Strništa i rad na njima

Po meni je najbolje prvi prohod ici tanjiracom, posto ide brze, a moze lepo uraditi posao.
A drugi prohod ici nekim ozbiljnijim gruberom (ko ga ima), taman izvuci korove...
Ja cu ove godine bas tako raditi.
 
Zasto da ides prvi put sa tanjiracom a drugi sa gruberon??bolje idi samo jedan prohod gruberom..Kad budem usao preko kompa pusticu ovde neke slike pavda vidis kako radi satexov gruber,kakvi tanjiraca ili plug,ne moze da se uporedi ekonomski a i ovako.Ja idem jedan prohod grubero potrosnja mi je oko 8-9 l/kj i drugi put idem setvospremacem gde nema slame,a gde ima slame 2x gruberom idem i to je to,dok ovi koji ore posle oranja idu 2-3x tanjiranja ako pripremaju za setvu
 
Idem tanjiracom prvi put:
1. Da ne bi igorela strnjika, posto pale kod nas
2. Zato sto nemam secku na kombajnu, a gruber bi gusio
3. Strucnjaci kazu da treba raditi odma posle kombajna, da bi se sacuvala vlaga, da nikne ispalo zato, da se isprovociraju korovi.

Na koliko ides prvi, a na koliko drugi prohod?
Pretpostavljam da u drugom prohodu skidas krilca.
 
77b0eb198ee197b7a983872e024740f4.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Kod mene bi u 4reda gušila slama,nije svejedno,kakva je bila pšenica,dali 40ak meteri po jutru ili 60ak! Uglavnom balirali na nekim njivama i 350bala po jutru,a strnjika ostala visine pivske flaše! Voleo bi ja da vidim u takvoj masi Satexov gruber u 2reda,s kojim sam inače radio,pa ga prepravio u 4reda :ppozdrav:
 
Ne može biti na površini jer je razbacan prikolicom za stajnjak u ravnomernom sloju.Da je razbacan ručno onda bi se morao zaorati.
 
Tako je,djubriva posle drugog prohoda nema nigde odgore,sve je pod zemljom izmesano zajedno sa slamom.
Ne bude djubre puno dublje zatrpano ni kada ugarim jer ne smem dublje od 10-tak cm da orem.
 
Nazad
Vrh