Subvencije u poljoprivredi za 2017 godinu

@ maglap
ajooj pa kako nemozes, takve oni najvise vole...
inace da se ubacim u prepucavanja odgore, kad seve uvodimo i ugledavamo se na vecinu evropskih zemalja, dajte onda u svemu da se ugldedamo na njih pa i po subvencijama.. a ne recimo strancima placati radnike da bi oni kao otvarali radna mesta... kako je to odrzivo.. pisem u ovom kontekste jer znam da ovaj forum citaju I ONI koji ovo treba da cuju... mi se ne kopcamo na ledjima nego samo jos uvek imamo zivaca za takve mahinacije, mada mi se cini da su i oni vec tanki.
 
Nisam ni gledao forum nesto dan dva , pa sada vidim odgovore kolega janosh i NA
na moje pisanje da ako bi se uvele carine na neke prehrambene proizvode teško bi bilo objasniti stanovništvu zašto je to tako i zašto je to nešto malo poskupilo . Mada je mi uopšte nije jasno kako objasniti nešto tako očito nekome ko izgleda ne vidi šumu od drveta ?? Možda je najbolje ovde ništa ne pisati , napišeš nešto sasvim logično i jednostavno a onda npr kolega janoš kaže "objasni im ti " ??
Pa da pokušam ponovo :
Kažeš treba uvesti carine na hranu , a onda kažeš nebi bilo skuplje imamo mi hrane i previše i za izvoza ??
Pa evo koristiću samo neke stavke kao čisto primjer jer neznam sad baš situaciju :

Evo npr "C market" treba da kupi 100t npr sira i sada ima izbor od nekih domaćih proizvodjača npr po 160din i od "stranog" po 120 ? naravno da će uzeti od stranog zato što je trgovac i što nije pijan i drogiran. Taj sir će u maloprodaji biti npr 150din. Ako stavimo carine na sir da ga strani izadje 170din , onda će on na polici koštati 200din.
Kako onda ima hrane i za izvoza ?? Može ali po 110 din .
Šta tu sad nije jasno ?
 
Ovo je tema o subvencijama za 2017 godinu pa bi bilo zgodno da se o tome piše, jer ako se piše offtopic sledi brisanje. Pa onda slede pitanja zašto je poruka nekom obrisana a ona nema veze sa temom.

Carine se postavljaju da se zaštite strateške grane poljoprivrede od nelojalne konkurencije. Postoji opcija uvođenja komplikovanih propisa recimo da se mora odraditi 25 pregleda pre nego neki proizvod bude uvezen u zemlju. Ali to je ipak za pisanje u nekoj drugoj temi (ako nema otvorena tema neka otvori ko želi da piše o zaštitama pomoću carine).
 
Kad ste vec napisali da pitam : sta znaci to "nelojalna konkurencija "? I u ovom primjeru i inace . Neznam ni sta znaci rijec nelojalna ? Jel to slicno kao nelegalna ili sta? Mislio sam da rijec nelojalan znaci nesto kao nevjeran nekoj grupi ili tako nesto?
 
To znači kada recimo Slovenac proizvede vino po ceni od 8 eura i naš vinogradar proizvede vino za 8 eura. Slovenac to svoje vino proda u Srbiju za 7 eura jer od države dobija 1 euro za svaku litru vina koju izveze van EU.

To nije ravnopravna konkurencija, te stoga država bi trebala u slučajevima kada se ovde pokuša prodati roba po nižim cenama od proizvodnih troškova da reaguje. Ovaj primer sam za vina iz Slovenije naveo jer znam 100% da je to takva situacija.
 
Ali vi i niko drugi nece moci nikad objasniti i dokazati takvim likovima koji se bore protiv subvencionisanja u poljoprivtrdu to da su te subvencije, u stvari ne ove, vec mnogo vece i te kako potrebne u poljoprivredi, pogotovu sto ih imaju sve zemlje u okruzenju ali mnogo vece!
Kad je nekome iz starta pokriven ulaz sa subvencijama primera po 1 ha taj moze da se igra sa cenom zavrsnog proizvoda!
Na kakav nacin mozemo mi njima parirati kad cesto na nekim kulturama ne mozemo izvuci ni ono ulozeno, dok njima ostaje sav prinos jer su subvencije pokrile ulaganje!
 
Momo de ces nelojalnije konkurencije od trajanja svinjskih polutki koja u EU traje 6 meseci, a kod nas godinu dana i sav njihov otpad zavrsava kod nas. Njima je isplatljivije da poklone nasim "mesarima" nego da placaju kafileriju.

Ono sto ja hocu da kazem ako vec ne mogu da nam daju subvencije kao u toj EU nek nam zastite trziste od nelojalne konkurencije, kao sto uspesno stite trziste kad treba da izvezemo nasu robu a oni udare zabrane i onda kad prodamo nasoj drzavi da se odrzi socijalni mir niko ni hvala ne kaze.

De je nama "plavi" dizel kao sto imaju kolege iz HR ? Ubacili na trziste GasnoUlje niko ne garantuje u koje masine moze da se sipa bez posledica i niko ne zna sto ga masine trose osetno vise od D2.
 
Kod nas kad bi subvencije bile 300e arenda bi bila 500e :haha: odmah bi mi to pretocili ne namenski, kako su rasle subvencije tako nam rasla i arenda, sad kad su subvencije pale arenda gravitira na istom nivou!
Da se ukinu skroz, neterba to nama :haha: tj. nismo zasluzili
 
Dok smo imali carine imali smo i industriju
a sad nemamo carine ili su minimalne ka zemljama eu ali nemamo industriju i plus daju subvencije strancima da podignu industriju i iznose profit
seljačka kuća koja vodi tako svoju ekonomiju brzo propadne....
 
Zakon je krojen da mala domacinstva brzo propadnu a veliki da se jos vise uvecavaju,dokaz je ova nenormalna cena arende koja se spominje a vidim da se opet otimate oko te zemlje,tacnije placate.E sad kao i pre drugog sv.rata veliki su gazdovali a sirotinja sluzila gazdama,tako i sad polako ali sigurno,ali svemu dodje kraj,samo se setite kako se to gazdovanje zavrsilo nakraju....Znaci trpimo dokle mozemo....
 
I za jedno i drugo i treće što su pominjali NA , Janoš i još neko rješenje je izjednačavanje ili približavanje zakona i pravilnika sa onima EU i povećanje subvencija a ne uvodjenje carina . Moje mišljenje . Procenat budžeta namijenjen poljoprivredi bi trebao biti proporcionalan procentu stanovništa koje se bavi poljoprivredom . Pošto je ova naša i vaše države iz regiona veoooma "seljačka" država , u svijetu je rijetkost tako visok procenat seoskog stanovništva i poljoprivrednih gazdinstava , onda ovde treba mnogo veći procenat budžeta da ide u poljoprivredu , ako nizbogdžeg drugog onda zbog toga što su poljoprivrednici ogroman procenat glasača i trebalo bi više da se pitaju.
 
Momo preseli se kod nas da vidis kako se brzo napreduje sa cenom goriva 140 dinara.....:osmeh:a ako imas dobra ledja kao i vecina posednika ta cena je i nebitna...

- - - - - - - - - -

Gledao sam neki prilog iz 1994 godine i tad je otkupna cena psenice bila 14 dinara(preracunato)i bila je fiksirana za marku i seljaci u vojvodini su bili nezadovoljni zato sto nisu dobili sve u novcu vec u gorivu,djubrivu,semenu pa i mehanizaciji.Nije bilo subvencija.Gorivo je racunato po 30 dinara,djubrivo 15dinara danasnjih.
 
Poslednja izmena:
I za jedno i drugo i treće što su pominjali NA , Janoš i još neko rješenje je izjednačavanje ili približavanje zakona i pravilnika sa onima EU i povećanje subvencija a ne uvodjenje carina . Moje mišljenje . Procenat budžeta namijenjen poljoprivredi bi trebao biti proporcionalan procentu stanovništa koje se bavi poljoprivredom . Pošto je ova naša i vaše države iz regiona veoooma "seljačka" država , u svijetu je rijetkost tako visok procenat seoskog stanovništva i poljoprivrednih gazdinstava , onda ovde treba mnogo veći procenat budžeta da ide u poljoprivredu , ako nizbogdžeg drugog onda zbog toga što su poljoprivrednici ogroman procenat glasača i trebalo bi više da se pitaju.
Ti Momo kao da si pao sa Marsa
Pa namerno je i ostavljena ta "rupa" da bi se neki debelo ovajdili
Što se tiče povećanja subvencije, zar misliš da bi Srbija mogla parirati subvencijama koje daje nemačka i sl. pa čak i da može ne bi smela jer su takva pristupna pravila eu da nova država članica ima odrđen vremenski period ograničenu max. vrednost subvencija
Srbija sama seb izakucava poslednje eksere u mrtvački sanduk svoje privrede
 
Otisli smo u off, ali na zalost tema je usko povezana sa gorucim pitanjima u nasoj poljoprivredi. :off_topic:
Momo nije u toku, tako da kolegi ne treba zameriti. Na zalost i par pojedinaca koji se bez valjanog razloga uvek bune.

Pitanje sledece, vezano za ono meso iz luke Bar iz 1982 ako ne gresim. Da organi nisu odreagovali, ti isti nasi preprodavci bih za mali novac kupili, a potom preprodali nasem stanovnistvu. Dali je potrebna ili ne carina i rigorozna kontrola mesa? Ovde cekamo dali ce nam drzava vratiti onih 1000 din po tovljeniku, na kom smo izgubili tri puta vise zbog niske cene koju upravo imamo zbog krsa koji nam na zalost pristize i unistava nasu proizvodnju.
Voleo bih da cujem vest kako je neki nas klanicar izvezao par tona ne bitno kog proizvoda mesa, sira, mleka,,, u Nemacku, Holandiju. Nije to da neki tamo Holandski lanac to ne bih kupio, jer dolazi iz Srbije. Mozda neki nas proizvod njima odgovara po kvalitetu, ceni, (velika vecina je ovde jeftnija), ali politika njihovih drzava je takva da se izvozi. Ono sto njima fali oni kupuju od dugih zemalja i platice skuplje, ali nase nece kupiti. Kupice od najjacih iz eu. Sigurno nece od nas, Bugara, Rumuna,,,
 
treba ući malo detaljnije u problematiku prodaje mesa npr u EU , koga to baš zanima može da sazna kako to tačno funkcioniše i šta sve treba ispuniti da bi se moglo prodavati trgovinama iz EU . recimo jedna od najvažnijih regulativa koja je vezana za kvalitet ide preko veterinarskih i sanitarnih odobrenja , a ovde ta odobrenja vjerovatno ima vrlo malo organizacija ili možda i nema . To su odredjeni standardi , evo recimo znam pouzdano da ovde kod nas tu regulativu o upotrebi antibiotika u proizvodnji brojlera trenutno niko nebi prošao . Poslije se pitamo zašto nemožemo jednostavno prodavati pileće meso na području EU , a odgovori su obično logični i opravdani . Mi mislimo da je sve "domaće" kvalitetnije a najčešće to nije tako priznali mi to ili ne.
Imamo vrlo niske konverzije u tovu , i dobre prinose u ratarstvu , a kako smo došli do tako dobre konverzije , da nije to zbog isforsirane hrane i prekomjerne upotrebe antibiotika ili dali je naš kukuruz ili pšenica baš visoko kvalitetan ili ima možda slučajno često povišene toksine bez obzira na to što je domaći ??
netreba stvari gledati tako površno , ali plaćamo državne službe koje bi to trebale nama da razjašnjavaju a oni to ne rade , a nama je najlakše da kažemo da se zapad eto urotio protiv nas .
 
meni nije jasno zasto je kod nas skuplji hektar nego u Slavoniji i Baranji?
 
Nazad
Vrh