Subvencije poljoprivredi za 2015 godinu

Ma sta mi naprica?

- - - - - - - - - -

Gospodo zaposleni imali sta regres za godisnji, placen gocisnji odmor, topli obrok, putne troskove, placene drzavne praznike, placeno bolovanje ako ste bolesni, a sad vam smeta ako bi cist poljoprivrednik bio subvencionisan. Niko vam ne brani da radite zemlju, ali PIO bi bio dokaz koji bi razdvajao subvencionisane i ove druge.
 
Coci izgleda bi bilo dobro i pecat na celo udariti onome ko placa PIO da se zna ko je profesionalac,ima kao "Drug clan" kao Radovan III da ide ponosno kroz masu.


A ovi sto rade pa placaju vise penziono i zdravstveno,a uz to i samodoprinos lokalnoj samoupravi(de je izglasan) treba da im se obuce kosulja sto se na ledjima zakopcava,pa nek rade ako su toliko sposobni. :osmeh:
 
Sto se tice te provere ko je na koga otorio gazdinstvo to je trebalo uraditi jos juce i to apsolutno podrzavam. Da se proceslja svako ko je od jednom sa 100 otisao na 20, a i oni koji su od jednom postali poljoprivrednici.
Da se ceslja redom,a ne proceslja,tesni bi zatvori bili za sve ''postene'' poljoprivrednike.
 
Ocekivao sam ozbiljniji odgovor.

Nista manje ozbiljan od premijerovog kad je rekao da supoljoprivrednici lenji i hkce da rade 30dana u godini i lepo zive ili od Vaseg komemtara da zaposleni imaju regrese,topli obrok,placen godisnji,placene drzavne praznika,a i na bolovanju skinu dobar procenat plate,samo sto to izgleda ne znas.
 
Ma da, da... svasta zaposleni imaju. Uz sve to navedeno treba spomenuti i rucak na racun preduzeca u Rumi na vasaru...
Pa tolike pogodnosti je samo Sojic imao...
 
Namoj se uporedjivati sa njim. Ono sto sam naveo bilo je do pre 15tak godina i tada se zaposleni nisu zalili. Tu spadaju i neki iz moje okoline koji su tada dobro ziveli, a sada su protiv onih koji celog zivota rade poljoprivredu i koji traze da kroz pomoc u subvencijama poboljsaju svoju proizvodnju i tako budu konkurentni evropskom seljaku i evropi kojoj tako sirokogrudo hrlimo. Zar ne vidis da losim cenama, smanjenjem subvencija, forsiranjem pojedinih kompanija iliti tajkuna ova drzava zeli da oslabi seljaka da u odredjenom trenutku ne bude konkurentan u trzisnoj utakmici oko kupovine zemlje??? Toboze traze investitore u inostranstvu i medju tajkunima, a ne priznaju domaceg seljaka koji je u svoju mehanizaciju i infrastrukturu vec investirao par stotina hiljada evra.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ma da, da... svasta zaposleni imaju. Uz sve to navedeno treba spomenuti i rucak na racun preduzeca u Rumi na vasaru...
Pa tolike pogodnosti je samo Sojic imao...[/QUOTE
Kolega sin mi je tvoje godiste, tako da pamtim neka vremena gde su zaposleni veoma lagodno ziveli i nije im padalo na pamet da rade zemlju ili su je cak i prodavali. Poljoprivreda nije uvek bila toliko profitabilna i oni koji su nekad odustali ili se nisu opredelili za nju danas su oni ili njihovi naslednici glasnogovornici neke nove politike.
 
Toliko se davi ova tema da sam stekao utisak da stvarno vise nije jasno ko je za subvencije a ko nije!!! Te ovako te onako te silne predloge napisane samo na forumu (u prazno) a istina je ta da oni u vladi imaju sasvim neko drugo vidjenje stvari a kako neko kaze i nisu bas upoznati sa realnoscu (u sta ne verujem)!
Nek svako reg. gazdinstvo prima subvencije, bez obzira na zaposlenje. Kod nas ima silna domacinstva koja imaju zemlje od pamti veka a zaposleni su! Ako covek ima volje da radi i nije to dao u arendu ne vidim zasto da ne ostvari subvencije! Ima sasvim nesto drugo, u mnogo reg. gazdinstva gde bi inspektori mogli u detalje da analiziraju dosta neispravnosti.
Zar zbog takvih da se ukidaju subvencije? Ne! Neka njih kazni i novcano i kao sto i kaze zakon nek ih stavi u pasivan staus i bez prava na subv. 5 god. Ali sta vredi kad niko nista ne radi i ne vodi racuna o svom poslu. Zasto bi i imao kad radi u javnom sektoru a tu vec 25 god. ide se na posao da se kafe popiju, da tracare i eto zbog tog radnog staza (cast izuzecima, a to je mali %)
U svakom slucaju mi da smo ujedinjeni, politicari i vlada bi igrali ko djavoli nasu igru! Ovakvo nase ponasanje i nejedinstvo daje njima razlog da nas nasamare kako god oni zele!
 
Dali je fer ne raditi zemlju, a dobijati subvenciju?
Ili dati pod zakup i uzimati i kiriju i subvenciju.
 
Ima samo jedno resenje za subvencije I ostale nase problem.
U nedavnom razgovoru sa ministarkom I njenim timom doslo se do zakljucka su oni potpuno dezinformisani, to jest pogresno obavesteni. Kad smo joj nas 8 rekli da im subvencije zavrsavaju na pogresnim mestima, a ne tamo gde treba, ministarka nije mogla cudom da se nacudi. Generalno u njenom timu nema ozbiljnog clana koji poznaje ista osim statistike I papirologije.
Ajde da razumemo da drzava nema para I da ne moze da plati ono sto bi mi hteli, ali sigurno moze da zastiti poljoprivrednike ako zabrani uvoz mesa, mleka, jaja, GMO soje itd. I da nam pri tome pomogne kad investiramo.
Kad ima volje ima I nacina.

Nisu oni ni neinformisani ni pogrešno obavešteni. Ona i njen tim su jednostavno nesposobni. Glamočić je u svom mandatu "snimio" situaciju u tom sektoru i povukao se. Shvatili su i on i premijer da su do daljnjeg nemoćni. Tamo posao vode agenti stranih službi. Verujem da je stav i premijera i profesora bio: aj da probamo ojačati po drugim pitanjima pa ćemo se tim baviti onda. Ovu su gurnuli na to mesto iz kupusa. Da li će ili ne ova dvojica uspeti da okrpe rupu u tom ministarstvu, da li ćemo mi preživeti do tada, to je drugo. Jednostavno druga pitanja u datom vremenu su važnija, naravno po premijerovoj proceni. Nemci hoće Panoniju i Ukrajinu ovako ili onako, ovaj ceni da pokornu glavu sablja ne seče... Na tebi, meni i ostalim smrtnicima ovde prisutnim je da se stegnemo i svaki svoje domaćinstvo utvrdimo kako bi se svojeručno branili od propasti. Pa koj preživi, će da priča. Naravno, uvek postoji i mogućnost oružanog ustanka, narodski rečeno bune, no... Ko se mača laća, od mača strada, rano voće mraz bere, ali i ko reskira taj profitira, ima poslovica i ovakvih i onakvih, ihaaa...
 
Moram te!ili vas nesto pitati jel sve ove tvoje postove pises licno ti ili vise clanova deli ovaj tvoj profil mislim na tvoje ukucane?
Nije mi jasno o cemu ti pricas? Uvek sam bio za subvencije i nikad nisam rekao da ne treba da se sprovodi rigorozna kontrola reg. gazdinstva~.

Dali je fer ne raditi zemlju, a dobijati subvenciju?
Ili dati pod zakup i uzimati i kiriju i subvenciju.

Daleko od toga da je to u redu, mislim ne raditi zemlju a uzimati subv. Zato sam i napisao da kontrole moraju maksimalno da rade! A sto se tice zakupa to je stvar dogovora izmedju zakupodavca i zakupoprimca! Moje je misljenje a tako i radim da zakupoprimac prima subvencije a zakupodavac kiriju ili arendu!
 
Ma sta mi naprica?

- - - - - - - - - -

Gospodo zaposleni imali sta regres za godisnji, placen gocisnji odmor, topli obrok, putne troskove, placene drzavne praznike, placeno bolovanje ako ste bolesni, a sad vam smeta ako bi cist poljoprivrednik bio subvencionisan. Niko vam ne brani da radite zemlju, ali PIO bi bio dokaz koji bi razdvajao subvencionisane i ove druge.

Generacijo,ko je ovde od zaposlenih izneo da čist poljoprivrednik ne treba da bude subvencionisan-molim te citiraj ga.
 
Zorane ne zezaj krizu bezveznim pitanjima jer nema smisla! Ima clanova koji su rekli u vise navrata da su protiv svakog vida subvencionisanja iz nekog revolta sto znaju da ima mnogo nepravilnosti u svemu tome!
 
Zorane ne zezaj krizu bezveznim pitanjima jer nema smisla! Ima clanova koji su rekli u vise navrata da su protiv svakog vida subvencionisanja iz nekog revolta sto znaju da ima mnogo nepravilnosti u svemu tome!

To je druga ptiča a pitanje itekako ima smisla.A mnogi smo protiv ovakvog načina subvencionisanja i protiv mućki ne bi li se došlo do subvencija.Te dve stvari treba razgraničiti.
 
Trenutno kako se subvencionise poljoprivreda, bolje da se i ne subvencionise.

Licno nemam nista protiv ljudi sto primaju subvencije, ali mi bode oci to neko mogu slobodno reci sleparenje.
Jedna pesma na veselju kosta 1 000 dinara.
A ja da prijavim gazdinstvo i oni mene da nagrade sto prevrcem zemlju sa 6 000 rsd ako se ne varam i povracajem na gorivo i jos nasta se sve daje, vraca novac.

Dajte vi nama ogranicen uvoz poljoprivrednih proizvoda i bolji izvoz domacih.
Skinite akcize na gorivo, dovedite u normalu cene djubriva i sve ce drugarcije biti.

Nije mi jasno kako to ne vide ili ne zele da vide ovi sa vrha.
Dovoljno je da procitaju kako se gine na licitacijama za obradivu zemlju.

Treba nam samo normalno trziste, mani te se vi prica kao je Rumunija i Bugarska uznapradovala i kao nemacka stimulise svoje poljoprivrednike.
 
Ja ne znam koliko puta treba da vas upozoravamo da se držite teme a međusobne prepirke da obavljate preko privatnih poruka?
 
A sta ce nama subvencije kad sa jednog hektara zemlje i jednom kravom, moze da se zaradi 6000 evra,,nisam hteo da ulazim u temu al to mi je napisao jedan narodni poslanik,cisto da vidite razmisljanje.Aj sad cu probati da prebacim poruku.,,,,,,,,,,,,Pa majstore bruto prihod na 10 tona kukuruza je oko 1500 do 1800 evra zavisnosti od cene na dobroj zemlji i potpunom agrotehnikom, Pola od toga je potrebno za ishranu recimo jedne krave koj adaje oko 5000 litara mleka godišnje što je 150 000 dinara, plus telence koje se malo podgoji do par stotina kila i za njega dobije oko 600 evra. e sad sabereš to i dobiješ od mleka i teleta negde blizu 2000 evra i sa ostatkom od 5 tona koje ona ne pojede, i s amanjim ulazom zbog stajskog đubriva bruto prihod je 3000 evra po ha. Pa majstore ukoliko se preradi meso i mleko tele preradi. Od 5000 litara mleka dobija se 500 kg sira tipa gauda ajdamer koji vredi oko 3000 evra, a teletina nije ispod 1200evra, plus surutke, koža itd . Pa saberi sve to i pokušaj od junećeg i goveđeg mesa da napraviš i po koju paštetu i bruto prihod celog lanca je 6000 evra bez onih 200 evra po kravi i 10 000 dinara po junetu podsticaja. Pozdrav,,,,,,,,,,,,,,
 
Poslednja izmena:
Kolega sin mi je tvoje godiste, tako da pamtim neka vremena gde su zaposleni veoma lagodno ziveli i nije im padalo na pamet da rade zemlju ili su je cak i prodavali. Poljoprivreda nije uvek bila toliko profitabilna i oni koji su nekad odustali ili se nisu opredelili za nju danas su oni ili njihovi naslednici glasnogovornici neke nove politike.

Slazem se. Zivim u kraju Srbije gde postoji jedan ogroman kombinat u kojem su plate, za razliku od drugih drzavnih preduzeca u Srbiji, jos uvek odlicne. U selu u kom zivim ima dosta ljudi koji imaju traktor i osnovnu mehanizaciju, imaju nesto svoje zemlje, ali je ne rade. Jer ima porodica sa dvoje-troje zaposlenih u Kolubari sa platama blizu ili preko 100000 din. Jedan deo njih ima registrovano gazdinstvo i hoce subvencije iako ne radi zemlju. Ja sam protiv toga. Sa druge strane, ima ljudi koji pored posla koji rade, i dalje rade dedovinu, obradjuju, drze stoku. Takvi treba da dobiju subvenciju. Jer nije lako raditi u smeni. Ustati rano, ici u stalu, pa u prvu smenu. Pa iz prve na njivu.

I ja sam do pre dve godine bio zaposlen. Struka mi je totalno druga strana u odnosu na poljoprivredu. Ali radim zemlju. I postizem nekw rezultate jer radim kvalitetno. I sve stizem na vreme iako radim sam.

Da bi se razumeli, ja sam za to da subvencije dobijaju svi koji rade zemlju. Bilo da su zaposleni ili ne. Jer svi odlicno znamo kakav je seljacki hleb.
Ali da jedna kuca bude jedno gazdinstvo. Ma koliko zemlje obradjivala. I za to sam da stocari imaju prednost, jer ce inace nestati. Mozemo da pricamo sta hocemo, ali stoji da je mnogo lakse biti ratar nego stocar.
 
Nazad
Vrh