Strništa i rad na njima

Torpedo 90, nasviran na 112ks u setvospremiranju sa 8 točkova troši oko 10 po satu sa transportom
 
Neki ljudi ne shvataju da se retko kad angažuje i iskoristi puna snaga traktora. Zato i tolike razlike u potrošnji goriva sličnih snaga.

Sent from my SM-A536B using Tapatalk
 
Pitanje je šta ko podrazumeva pod oranjem. Orem sa dvobraznim plugom, 26-28 cm dubine, zahvat 2x25 cm, zemlja srednje teška, kao i sam traktorista. Možda sam malo preterao sa utroškom goriva za oranje jer sam okvirno delio sate potrebne za 1 ha, pa to stavljao po jednom satu... tako da sam tu možda preterao.
Kad ugradim tempomat i računar, sve će biti tačno, kao kod Cicia. ;)
 
Ferguson po katalogu 245g/kWh. Ukoliko je skroz opterećen troši 7kg/h što je 8.5 l/h.

Sent from my SM-A536B using Tapatalk
 
Ma to je sve neko izracuno i dokazao vise puta. Samo oni koji hoce da lazu sebe mogu da kazu da traktor od 200 ks trosi 20 l na sat. Mozda kad stoji u mestu i radi na leru. CR sistem je pametniji pa moze da ustedi, al ne moze da ustedi 2x.
Jedan primer kod mene
Motor je Iveko od 4 i 6 cilundara
Jedan trosi 5,5 l/Ha, a drugi 8,7 l! Ha sa istim orudjem. Kad preracunate videcete da je to potrosnja jednom cilindru blizu 1,5 l.

Ne znam jel se zezaš ili... Pogledaj na koliko okretaja i na koliko opterećenja radi Cicijeva Puma. I kolika je potrošnja goriva po hektaru. Potrošnja po hektaru i više nego dobra. Okretaji motora i adekvatno agregatiranje čuda rade, a pogotovo kod CVT mjenjača. Stariji NEF motori (zadnji prije CR) bez CR vole zavirit u sajtluk, pogotovo ako ih se potera u malo višlje okretaje motora, ato oni (nekako) i zahtjevaju.
 
Ok, ima traktora koji prave gorivo dok su uposljeni. Ja sam nesrrtnik i nikako da ubodem bas taj traktor. Kazu JD trosi, menjaj, Claas trosi manje, ja promenuo. Kazu Claas trosi, menjaj, Case trosi manje, ja promenu.
Nikako da potrefim 🙄
Legenda kaze da Dajc pravi najvise goriva, a za njim je 542.
 
Ok, ima traktora koji prave gorivo dok su uposljeni. Ja sam nesrrtnik i nikako da ubodem bas taj traktor. Kazu JD trosi, menjaj, Claas trosi manje, ja promenuo. Kazu Claas trosi, menjaj, Case trosi manje, ja promenu.
Nikako da potrefim 🙄
Legenda kaze da Dajc pravi najvise goriva, a za njim je 542.
А Зетор, њега си заборавио? 😡😏
 
Nije Deutz tako štedljiv, to su varoške priče, naravno vazdušari su mali potrošači, ovi vodom hlađeni znaju lepo da srknu.U odnosu na neku konkurenciju troše manje ali da ne troše ništa apsolutno nije tačno.
 
Išao sam pumo puta u Među sa 539 i Majevicom od 3.000l nafu dovozio. Davno je bilo ali mi je trebalo 3h punog gasa u trećij do tamo (prazan), mislim da je trošio oko 10l za ta tri sata. A nazad oko 15l ali i malo više od tri sata plus 2,5t tereta.
Put prazam samo gas, nekoliko puta olakšam kroz Zr zbog semafora i imao sam jednu krivinu gde sam morao da usporim.
 
Ferguson po katalogu 245g/kWh. Ukoliko je skroz opterećen troši 7kg/h što je 8.5 l/h.

Sent from my SM-A536B using Tapatalk

Tako je. Turbasima je manja potrosnja u g/kWh - u principu tamo je prva “stepenica” - napr. na istim motorima sa i bez turboa… ali ni ferguson nije kod Ace na punom opterecenju “ceo dan”, pa zato… vise sati treba…
 
Išao sam pumo puta u Među sa 539 i Majevicom od 3.000l nafu dovozio. Davno je bilo ali mi je trebalo 3h punog gasa u trećij do tamo (prazan), mislim da je trošio oko 10l za ta tri sata. A nazad oko 15l ali i malo više od tri sata plus 2,5t tereta.
Put prazam samo gas, nekoliko puta olakšam kroz Zr zbog semafora i imao sam jednu krivinu gde sam morao da usporim.
To kad je šverc bio aktuelan?
 
Ok, ima traktora koji prave gorivo dok su uposljeni. Ja sam nesrrtnik i nikako da ubodem bas taj traktor. Kazu JD trosi, menjaj, Claas trosi manje, ja promenuo. Kazu Claas trosi, menjaj, Case trosi manje, ja promenu.
Nikako da potrefim 🙄
Legenda kaze da Dajc pravi najvise goriva, a za njim je 542.

Mi ozbiljno, a ti ne ozbiljno... Kad bi ti reko kolko MTZ-892 troši šta bi tek onda mislio (😉). Deutz pa CNH pa JD to je redoslijed potrošnje iz mog vlastitog iskustva, mjereno više puta. MTZ-892 tu nisam namjerno naveo, ali i on je bio na preciznom mjerenju i u nekim (naglašavam nekim) poslovima mu malo ko može parirat sa potrošnjom.

@Matić : Da, Deutz (i Torpedo) zračno hlađenje stvarno malo troše, ali ovi sa vodenim hlađenjem nisu na tom tragu ni blizu. Ali da manje troše od konkurencije i to je istina. Posudio sam kolegi (JD imatelj i obožavatelj) Deutz-a (zbog navigacije) da sije ovog proljeća. U odnosu na JD 145 ks (6 cil.) potrošnja smiješno mala. Teško je to priznao, al se sam uvjerio.
 
Nazad
Vrh