaturama...
Ako hoćeš, pošaljem ti podatke na PP...Nije reklama, nemam nikakve finansijske koristi od toga...
Idem na Vašar u Rumu 3. Aprila, pa mogu da pogledam ponudu i cene...
I zašto samo 1 kg, na kojoj površini planiraš da seješ?
Verovatno ručno, s obzirom na pomenutu količinu?
 
Ma samo 2 ara da vidim kako ce uspeti i kako ce se kravama svideti, a necu da ga susim, da im dajem u zeleno, to sadim u vrtu gde u nije neka zemlja, ali ima navodnjavanje, ako tu uspe trazio bi neku parcelu da sejem vise mada to tesko jrr treba da je blizu kuce negde. A sejem rucno.
 
Alene, onda ti je malo 1 kg da nabaviš, računaj na to i da će ti ptice smazati deo, deo zrna nećeš lepo usejati ili nećeš dovoljno duboko, ravnomerno, možda naleti i koji kasni mraz itd.
Krave će bukvalno da pošandrcaju kad ga posle prvog puta ponovo namirišu, sudanac u sebi sadrži šećera, sladak je kada se proba (provereno lično), tako da tu budi bez brige, jedino razmišljaj o većoj parceli spram grla koje imaš, da im ne bude malo, ne možeš ni da zamisliš kako ga halapljivo motaju...
Vidi, imam 15-godišnje iskustvo s njim, evo Vam savet, posej onoliku površinu da kada počneš s košenjem na jednom kraju parcele, taman završavaš sa košenjem, a da ti na drugom kraju naraste opet za košenje, u protivnom, imaćeš nerešiv problem sa kravama, jer neće hteti da jedu ništa drugo osim toga, zaboraviće i na seno i na silažu, mišlinger kukuruza, jedino će (možda) više da se obraduju šećernoj repi...
Jedared sam naišao putem sa mojim kravama prema pašnjaku, a u susret mi je dolazio suseljan sa punim kolicima nakošene sudanske trave, kada su snimile, potrčale su prema kolicima i srušile i čoveka i kolica, morali smo obojica da ih teramo, ni motka nije pomagala, trčale su na kraju sve tri ukrug oko mesta događaja, istrčale i komšije i tek tada smo nekako uspeli da ih oteramo i da nastavim put s njima, a čovek je morao nanovo na njivu po novu turu...
Ja sejem 5 ari i imam oko 9 kg semena, to je dovoljno za ručno sejanje, (a treba da hranim samo jednog konja), planiram već ovih dana da posejem, najkasnije do 10 Aprila, samo da temperatura zemljišta malo poraste, ponavljam, koliko voli vodu u početku, toliko i toplotu, postojanje ova dva faktora je dobitna kombinacija...
 
@dobrodol meni to nekako puno, ispadne 180kg po hektaru semena. Ja sam sejao po 15kg na 30 ari. Bude bas kako treba, I da je malo redja ne bi joj smetalo. Prosle godine sam sejao 20kg na 50 ari I bila je retka. Uzrok je bio sto sam parcelu uzeo u zakup u prolece. Nije bila orana samo dva puta potanjirana, I poprilicno je bilo krupno kad sam sejao. Pritom kad je nikla trava u parcelu je ulila voda pa je I ona dodatno razredila. Ove godine cu ici sa 10-15kg na 26-27ari. Takodje je sejem rucno. Posle podrljam I povaljam.
 
Od viška glava ne boli...:ppozdrav:
Parcela je u sred sela, tako da su mi golubovi,mraz,moja "nestručnost" u radu, predsetvenoj obradi i sl. najmanji problem...
Ostala domaća pernata stvorenja "bez vlasnika" na vidiku s kojim mogu pošteno da prodivanim o sopstvenoj setvenoj normi su mi problem...
To sam propustio da napomenem pri popisu potencijalnih pošasti koje mogu da zadese novozasejanu parcelu...
Zato sam rekao koliko sam kupio, NE i koliko ću da posejem, o tome smo xxxxxx puta već prodiskutovali u ranijim postovima, napisali smo i svoje i preporuke stručnjaka sa raznih Instituta, valjda su oni koje ovaj podatak zanima se već informisali iz naše ranije prepiske...
Pa i već sam rekao da mi je ostalo od prošle godine 2 kg, iz dva pokušaja sejanja jbg...
A i koga zanima koliko da poseje semena kada je uvek malo spram potreba gladnih usta, a nedostatka površina(volje)...
1 kg (i manje kako sam kaže) mu je malooo.....maloooo
 
Mislio sam da ih pitam da li da sejem onu obicnu , srem sorta cini mi se ili ns dzin posto cu kositi za zeleno ne znam sta je bolje?
 
Ma šta god da uzmeš, nećeš pogrešiti, a ako već ne možeš da se odlučiš, uzmi NS Džin, ako ti je namera da isključivo seješ za dobijanje zelene mase za ishranu stoke...
 
Dzina nema, porucio sam sudansku travu Sava 5kg, e sad videcemo kako ce se pokazati. Ne znam da li je sorta Srem bolja, samo je sava imala
 
Poslednja izmena:
Sava je nova vrsta sudanske trave, nastala ukrštanjem domaće stare, proverene sorte Srem, i američke Nebraska 7035,hvale je da je bolja od domaće Srem, što je po meni i logično i delimično verujem da jeste tako, iz prostog razloga što s vremenom sigurno tehnologija napreduje...
Nisi pogrešio, videćeš da ćeš biti zadovoljan...
S tim što je na Institutu NS, cena 150 dinara za kg, a po Vašarima, od iole "sigurnih" semenskih proizvođača, 100 dinara po kg, ali tebi je ovaj podatak nebitan, s obzirom da ćeš sejati malu površinu, "za probu"...
Samo da napomenem, NS Džin, je vrsta krmnog sirka, nastala ukrštanjem sudanske trave i krmnog sirka, ali spada u ovu drugu grupu krmnog bilja...
 
Poslednja izmena:
Pa i ja mislim da je bolja sigurno da su radili da unaprede nesto, a cena je nebitna za sad ako odlucim sledece godine na vise da sejem onda cu gledati negde jeftinije, koliko povrsine bi trebalo za 5 krava da posejem, ne znam ni koliko puta im se daje na dan?
 
Za površinu nisam siguran, sejao sam 3a, a sada sam povećao na 5a, i ta početna tri su mi bila dovoljna za tri krave da im položim za preko noći, po jedna ručna kolica svakoj, i taman kada sam završavao sa košenjem, oko nedelju dana je bilo razmaka između, do početka košenja naredne ture...
Sada imam samo konja,i sve što preostane, pokosiću za seno, pa u raskoraku koševina, davaću mu kao seno, a prethodne godine kada sam ostao bez krava, bacao sam mu po želji, s tim da kada primetim da počinje da baca travu pod sebe i oko sebe, ostaje na tome...
Sa kravama je drugi problem, u stanju su da trpaju u sebe kao lopatom Alije Sirotanovića, i nema kraja, jedared mi se desilo da nisam bio kod kuće, a mama im davala po želji, jedna se toliko prejela da je počelo da joj ispada iz usta pri preživanju, na svu sreću, ostalo je na tome...
Dosta je hranljiva, i krave se brzo zasite, pa zalegnu da preživaju, dok konj jede konstantno, ali nije preporučljivo davati mu velike količine, jer sadrži neku vrstu biljnog šećera, pa konjima ne pogoduje dugotrajna i isključiva ishrana sudanskom...
Mada ovaj moj konj jede sve što mu naiđe, i ponavljam, prethodne godine nisam s njim imao nikakvih problema u pogledu ishrane Sudanskom, ali to ipak nije bila Sudanska trava, već kako sam naveo prethodno, NS Džin (krmni sirak)...
Sada ove sezone, a nadam se već sutra, sejem sortu Srem na navedenoj površini...
 
Pa i meni odgovaralo 5a, toliko bi mogao negde naci, mada ne hvali ni vise ako ima, sve zavisi kako ce ova uspeti, nadjubreno je stajnjakom i imace navodnjavanje pa mislim da ce biti dobra, kod mene je problem sto ne mogu sad da sadim jer je jos hladno i ujutru ima ispod nule koji stepen
 
NS Dzin je odlican, ja sam ga prosle godine imao 1 HA, 60 ari sam uradio silazu a ostalo sam davao u svezem stanju kravama...
Ove godine sejem NS Titan, oko 3 Ha ga sejem....
 
Posejao sam danas poslepodne Sudansku...
Vidim, razmahao se narod svih veroispovesti, drndaju traktori ceo dan, spremaju se njive a bogami uveliko se i seje, pa rekoh da i ja posejem ovo moje parče u selu, pa bolje nek je seme u zemlji neg' je u džaku...
Valjda neće biti kasnoga mraza kojeg je bilo lane...
11-04-151617.jpg
[/IMG]
Znam da se još ništa ne vidi na ovoj parcelici, ali nadam se za jedno mesec dana pozeleneće...
Prvo sam podrljao par krugova, parkirao traktor u kraj, uzeo kantu sa semenom i razbacio, odmah potom još jedared ovlaš podrljao i sada mogu da čekam...
Bilo bi dobro i da se povalja, ravnomernije i brže nikne, ali nemam valjak (koga već duže vreme nameravam da napravim)...
 
Nazad
Vrh