Subvencije poljoprivredi za 2015 godinu

Pisao sam pre moj predlog i lepo obrazlozio. Ne mogu to da nadjem sada ali uglavnom, moj predlog, koji u 85% slucajeva svima odgovara je sledeci:

Uplate ti na racun subvenciju, recimo ovih 12000 din i taj novac moze da se koristi iskljucivo u poljoprivredi. Sa tom karticom mozes kupovati gorivo, seme, djubrivo, mehanizaciju itd. Kraj price.
Ako neko ne radi zemlju, a dobije na racun ovaj novac, bice prinudjen da ga vrati u poljoprivredu, dikrektno ili indirektno. Ako neko dobije za 10 ha tih 120.000 din, a zna da mora u poljoprivredu da ih vrati, nece pola dati za more, a pola za mineralno djubrivo. Mozda ce odluciti da bolje nadjubri njive itd.
Ako nekome ne odgovara ovakav predlog, voleo bih da cujem zbog cega. Ja ne znam ni jedan jedini razlog. Kada proda poljoprivredne proizvode, onda neka sa tim parama radi sta mu je volja, ali novac od subvencije mora da bude za poljoprivredu.
 
Pisao sam pre moj predlog i lepo obrazlozio. Ne mogu to da nadjem sada ali uglavnom, moj predlog, koji u 85% slucajeva svima odgovara je sledeci:

Uplate ti na racun subvenciju, recimo ovih 12000 din i taj novac moze da se koristi iskljucivo u poljoprivredi. Sa tom karticom mozes kupovati gorivo, seme, djubrivo, mehanizaciju itd. Kraj price.
Ako neko ne radi zemlju, a dobije na racun ovaj novac, bice prinudjen da ga vrati u poljoprivredu, dikrektno ili indirektno. Ako neko dobije za 10 ha tih 120.000 din, a zna da mora u poljoprivredu da ih vrati, nece pola dati za more, a pola za mineralno djubrivo. Mozda ce odluciti da bolje nadjubri njive itd.
Ako nekome ne odgovara ovakav predlog, voleo bih da cujem zbog cega. Ja ne znam ni jedan jedini razlog. Kada proda poljoprivredne proizvode, onda neka sa tim parama radi sta mu je volja, ali novac od subvencije mora da bude za poljoprivredu.

Ovi što ne rade zemlju bi morali nama da prodaju da bi nešto izvukli ali lepo mi maštamo.
 
Onda prodaj rusa sto je potrosac kao tenk i kupi Fenda on manje trosi i ima da se isplati samo u razlici potrosnje,de si video da neki ozbiljan poljoprivrednik preko vozi tu Rusku krndiju ?
Da si rekao da kupim imt ili rakovicu pa da te poslusam sad vise nisi patriota e moj rodoljube nego pravo pa svabu dace bog da nekad imam para i za njega.
 
Pisao sam pre moj predlog i lepo obrazlozio. Ne mogu to da nadjem sada ali uglavnom, moj predlog, koji u 85% slucajeva svima odgovara je sledeci:

Uplate ti na racun subvenciju, recimo ovih 12000 din i taj novac moze da se koristi iskljucivo u poljoprivredi. Sa tom karticom mozes kupovati gorivo, seme, djubrivo, mehanizaciju itd. Kraj price.
Ako neko ne radi zemlju, a dobije na racun ovaj novac, bice prinudjen da ga vrati u poljoprivredu, dikrektno ili indirektno. Ako neko dobije za 10 ha tih 120.000 din, a zna da mora u poljoprivredu da ih vrati, nece pola dati za more, a pola za mineralno djubrivo. Mozda ce odluciti da bolje nadjubri njive itd.
Ako nekome ne odgovara ovakav predlog, voleo bih da cujem zbog cega. Ja ne znam ni jedan jedini razlog. Kada proda poljoprivredne proizvode, onda neka sa tim parama radi sta mu je volja, ali novac od subvencije mora da bude za poljoprivredu.
Evo meni prvom neodgovara šta mi vredi ako mi daju tih 12000 recimo u junu ili julu kadse već štose tiče ulaganja sve ulozilo de ja te pare da potrošim da kupim veštačko dubrivo hemiju itd kad mi već netreba.A ako bi uplatili u Januaru ili februaru još nekako al uvek bi nas izvozali ko svake godine što nas vozaju tamo amo novi amandmani nove uredbe ma nije problem do nas poljoprivrednika problem je u POLOTIČARIMA ,svake god nešto smišljaju samo na štetu poljoprivrednika.Ma svake god nešto menjaju nemogu sastaviti 2 god da bude isto.A tih 12,0000 za 1H, kolko ja ili bilo ko drugi dobije u junu ili julu..nebitno kad...je već davnoooo ulozio u zemlju i de da potrošim te pare pa naravno gde ja mislim a ako treba za odmor nekje i za odmor .Dasu uplaćivali subvencije kad je vreme do ove priče nikad nebi ni došlo
 
Drage kolege od one ideje sto sam napisao znamo svi da nema nista,osim merenja pulsa.
Gledam kako su neki sebicni i samo za svoje du** zive,kad je bio uslov PIO za subvencije govorili su nek mali propadnu kad ne mogu da plate,pa uzurpiranje drzavne zemlje koje su neki radili preko noci je jos i nekako djene djene-borba,a ovi sto uzurpiraju drzavno zemljiste i jos traze javno da se odlozi zakon koji bi "pronasao" te njive kojih nema na papiru,sad se izjasnjavamo kako treba domace da propadne sve. Pa kazite onda ko priziva "Tenisa,Aldahru" i slicne? Mi sami!!!
NIJE stub ove proizvodnje i opstanka sela 5 ljudi u selu koji rade ceo atar,ima nesto slozenije to neki ne mogu da shvate i neki koji NECE da shvate da ima jos ljudi koji bi da zive,mozda bi i da umru ali im bar nemojte ubrzavati taj proces.

P. S. Sve rekorderi i profi poljoprivrednici i cvrsti karakteri,a kad dodje predaja papira za subvencije.onda se otvaraju nova gazdinstva i medju prvima stoje u redu da predaju papire. Karakterno kao glavni arhivator Dj. C. .

http://www.dragas.biz/ubuntu/
 
Poslednja izmena:
Vrlo poučno ali u nekim drugim okolnostima i drugim sistemima vrednosti.Kod nas je do ove alavosti upravo dovela "demokratija".Ne znam da li se neko seća kada su đaci nosili uniforme pa se onda nije znalo šta ko nosi ispod i šta je tog dana jeo.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ima more primera da i u "zapadnoj evropi" zive LJUDI.
Evo ga jedan:
http://superzena.b92.net/sudbine.php?yyyy=2015&mm=12&nav_id=1074011

Mozda nema direktno veze sa temom, ali pokazuje kakv je odnos vlasti i drzave prema sopstvenim ljudima i pre svega kakv je odnos tih ljudi prema svojoj drzavi.
Do god se nasa drzava odnosi prema nama kao zla maceha, zaista ne znam sta ona ocekuje od nas.
 
Poslednja izmena od urednika:
Zive "LjUDI" koji su navikli da od Srba dobiju dobrog radnika za manju platu,nego sto placaju svoje zemljake. Isto ce tako Tenis reci kako u Srbiji ima jedan Veliki Covek koji ga je primio i ponudio ono sto nije ni svom narodu ponudio.
Mnogi su tamo radili i rade poslove u najgorim uslovima,a cesto i sa povecanim radnim normama u odnosu na domace stanovnistvo,samo to niko ne priznaje dok je tamo,tek kad se vrate onda kazu kako im je bilo.
 
Novi Claas tesko da moze, ali polovan domaci takodje vrsi posao.
Polovnih nije bilo dovoljno da skinu prinose koji su duplirani u odnosu na pre deset godina.Nije ih bilo dovoljno ni da skinu useve sa parloga koji su razorani posle devedesetih.Polovni su svake godine sve stariji i stariji,pa na kraju postanu ne upotrebljivi.Jedino ako znas neku nasu fabriku da proizvodi polovne kombajne.
 
Poslednja izmena:
Au ljudi,stvarno je ova zima čudo.
Ušli smo malo unutra pa se prepucavamo.Reče neko od kolega da ne moraju subvencije u parama,lično mislim da bi to bilo i najbolje rešenje ako subvenciju uzimaju oni koji rade zemlju.Lako bi te pare koje bi država dala pretvorili u seme i đubre.Neka nam odobre ćim prijavimo kulture koje sejemo,da sa tim overenim papirom odemo u zadrugu i podignemo seme i đubre do cene koja je određena uredbom.Lako bi samo sa semenom i đubrom stigli i do sadašnjih 12000 din/ha.To sve da bude završeno zajedno sa isporukom repromaterijala do 01.04.da bi mogli da uđemo u setvu.Za pšenicu je malo čupavo ali i za to bi se našao način kad bi bilo volje.Mislim da bi svakom ozbiljnom poljoprivredniku i ovakav vid subvencije bio Ok.Verovatno postoji neki način takve isplate i za stočare,voćare i povrtare,da ja ne pričam nešto bez veze.Možda bi sa takvim zahtevima izgledali ozbiljniji.Naftu ne bih davao jer bi opet bilo preprodaje.
Onda lepo subvenciju nek uzimaju svi koji se pojave sa papirom i podignu robu,bez obzira da li rade i u firmi ili ne,jer i taj koji radi u firmi uglavnom je na njivi subotom i nedeljom.
Pozdrav svima.
Ma mozda to i nije lose resenje,ali cele godine racunam platicu ovo kad dobijem subv.platicu ono nakraju sve sam isplatim i sad kad mi je ostao samo jos porez i kredit koji mislim da platim sa tim parama sad da mi daju seme.
 
Poslednja izmena od urednika:
Kolko sam ja razumeo ovog pametnjakovica, ako se do 31 decembra ne prijavi promena stanja na gazdinstvo. Onda ostaje automatski kakvo je sada. Pa to ni jedan procenat ljudi ne zna_:sta:
 
Polovnih nije bilo dovoljno da skinu prinose koji su duplirani u odnosu na pre deset godina.Nije ih bilo dovoljno ni da skinu useve sa parloga koji su razorani posle devedesetih.Polovni su svake godine sve stariji i stariji,pa na kraju postanu ne upotrebljivi.Jedino ako znas neku nasu fabriku da proizvodi polovne kombajne.

Ako ti polovan ne odgovara, ti malo bolje zasuci rukave, pa kupi sta ti odgovara i nemoj kukati.
 
Manite se maštanja već nešto radite, a na subvencije zaboravite.

Slažem se. Oni su doneli zakon o subvencijama koje su bedne. Oni sada krše taj zakon, a mi ovde razglabamo kako da im pomognemo. Da nas isplaćuju u repromaterijalu, ne moraju u julu mogu i u maju al' naredne godine, mogu i kartice,bonovi .Žašto se lepo ne izvinimo premijeru,gospodji ministarki i da se vratimo zemlji i rinemo. To nam i osnovna namena. Osim u predizbornoj kampanji i ratovima naravno.
 
Poslednja izmena od urednika:
Nemojmo se svađati,ako nam je svima isti cilj.
Razmislimo,pa ako neko ima neku ideju kako bi bilo dobro neka napiše.
Možda uspemo uz neki minimum tolerancije da pronađemo model koji bi nam odgovarao.
Pa ako se nekad desi da dobijemo mogućnost da iskažemo svoje viđenje(zahteve),imali bi spremne i ne bi trebali da onda gubimo nepotrebno energiju.
A možda mi i moramo da se svađamo,ipak je ovo zemlja Srbija.
 
I ja isto razumem ovo kao i pujol! Kako ja da registrujem zemlju koju sam proletos kupio kad je ta zemlja registrovana na nekog drugog a pitanje je kako taj da je obrise iz svog gazdinstva kad je obnova tek posle nove god. a moazda ce vec biti kasno?!
 
Ni ja nemogu da skontam Glamocica sa tom izjavom za subvencije i gazdinstva,sta ako je neko uzeo sad zakup ili mu ove god istekao ugovor tj treba da ga produzi jel i dalje radi tu zemlju?????
 
Nemojmo se svađati,ako nam je svima isti cilj.
Razmislimo,pa ako neko ima neku ideju kako bi bilo dobro neka napiše.
Možda uspemo uz neki minimum tolerancije da pronađemo model koji bi nam odgovarao.
Pa ako se nekad desi da dobijemo mogućnost da iskažemo svoje viđenje(zahteve),imali bi spremne i ne bi trebali da onda gubimo nepotrebno energiju.
A možda mi i moramo da se svađamo,ipak je ovo zemlja Srbija.

Pa mi dajemo razne predloge vec godinama ali na zalost samo na ovom forumu i eto docekali smo nekih pisljivih 3000 din. (ako?) po ha. Bas su nas poslusali i ispunili nam zelje!
 
Nazad
Vrh