Strug i alati za obradu metala

Људи, па кол'ко је на крају то било фабрика стругова код нас!?

'Ај "Првомајска" и "Потисје" - то просто не кможеш да не знаш, па онда чујем за неке македонске, па зрењанинске и ево сад неки кикиндски! Па то ће да испадне да смо имали више фабрика алатних машина него шећерана. Да није и "Далмастрој" правила стругове, онако успут, да не дангубе радни људи? А глодалице, је л 'то само "Провомајска" радила? :oops:
Svi su sve radili verovatno ni same fabrike neznaju sta su sve pravili..ali pravili su odlicne masine...jesu to sve bile tudje licence ali dokaz o kvalitetu je da i danas posle 40 godina od raspada SFRJ te masine vrte pun gas i ne staju....proste za rukovanje,traze minimalnu paznju a stabilne i jake odradjuju moguce i nemoguce...
 
jesu to sve bile tudje licence
Знаш како кажу: боље да личи на нешто, него да не личи ни на шта.

Мислим, ако можеш себи да дозволиш, можеш и сам да развијаш алатне машине и да се корисници зезају са њима за сво време док не откријеш рупу на саксији, што може да буде кратак период ако си држава са развијеном индустријом или дуг период ако ниси таква држава, а у том случају, трпе други.
 
Imam jedno pitanje u vezi elektromagnetne kocnice, posto videh da je Brkin skoro to proveravao. Ako je neispravna, da li se samo stezna glava sporije zaustavlja ili?
 
Kad je ispravna treba da uspori sve osim kvacila..bar je tako kod mene.... cim krenem da iskljucujem odmah se aktivira i popusti tik pred ler..na leru je otpustena kocnica
neki dan sam radio kod drugara na njegovom AFM strugu,taj nema klasicno kvacilo nego elektro spojku..cim prebacis na nulu odmah blokira ceo strug

meni dok nije radila nije zaustavljala nikako...meni licno kocnica treba jedino kad radim navoj a da je sam kraj navoja jako blizu pakni.....ni jedna masina nevoli brzu i naglu promenu smera sto se kod rezanja navoja cesto desava bar kod nas koji nekoristimo "pokazivac koraka" ili kako ga vec ko zove....kad je kocnica ispravna cim dodjes do kraja i krenes ka rikvercu kocnica zaustavlja menjac i minimalno trpe zupcanici pri ukljucivanju rikverca...cela radnja se desava u sekundi..neznam kako da to objasnim prostije
 
Pozdrav. Hteo bih da kupimneki manji strug, stoni. Malo iz hobija. Gledao sam po oglasima i jako mi se svidjaju EMCO strugovi. Inetersuje me vase misljenje i dal mozda ima neko na prodaju? :)
 
Emco strugovi su stoni, ali spadaju tako reći u profi mašine. obično imaju i malu glodalicu/bušilicu na sebi pa tako se manji delovi mogu odraditi skoro kompletno. Dosta ih koriste i električari i vikleri za obradu rotora i balansiranje(oduzimanjem mase)..
Moglo bi se reći da su to hobi mašine za 'bogatije' hobiste..
 
Emco strugovi su stoni, ali spadaju tako reći u profi mašine. obično imaju i malu glodalicu/bušilicu na sebi pa tako se manji delovi mogu odraditi skoro kompletno. Dosta ih koriste i električari i vikleri za obradu rotora i balansiranje(oduzimanjem mase)..
Moglo bi se reći da su to hobi mašine za 'bogatije' hobiste..
Nisam "bogat" :D Dosta sam gledao snimaka na YT o njima i mnogo mi se svidjaju. Kod nas pratim kupujem prodajem al slabo ih ima u ponudi. Ima jedan al mi je daleko. Jel imaju jos neki oglasi kod nas gde bi se moglo naci?
 
Ne verujem da ćeš naći bilo kakvu bolju Emco mašinu ispod 1500€.
Ako imaš pare biraj što ti srce želi, ali ako gledaš ekonomski uzećeš neki mali standardni strug, koji će svaku operaciju obaviti trostruko lakše i komotnije. I to za ispod 1000€ ako se malo potrudiš oko potrage. Može da stoji samostalno na svojim nogarima i da zauzima neznatno više mesta od tog stonog sa stolom.
Emco ti je analogno kao u automobilskom svetu kupovina Smarta. Smart fortwo, radi posao, fensi je, ali većina ljudi ga neće kupiti jer jednostavno za pare koje košta, možeš kupiti mnogo praktičniji 'pravi' automobil.
 
Bas lepo objasnjeno. Ne vidim razlog da neko da 1500 evra za neki strugcic na kom mogu da se rade bukvalno samo sitnice. Za manje pare mogu da se uzmu veci strugovi. Jedino ako neko bas nema mesto za veci strug, a ovaj stoni realno ne zahteva neki prostor, onda ajde.
Ja sam jednom kod nekog majstora sto radi alternatore i anlasere naleteo na neki ruski stoni strug, slican tim emco strugicima. Radna duzina mu je bila 500-600 mm, stezna glava 120-130 i secam se da je mogo da reze navoje. Cenio ga je taj majstor 600-650 evra. Tako nesto za te pare, mozda bi se nekome isplatilo, ali tesko se to nalazi.
 
Po meni je ovaj strugic dosta bolji od onih stonih. Jedino cena deluje, bar meni, da je dosta jaka. Imao je covek valjda iz Trstenika ili tu negde, par tih malih kikindi. Remontovan mislim da je bio oko 1500-1600, a bez remonta nesto preko 1000 evra. Sad je pitanje i taj remont kakav mu je bio, ali uglavnom po njegovim recima strug u odlicnom stanju za oko 1500 evra.
 
Ne znam da li je puno para, ali kada je ispravan odlican je i kad se radi o preciznosti i o mogucnstima. Naravno srazmerno njegovim dimenzijama. Pitanje je samo sta kao hobista ocekujes od njega?
 
Ne moze se uporedjivati onaj stoni i ovaj AC. Ovo je profesionalni strug. Kod nas su takvi AC bili ravnopravni u proizvodnji sa ostalim strugovima. Sitnarije koje nije rentabilno na velikim raditi oni odlicno odradjuju.
 


Ne znam da li je neko video ovako nesto kod nas? Ja nisam cak ni u oglasima, a zanimljiva masinica. Moj drug mi je na njemu pravio neke biksne i uslikao mi da vidim masinu.
 
Nazad
Vrh