Subvencije u poljoprivredi za 2022 godinu

Dobio za jedno gazdinstvo, drugo jos nista, a predali zajedno. Samo da znas da zadnji dobijaju oni koji su bili na protestima. Zato budi strpljiv. :)
 
Ja sam bio, al nemam suncokret i ko me j… kao i mnogi dobili crvenu da kupim deci lizalice i plazma keks svakog 1 u mesecu :)
 

Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
 
Sve u svemu mrsomuding u izvedbi ministarke koja je prekaljeni poljoprivredni kadar.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Појашњење какве су измене донете везано за субвенције.

Прво, подстицаји у пољопривреди су одређени Законом о подстицајима у пољопривреди и руралном развоју. Међутим, услове и начин остваривања права на подстицаје као и обрасце захтева за остваривање тих подстицаја прописује министар пољопривреде. Тако имамо више правилника за различите подстицаје које је донео министар пољопривреде по којима ми у ствари подносимо захтеве.

Друго, по правилницима који се примењују последњих година, постојали су услови који нису мењани и за већину подстицаја (посебно у сточарству) било је прописано да се захтеви подносе од 1. фебруара до 31. јула, или у неком другом фиксном периоду године. То значи да смо имали предвидив систем, нпр. знамо да за товна грла подносимо захтеве од 1. фебруара до 31. јула за грла предата од 1. јула прошле до 30. јуна ове, услови су били сваке године исти,

Изменама правилника које је министарка донела више нема фиксних датума када се подносе захтеви за подстицаје нити сталних, истих услова. Од сада, Управа за аграрна плаћања расписује јавни позив који ће да садржи рокове и ближе услове за подношење захтева. Тако ако следимо пример одозго за товна грла, не можемо захтеве да подносимо од 1. фебруара до 31. јула него прво морамо да чекамо да Управу да распише јавни позив и ту ћемо видети који су рокови и услови.

Систем са јавним позивима је већ примењиван за неке подстицаје, нпр. за нове машине или ове године за сунцокрет.

(Ово би можда требало пребацити у нову тему о субвенцијама у 2023. пошто је ово и везано за наредну и будуће године.)
 
Bas me zanima ko se setio da uvede ovako dubokoumnu i brilijantnu ideju… da nije neka radna grupa za koju neznamo ::prica::
 
Nazad
Vrh