Strništa i rad na njima

Milina božija, a sećam se kako sam nekad išao leti kod dede na selo da provedem raspust. Ujutro ustanem a deda već natovario špediter do pola. Priskočim u pomoć, dopunimo za čas i onda sednem na špediter- kasnu, zekan polako vuče i klaj klaj do njive.Maše onim repom, brani se od muva i obada, pa kad me zakači po licu, pobesnim i kažem - kad dođemo kući ima da sečem dlaku sve do korena, a znam da deda neda jer mora i on da se brani od napasti Kad naiđemo na njivu, ako je već uzorana, on malo zapne, a posle svakog pomeranja sve lakše. U gumenim čizmama vruće, leči reumu, i tako još jednom u toku dana, pa treći špediter uveče. Prođe 3-4 dana đubre izvučeno, jedno jagnje uvek mora da strada, svi veseli raspoloženi,poštovanje starijih, od pomaže Bog do - ljubim ruku, jbg sve bih ove novotarije dao za ono malo duše. Onda uđem u drveno bure u kome je nasuta voda da malo zabrekne jer treba uskoro kupiti šljive u njega, pa izađem čist sa malim ukusom alkohola na sebi.
Za večerom baba kaže kako pričaju njene druge iz ulice da su me hvalile pred njihovim unukama, kako mlad momak dođe na selo da pomaže i vuče stajnjak, a pri tome još i student, a nije žito zapalio. Onda jedva čekam veče da izađem na šor da vidim jel će koja da se nasmeši...
Da nisam lenj i da imam vremena, da napišem neku knjigu o razlednicama iz sela kako je bilo nekada, ovako..
 
Baća ako sam je i tražio mesecima bar sam je našao, prikolica zajebalo vek.Jedino mora kadriji traktor da je vuče jer sav teret leži na rudi.Lane sam je vukao sa 577 pa otpao zadnji točak, dve vuče kapitulirale, zadnja uzana guma... Deran hoće pa kako da ga ne uputim, neka tera, lako ide sve.
 
Sto svi sad razbacuju stajnjak po ovom nevremenu ?,sta tu ostane od azota,nista ...Sto se to ne radi zimi ,tj jesen,pred zimsko oranje,razrivanje?,sta god.
 
Sto svi sad razbacuju stajnjak po ovom nevremenu ?,sta tu ostane od azota,nista ...Sto se to ne radi zimi ,tj jesen,pred zimsko oranje,razrivanje?,sta god.
Zavisi kako je ko u mogućnosti i kakve mašine za obradu ima, ko ima puno stajnjaka a mali bazen mora više puta godišnje da izbacuje, strnjiku ugari ili tanjira a u jesen može pred zimsko oranje. Ako je suva zemlja kao sada tesko se stajnjak unosi u zemlju, mi smo smanjili broj krava pa stajnjak iznosimo u jesen pred zimsko i na prolece ostavim neku njivu za stajnjak pa bude prolecno oranje a ranije smo i leti iznosili..
 
Moj komsija,nisam siguran kako kuci radi,ali na njivi ,tj na nekoliko vecih parcela skladisti stajnjak,to je sve blizu sela.Mislim da prikolicu za stajnjak koristi kao skladisni prostor kod kuce,cim se napuni ,vuce na njive i kipuje na gomile velike.Po meni je to veoma dobro resenje,koji ce mu stajnjak kuci da ga mirise i da mu zauzima gomilu mesta.A to sto kisne,kisne mnogima i kod kuce,ni 1% farmera nema prave skladisne kapacitete za stajnjak koji bi trebao biti pod supom,pokriven.Ili ako i kisne,osoka da se kladisti,tj da se ocedi u rezervoare podzemne.To je sve novac i na ove cene djubriva treba gledati stajnjak i osoku iskoristiti maksimalno ko ih vec ima.Retko ko ima i osoku,vecinom se to sve cedi u zemlju,bacen novac,a i podzemne vode se zagadjuju,valjda,ali novac je sigurno bacen,to je sve moglo na njivi gde ce se vratiti kroz prinos,tj na prvom mestu kvalitet zemljista,pa prinos.
 
tezina stajnaka u prikolici recimo 5t
5000 * 0,005 = 25kg N vecinom u obliku amonijaka , po prikolici

4 dana nezaorano ostaje samo 12kg N , dulje pada jos vise.

U EU je zabranjeno izvozenje stajnjaka u ovo vrijeme na njive.
 
Na 8 jutara bačeno blizu 100 prikolica stajnjaka , jedna prikolica je kircer 4,5 t a druga Mengele 5,5 t i na drugih 8 jutara bačeno 70 cisterni svinjske osoke od 3 tone i sve to zatanjirano , koliko veštaka i kojeg da dodam
 
Isprskao strnjiku pre neki dan.
Sirakk se suši kako kod mene tako i kod onih koji nisu prskali.
Da ne bude samo džaba ste krečili.
 
Baća ako sam je i tražio mesecima bar sam je našao, prikolica zajebalo vek.Jedino mora kadriji traktor da je vuče jer sav teret leži na rudi.Lane sam je vukao sa 577 pa otpao zadnji točak, dve vuče kapitulirale, zadnja uzana guma... Deran hoće pa kako da ga ne uputim, neka tera, lako ide sve.
Taman hteo da pitam cemu toliki traktor za tako malu prikolicu...mi radimo sa 60 ks,mengele prikolica...mi dok dobre kise ne padnu stajnjak raditi necemo...a zaoravamo odmah po razbacivanju.
 
Znaš kako sam bio srećan kada su mi se izdešavale sve one pi.darije a tuđ traktor! 😱 Jeste drugar(vlasnik traktora)bio fleksibilan po svim pitanjima ali neka hvala.
 
To tako obicno biva kada pozajmis necije...davno sam dva puta sam uzeo prikolice iz sela...oba puta pukla mi je guma.tako da...
 
Na tudje trci k'o smrt na babu.


Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Još mi otpao i rukavac prednjeg točka.Lepo sam bio popi.deo, sreća uradio mu je motor pa tu nisam imao problema 😂 menjač melje i bungura, hoće li nešto opaučiti dok je kod mene, non stop Damoklov mač nad glavom?! 😱 Lepo zakačim za svoj traktor pa ako nešto i rikne moje je, ne moram i tuđe da šarafam.
 
Nazad
Vrh