Strug i alati za obradu metala

Sad si me tek prosvetlio da sam špinglu i navrtku skupo platio i da nisam dovoljno guglao.
Što je najgore ja sam to tri puta uradio, odnosno, po tvome tri puta pogrešio..
Pretpostavio sam da si u subotici našao fultech, ali guglaj još malo pa ćeš naći još jeftinijeg materijala recimo u Nišu, ili NS..
Nekim ljudima jednostavno nemožeš pomoći koliko god se trudio..
@SeljakizGrada
Jel misliš da će dobar mašinbravar da sluša ovakve priče o ugradnji špingle i navrtke iz general store prodavnica i da ih prilagođava tri dana?
Još da mu kaže da treba prvo da tušira klizne površine, boske bi mu rekao da 'oće da mu bespotrebno uzme novce. Pa da treba da menja letve klizača, tek bi bio cirkus..

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
Pa drug moj, ako tebi treba 3 dana da "podesiš" trapezno vreteno, mozda zato sto imas neki Nasa strug, kod mene neki primitivan, obicni jugoslovenski, samo jedna matica na kraju, i sa njom se "doteze" kuglicni ležaj vretena. Mozda je tvoj suport u stvari odlivak sa poklopca nuklearnog silosa, ne znam....
Ja rekoh da se izvinjavam, nisam znao da radis za NASA tehnologije, pa dzaba da upoređujemo mašine i potrebe.
Bitno da si ti rjesavamo svoje probleme, pa kolko kosta da košta. E sad, ima i nas koji ne planiramo da radimo svemirske tehnologije, vec ono, obradimo sraf, malo skinemo korozije sa diskova, mesinganu cauru i tako to.
Uh, a sad, sa izrazom tuširanje kliznih površina si me matirao skroz, sta li je to? kakva li je to svemirska tehnologija za uzimanje para....
Na sreću, nemam potrebe da tuširam klizne površine, ravne su kao staklo, pa nisam isao zatvorenih očiju da kupujem strug. Ups...zaista vjerujes da jedini ti, samo ti i niko sem tebe nista ne zna. Hehe, kakav šaljivdžija. Pa nisam ja rodjeni otišao prvo da kupim strug pa onda da se raspitam čemu to sluzi, samo sto ti misliš da si jači od doktora nauka... Polako... Daleko je to..

Bogami sve više me fasciniras sa fensi izrazima, znas li jos neki ili je to to. Probaj sa caurom izdizaca, zadržaca zuba zatvarača...
 
Ako si spreman da platiš (ne mislim meni) nego majstoru mogu da ti dam kontakt od ljudi mašin bravara koji su zantan kalili u mehaničkoj na održavanju i znaju sve u najsitniji šraf,ali samo za put do tebe uzimaju 150€ :D

Sam ako nisi imao dodira teško da ćeš bilo šta pravilno da naučiš,a majstori ko majstori alergični da prenose znanje,ne zbog sujete nego treba znati da preneseš znanje.
Ne treba meni drug moj sad da učim obradu metala u sitna crevca, sve ovo je za hobi, kućnu varijantu, za lične potrebe. Necu se ja vjerovatno nikad upuštati u bavljenje ovim poslom profesionalno. Da planiram ozbiljno da se bavim ovim, sigurno bi bar neki kurs upisao, ili otišao na obuku kod nekoga. Ovako uz jako stijesnjen vrijeme na raspolaganju, učim koliko mogu.

Evo danas sam napokon slobodan pa sam rasturio kompletan suport na froncle i utegao ga kao curicu, sve očistio i podmazano, cak i zupčanik poduznog pomaka sam dotegao da nema više od 2mm lufta na rucici na vanjskom obimu, sa djelicem mm koliko ima sam zupčanik na letvi, ispod toga ne može jednostavno. Sad sklapam pa posle pravim konus, malo deblji pa vidjecemo do kraja dana, da li treba uopšte matica da se čačka dalje. Mada, kao što rekoh, i ovako radi sve kako treba, tih par mm lufta i ne znači ništa, ali napravismo nauku od toga. Mislio sam da dvodijelnu zamijenim sa jednom iz komada, ali odosmo daleko.

A i sve je mnogo drugačije kad u proizvodnji imas karakteristike materijala, karakteristike nozeva, obrtaje, sve propisano, i kad trazis po garazi komad metala da obradis za klin za utvrđivanje radilice i slicno, koji treba da dovedes maltene na 1mm +- odstupanja, bez desetih i stotih.
Ja skidam kapu profesionalcima, ali nemam zaista potrebe da zalazim toliko u dubinu.

Sve što sam tražio je pomoć oko matice, i materijala za nju, za hobi, kućne vragolije, ali odosmo na zalost u svemirsku tehnologija.
 
Ne treba meni drug moj sad da učim obradu metala u sitna crevca, sve ovo je za hobi, kućnu varijantu, za lične potrebe. Necu se ja vjerovatno nikad upuštati u bavljenje ovim poslom profesionalno. Da planiram ozbiljno da se bavim ovim, sigurno bi bar neki kurs upisao, ili otišao na obuku kod nekoga. Ovako uz jako stijesnjen vrijeme na raspolaganju, učim koliko mogu.

Evo danas sam napokon slobodan pa sam rasturio kompletan suport na froncle i utegao ga kao curicu, sve očistio i podmazano, cak i zupčanik poduznog pomaka sam dotegao da nema više od 2mm lufta na rucici na vanjskom obimu, sa djelicem mm koliko ima sam zupčanik na letvi, ispod toga ne može jednostavno. Sad sklapam pa posle pravim konus, malo deblji pa vidjecemo do kraja dana, da li treba uopšte matica da se čačka dalje. Mada, kao što rekoh, i ovako radi sve kako treba, tih par mm lufta i ne znači ništa, ali napravismo nauku od toga. Mislio sam da dvodijelnu zamijenim sa jednom iz komada, ali odosmo daleko.

A i sve je mnogo drugačije kad u proizvodnji imas karakteristike materijala, karakteristike nozeva, obrtaje, sve propisano, i kad trazis po garazi komad metala da obradis za klin za utvrđivanje radilice i slicno, koji treba da dovedes maltene na 1mm +- odstupanja, bez desetih i stotih.
Ja skidam kapu profesionalcima, ali nemam zaista potrebe da zalazim toliko u dubinu.

Sve što sam tražio je pomoć oko matice, i materijala za nju, za hobi, kućne vragolije, ali odosmo na zalost u svemirsku tehnologija.
tako je druze.
 
Ne treba meni drug moj sad da učim obradu metala u sitna crevca, sve ovo je za hobi, kućnu varijantu, za lične potrebe. Necu se ja vjerovatno nikad upuštati u bavljenje ovim poslom profesionalno. Da planiram ozbiljno da se bavim ovim, sigurno bi bar neki kurs upisao, ili otišao na obuku kod nekoga. Ovako uz jako stijesnjen vrijeme na raspolaganju, učim koliko mogu.

Evo danas sam napokon slobodan pa sam rasturio kompletan suport na froncle i utegao ga kao curicu, sve očistio i podmazano, cak i zupčanik poduznog pomaka sam dotegao da nema više od 2mm lufta na rucici na vanjskom obimu, sa djelicem mm koliko ima sam zupčanik na letvi, ispod toga ne može jednostavno. Sad sklapam pa posle pravim konus, malo deblji pa vidjecemo do kraja dana, da li treba uopšte matica da se čačka dalje. Mada, kao što rekoh, i ovako radi sve kako treba, tih par mm lufta i ne znači ništa, ali napravismo nauku od toga. Mislio sam da dvodijelnu zamijenim sa jednom iz komada, ali odosmo daleko.

A i sve je mnogo drugačije kad u proizvodnji imas karakteristike materijala, karakteristike nozeva, obrtaje, sve propisano, i kad trazis po garazi komad metala da obradis za klin za utvrđivanje radilice i slicno, koji treba da dovedes maltene na 1mm +- odstupanja, bez desetih i stotih.
Ja skidam kapu profesionalcima, ali nemam zaista potrebe da zalazim toliko u dubinu.

Sve što sam tražio je pomoć oko matice, i materijala za nju, za hobi, kućne vragolije, ali odosmo na zalost u svemirsku tehnologija.
Neće oni da te uče,već dodju pogledaju i daju ti savete šta i kako.Dal vredi ulagati ili ne i budeš 100% siguran da imaš ispravnu stvar,a najgore je raditi,a pogotovo učiti na neispravnoj stvari.

Ne znam čime se baviš,pa imaš potrebe za sopstvenim strugom,meni strug zatreba par puta nedeljno,ali nemam nameru da isti nabavlja jer nije nešto što se nauči za par nedelja,pogotovo ne možeš sam da naučiš.A bavim se svim i svačim :D

Nije to nikakva svemirska tehnologija već je mašinstvo takvo,suvo i dosadno.Milion materijala i bezbroj iskustava sa njima.Nekome je posao da ispituje i projektuje sve to i budi siguran da nije stavio bronzu tek onako.Eto ta bronzana nije samo nadješ na internetu "prodajem bronzanu maticu" bronzana matica ti za konkretni slučaj koji te muči ne znači ništa,treba ti legura koja će tačno da zadovolji potrebu to je u tvom slučaju CuSnSi.

Ako se pitaš zašto baš to,onda si izabrao pogrešan hobi :D
 
Ja bih rekao CuSn14.
Seljače nisam čuo za ovu tvoju silicijumsku bronzu. Gde to ima?

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Brodogradnja i ostale jako korozivne sredine.A dobra je za varenje u Tig-u.A i dobro podnosi sile koje nastaju klizanjem.Mada češće je zovu silikonska bronza.
 
Neće oni da te uče,već dodju pogledaju i daju ti savete šta i kako.Dal vredi ulagati ili ne i budeš 100% siguran da imaš ispravnu stvar,a najgore je raditi,a pogotovo učiti na neispravnoj stvari.

Ne znam čime se baviš,pa imaš potrebe za sopstvenim strugom,meni strug zatreba par puta nedeljno,ali nemam nameru da isti nabavlja jer nije nešto što se nauči za par nedelja,pogotovo ne možeš sam da naučiš.A bavim se svim i svačim :D

Nije to nikakva svemirska tehnologija već je mašinstvo takvo,suvo i dosadno.Milion materijala i bezbroj iskustava sa njima.Nekome je posao da ispituje i projektuje sve to i budi siguran da nije stavio bronzu tek onako.Eto ta bronzana nije samo nadješ na internetu "prodajem bronzanu maticu" bronzana matica ti za konkretni slučaj koji te muči ne znači ništa,treba ti legura koja će tačno da zadovolji potrebu to je u tvom slučaju CuSnSi.

Ako se pitaš zašto baš to,onda si izabrao pogrešan hobi :D
Pa drug moj, na početku sam napisao, strug je odlican, nema lufta nigdje samo u poprečnom posmaku imao je jako malo lufta, mozda nekih par mm, sto u sustini ne smeta uopšte u radu. Ok, kad treba nesto extra precizno da se odradi pa da se ide preko oznaka na dobosima, onda bi malo smetalo, ali meni to vjerovatno neće trebati za života.
Hajde rekoh kad sam krenuo da ga očistim i sredim pa rekoh da i to probam rijesiti, i onda sam vidio da je matica iz dva dijela, i nesto je improvizovano tu bilo, kao neka kajla, i pogledam cijene novih matica i vidim da je cijena prihvatljiva za eto tu sitnicu, koja može a ne mora da se rjesava.
Jedina razlika je u tome što su bronzane oblika valjka a mesingana je pravougaona, i ona bi mi bila mnogo laksa za postavljanje, jer već ima ravna površina sa gornje strane, pa je lakse samo izbusi to dvije rupe i narezati navoj. Valjkastu bi morao da poravnam ili da pravim kućište, cijena skoro ista manje vise.
Zato je bilo pitanje o materijalu, jer i mesing, bakar i bronza se koriste za tu namjenu kod različitih sistema, pa rekoh cisto da rascivijam da li moze mesingana.

Iz iskustva znam da se dosta puta forsira nesto kao aksiom, niti ko zna zašto, niti se zalazi u razloge, ali se drži toga kao pijan plota. Ipak je ovo projektovano vjerovatno 50tih godina, pa pitanje je koliko se od tada sve promijenilo sa novim legurama i materijalima.

Ni sanjao nisam da će ovolika filozofija da se razvije ( naravno da i nas NASA stručnjak nema pojma zašto se koristi mesing, ali eto, voli covjek da malo sebi da na značaju)

A isto tako i par ljudi koje sam onako reda radi kontaktirao da vidim cisto koliko kosta da se napravi, pojma nemaju ni koja konkretno bronza ide za maticu, niti znaju što baš bronza, naravno "garantuju" da je kod njih bas bronza za strug, ali znaju da zavale 50-100e.

Evo veceras sam napokon napravio deblju kajlu, fino je izravnao na tracnoj busilici, poravnao konuse, ubacio po jednu distancu od 1mm (izgleda da je falilo malo visine izmedju matice i ploce) i sklopio sve, malo se poigrao sa podešavanjima i sad nema nikakvog lufta, i ide bez otpora cijelom dužinom, na rucici jedva da se osjeti prelazak. Rijesismo i tu famoznu maticu.

Nasao sam danas u suportu otkinut jedan dio klizaca od "kvacila" za pravljenje navoja, gusani dio, (moze i bez njega, tj radio je i tako, ko zna kad je to otkinut, ali bolje da se sve spakuje kako treba) i svakako iako imam 4 aparata za varenje, necu sam da se akam sa gusom, vec cu odnijeti da se zavari kako treba, jer je gus jako specifičan i meni se nikad u životu nije ukazala potreba da se bakcem sa gusom, pa to prepuštamo profesionalcima. Sad ja da uzimam gusane elektrode pa da tražim komade gusa da probam, pa dal da predgrijavam, da otkrivam i ganjam da li će da pukne, i pitanje je da li je taj gus koji ja varim sličan uopšte sa onim koji treba da zavari, previše matematike... Tako je i sa aluminijumom, magnezijumom i sličnim pipavim materijalima. Kad nešto vrijedi (bar za mene), normalno je da se plati. Isto tako odneseš felnu da se ispravi i zavari, majstor traži 80e, pa naravno da cu za 100e da kupim 4 felne, necu jednu da varim i krpim za 80. Sve je pitanje šta tržište nudi kao alternativu, i sta se više isplati.
 
Nećeš valjda nositi kod majstor Mike pored svoja četiri švajs aparata?.
Dozvolićeš majstoru da zaradi od tebe?
Dobro si zaključio da neznam zašto ide bronza za navrtku.
Od sada i ja prelazim na mesing ili još novije materijale jer je bronza prevaziđena a plus i nismo sigurni da treba tako skup materijal.

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Nećeš valjda nositi kod majstor Mike pored svoja četiri švajs aparata?.
Dozvolićeš majstoru da zaradi od tebe?
Dobro si zaključio da neznam zašto ide bronza za navrtku.
Od sada i ja prelazim na mesing ili još novije materijale jer je bronza prevaziđena a plus i nismo sigurni da treba tako skup materijal.

Poslato sa PPA-LX2 pomoću TapatokaH
Hvala Bogu da napokon priznaš, ok je to, samo se onda postavlja pitanje, koje sile su te pritisle da dva dana udaraš filozofiju na pitanje na koje ne znas odgovor, ali bi nešto da izjavis za dnevnik i ubi nas pametovanjem.
Mogao je neko ko zna, fino da odgovori u 3 rečenice, ovako izgubilo smisao jer nas ti zatrpa pametovanjem, prorocanstvima, nekim teorijama koje veze nemaju sa temom, al do odgovora ne dođosmo.
Ako si mislio na googlu da nadjes odgovor, pa nema rodjeni, i ja sam tražio.
Ali bar priznajes na kraju , kako tako, pa je to veliki napredak...
 
Tako je, sve si u pravu.
Već sam gore napisao da tebi forum nemože pomoći, tako da nema smisla više ni pokušavati.
 
Nemoj ziv bio opet da proričes.
Ako TI ne znaš pomoći, nemoj da se petljaš, olakšaj i sebi i drugima, jer TI nisi forum, vec na zalost jedna opšta pojava da svaki forum ima nekog samozvanog "doktora" koji sve zna, daje dijagnoze, proriče, koji radi sa svemirskim programom... Ne brini, nisi jedini, ima takvih svuda..
Pusti ti nas obične smrtnike, ignorisi, preskoči...
Mozda bi neko i rekao neku pametnu, za nas ovozemaljski nivo shvatanja.
Hajde, budi drug, izadji mi u susret, nemoj vise da mi pokušavaš "pomoći". Greota trošiti te dubokoumne misli na mene, običnog smrtnika.
 
Mirosti pusti covjeka neka radi kako je zamislio. Kad ga opali matica ili sipka u glavu sjetice se tebe, ne brini 😁 Ne daj Boze opet da se zarati, opet ce sirotinja raja u rov a oficiri na strug da se igraju. Neko bi rekao deja vu.
Druže, uz dužno poštovanje prema poginulim kolegama, i oficirima i podoficirima i vojnicima, moram ti reci da ne jedeš ono što se ne jede. Dodji kod mene u goste da te odvedem u spomen sobu, da vidis malo koliko je starješina izginulo u tim ratovima gdje su se igrali sa strugovima, pa stradali od matica vjerovatno. Ginuli su svi, i vojnici i sirotinja i civili i oficiri i podoficiri. Pusti se toga, ziv bio...
Znam da sam cacnuo u majstorski sujetu, i ne smeta mi što pišeš da će matica od mesinga da nekako formira kumulativni mlaz i probije 2cm gusane ploce , to dovoljno govori o tvom znanju, ali imajmo bar poštovanja prema mrtvima. Bar malo...
 
Nazad
Vrh