Sušenje voća

Pozdrav svima. Ja bi vam predlozio da susare napravite od dasaka normalno da ih izolujete, lese od komarnika, dovode vazduha od aluminijumskih creva(koriste se kod apiratora za odvod vazduha), ventilatori da su malo jaci a grejac mozete od kalorifera ali sa termostatom. Evo vam skica jedne susare sa kojom sam imao prilike da se sretnem a koja nije skupa

ayk8dl.jpg
 
Čini mi se da bi u sistemu dobro došao (čitaj neophodan) sušač vazduha.
Topao vazduh uvesti na dnu komore a izvesti na vrhu ,mada kod prinudne cirkulacije i nije bitno.
:ppozdrav: :ppozdrav:
 
Sistem mora biti zatvoren inace ces imati nepotrebne gubitke toplote.Vlazan vazduh se odvodi usmerivacima u odvodno crevo koje je na vrsnom delu i kasnije se vlazan vazduh na grejacima osusi a moze cak i pre ventilatora da se ugradi susac vazduha ako je potreban mada po meni nije jer ce se vazduh osusiti na grejacu. E sada glavna fora je u tome da kutija sa grejacima ne bude kratka nego malo duza da bi se vazduh dobro zagrejao i osusio. Ovo sto sam ja nacrtao je samo sema kako bi trebala susara da izgleda ali individualno izvodjenje je na vama.
 
Topao vazduh može apsorbovati više vlage od hladnog.

Nije mi jasno kako će se osušiti u zatvorenom sistemu na grejačima koji mu dižu temparaturu?
Vlaga će se kondezovati na najhladnijem delu sistema.
Sve treba izolovati (toplotno).
 
Totalno si se pobrkao Pavle pa ne može voda da nestane u zatvorenom sistemu.
Lepo ti kaže Meeker ako zagreješ vazduh on jednostavno može da primi više vode ali ona ne nestaje.
Takvi mali sistemi su totalno neekonomični zato što se stvorena toplota koristi samo jednom. U ozbiljnijim sistemima se koriste rekuperatori gde se vazduh predgreva sa otpadnim vlažnim vazduhom pa je i utrošak energije manji.
 
E ovako,jel neko susio sljivu?Interesuje me koliko kg sveze sljive daje suve sljive u kg.....Posto je veeeeelika razlika u susenoj i svezoj sljivi......... :ppozdrav:
 
Ako me pamcenje dobro sluzi trebalo bi da je odnos 3:1.

A sto se vas koji bi da pravite susaru od zamrzivaca i frizidera tice,vise vam se isplati da kupite pet kila suve sljive i uzivate u njoj tokom zime nego da jos vise novca potrosite na struju i prepravke.Vreme i rad da ne spominjem.
Ako vas vec interesuje susara,napravite pravu,zidanu,sa sve šinama i lesama,kombinacijom struje u drveta,kapaciteta 1500-3000kg(to je taman za prosecno srpsko domacinstvo),a u njoj nakon vase osusene sljive mozete vrsiti i usluzno susenje.
U okolini Koceljeve(Gornje Crniljevo,ko zna za to selo)covek je napravio veliku susaru iskljucivo za usluzno susenje.Nekoliko dana ranije ljudi se jave,zakazu,kazu kolicinu presne sljive i on ih iskombinuje i o istom trosku osushi nekolicini od jednom.Kazu da je interesovanje veliko,i da se ceka red.
Suva sljiva je mozda i naj bolji produkt jer moze da stoji i ceka bolju cenu oko Bozica.Oko rakije ima mnogo vise muke,a i cenu dobroj rakiji ubi šećeruša koju prodaju i po 200 dinara.
 
Darosavac ja imam iskustvo sa suseljem sljive...odnos je 4:1 i to ako je sljiva kvalitetna....
sto se tempreature tice,u zatvorenom prostoru (tzv tunelima) temperatura je oko +80 stepeni...
 
Za ozbiljniji posao, googlajte, lerra doo, ja ću na leto zasigurno kupiti jednu, makar onu od 5kg.
A evo našao sam i nešto "uradi sam" sistem, čovek napravio sušaru od panja za pčele: googlajte, web pčelinjak sušilec sadja, jeste na Slovenačkom ali ima lepe fotke.
Ako bude kakvih problema sa čitanjem tu sam,
 
Evo je napravismo, mini sušaru za voće već je isprobavam, nadam se da će biti ok, sutra ćemo znati, a dotle evo nekoliko fotki:
2ueipmu.jpg
2u9iis8.jpg
oglyx3.jpg
1gm88g.jpg
dh7no1.jpg
2qbey4o.jpg
 
Lepo, lepo ... Koliko iznesu troskovi materilala za takvu susaricu?
 
pozdrav svima!
zanima me da li netko zna kako napraviti sušaru za ljekovito bilje... trebam nešto veće! da stane minimalno 4-5tona robe u proces sušenja!
sve ovo ima smisla, samo nije dorađeno ono da sušenjem zraka... nije dobro da se isti zrak vraća nazad u proces, prvenstveno zbog potparivanja robe...

ja sam mislio složiti od sendvić panela (ono sa čim se prave hale i skladišta) na površini od 10x3, te kroz sredinu staviti šinje i na kolicima uguravati robu u sušaru... da li bi to držilo vodu ili ne, ne znam... možda bi bilo bolje ozidati pa dobro izolirati! :sta:
i bitno mi je da osuši unutar maximalno 24 sata!

gotovo sušare su kod nas jako jako skupe...cca 5tonska oko 100.000 eura... a za te pare odem na mjesec i nazad!!

poz svima!
 
roko je napisao(la):
pozdrav svima!
zanima me da li netko zna kako napraviti sušaru za ljekovito bilje... trebam nešto veće! da stane minimalno 4-5tona robe u proces sušenja!
sve ovo ima smisla, samo nije dorađeno ono da sušenjem zraka... nije dobro da se isti zrak vraća nazad u proces, prvenstveno zbog potparivanja robe...

ja sam mislio složiti od sendvić panela (ono sa čim se prave hale i skladišta) na površini od 10x3, te kroz sredinu staviti šinje i na kolicima uguravati robu u sušaru... da li bi to držilo vodu ili ne, ne znam... možda bi bilo bolje ozidati pa dobro izolirati! :sta:
i bitno mi je da osuši unutar maximalno 24 sata!

gotovo sušare su kod nas jako jako skupe...cca 5tonska oko 100.000 eura... a za te pare odem na mjesec i nazad!!

poz svima!
Jesi li razmisljao o susarama za duvan?
One su na slicnom principu a mogu se naci za neuporedivo, ali stvarno neuporedivo manje pare.
 
sve mi je prošlo kroz glavu...
bitno mi je da imam lak pristup i utovar sirovine,, duhanskih bi se moglo naći već od 3.000 eura...
napravio bih je ja sam, samo da negdje vidim princip ulaska toplog zraka tj. kako ga pravilno rasporediti po sušari, a da pri tome imam max iskoristivost...
 
roko je napisao(la):
sve mi je prošlo kroz glavu...
bitno mi je da imam lak pristup i utovar sirovine,, duhanskih bi se moglo naći već od 3.000 eura...
napravio bih je ja sam, samo da negdje vidim princip ulaska toplog zraka tj. kako ga pravilno rasporediti po sušari, a da pri tome imam max iskoristivost...
Ja slucajno imam jednu ( ne prodajem je, dakle nije reklama :) ) ne razumem se bas previse u tu tehniku ali mogu da ti slikam detalje ako uspemo da se razumemo sta ti treba.
Imam i susaru za sljive (Iverak-Valjevo) manjeg kapaciteta, oko 700 kg sirove, pa mozda i tu neko resenje mogu da ti slikam.
Ako bi ti pomoglo rado cu to uraditi.
 
bio bih ti stvarno zahvalan!! znači, samo da vidim princip rada na tim većim sušarama...šta i kako i gdje stoji u sušari!
konkretno, sušaru trebam za koprivu...
 
Nazad
Vrh