Stelovanje pluga

Mali.alen ako može jedna pomoć. Naime nikako ne mogu da uštelujem traktor 539 sa plugom (msl da je oznaka FOP 610x10"). Kolenasto je isto kao na slikama što si postavi (dakle nije ono četvrtaso odnosno po 90 sepeni). Pomereno je skoro do samog kolena, možda je ostalo još jedno 10mm do samog kraja - odnosno početka krivine. I svašta sam pokušavao, i štelovanje preko toplinga i preko one ručuce na poteznici, kao i ručicu od kolenaste sam išao po koji zub napred ili nazad ali ništa. Na kraju mi je ostajalo jedino da navijem onaj zatezač na desnoj poteznici i da tako prvu brazdum dobijem kao i zadnju. Što se točkova tiče dimenzija su kako je bilo fabrički i nisu nikad nešto okretani, dakle raspon je fabrički. Eto sve sam napisao što mislim da treba. Ako treba još nešto napisaću. Hval na odgovoru i tebi i svima ostalima koji mogu pomoći.
 
Sova kako misliš u suprotnu stranu? Ako odaljim koleno od grede pluga onda će ceo plug da se pomeri u levu stranu (gledajući prema traktoru kada se stane iza pluga) i onda će ta prva brazda da bude još veća nego što je sad. Ajde ako možeš da pojasniš ovo što si napisao. Možda te nisam dobro razumeo.
 
Dobro si ga razumeo i uradi kao sto ti je rekao.
Plug uvek tezi da poravna svoju silu otpora sa vucnom silom traktora, posto je vucna sila traktora negde na sredini ti pomeranjem pluga u desno ili kolenaste u levo remetis tu osu i onda plug tezeci da se poravna sve vise bezi u zabrazd.
To je negde u ovoj temi ili temi oranje detaljno opisao cini mi se clan Petar Krsmanovic .
Greska, kolega markokg1982....
 
Poslednja izmena:
Mirbane,
pokušaj ići korak po korak da utvrdiš u čemu je problem. Podešavanje na ravnom terenu.
1. Zategni oba španera da podizne poluge budu u sredini.
2. Potegni plug po koljenastoj osovini da dobiješ željeni razmak špica lemeša od unutrašnje strane gume. Ukoliko na taj način ne možeš plug dovoljno približiti desnom kotaču, vjerojatno je razmek kotača prevelik, ili je koljenasta osovina prekratka.
3. Ako si uspio plug pomaknuti dovoljno u desno (barem približno), a kod oranja bježi prema sredini, potrebno je koljenastu osovinu zakrenuti tako da zadnji kraj pluga ode u lijevu stranu. Dakle os pluga više nije paralelna s osi traktoram nego "gleda" malo prema desnoj strani. Koljenastu osovinu zakreći dalje u tu stranu toliko da plug kod otpuštenih španera više ne bježi prema sredini. Kod zakretanja koljenaste osovine u tu stranu, smanjuje se i širina prve brazde. Ukoliko se previše smanjila, vrati plug na koljenastoj malo prema sredini.

Nadam se da sam razumljivo pojasnio postupak i da ćeš uspješno podesiti plug.
 
Pozajmio drugaru plug i išao s njim da ga naštelujem.On kupio nedavno traktor ali nema plug i hteo da proba.Ne radi mu prednja vuča i po meni baš mu fali.

 
Poslednja izmena:
Radila kad je kupio traktor,e sad da li je on nešto zeznuo ne znam,uglavnom otkinuo kraj kardana odnosno onu nareckanu osovinu.
 
Mali.alen ako može jedna pomoć. Naime nikako ne mogu da uštelujem traktor 539 sa plugom (msl da je oznaka FOP 610x10"). Kolenasto je isto kao na slikama što si postavi (dakle nije ono četvrtaso odnosno po 90 sepeni). Pomereno je skoro do samog kolena, možda je ostalo još jedno 10mm do samog kraja - odnosno početka krivine. I svašta sam pokušavao, i štelovanje preko toplinga i preko one ručuce na poteznici, kao i ručicu od kolenaste sam išao po koji zub napred ili nazad ali ništa. Na kraju mi je ostajalo jedino da navijem onaj zatezač na desnoj poteznici i da tako prvu brazdum dobijem kao i zadnju. Što se točkova tiče dimenzija su kako je bilo fabrički i nisu nikad nešto okretani, dakle raspon je fabrički. Eto sve sam napisao što mislim da treba. Ako treba još nešto napisaću. Hval na odgovoru i tebi i svima ostalima koji mogu pomoći.
610.10 je jednobrazni plug.
 
Coci064 stvarno ne znam koja mu je oznaka jer nema one nalepnice. Dvobrazni jeste. I znam da je FOP. A merenjem izmedju prednje i zadnje glave je 25cm. Ne bi bilo loše da mi kažeš koju oznaku nosi. Negde sam čuo da je to isti kao i IMT valjda 755 ili 756 (ili koju već oznaku nosi). Bio bih zahvalan kad bi mi neko rekao.
A pročitao sam i sve kako je napisano na početnoj strani ove teme i sad mi je stvarno dosta razumljivije šta i kako treba da se radi da bi se plig naštelovao. Zamolio bih moderatora da otključa slike sa tog posta i onda bi bilo još lakše. Ili ako neko ima te slike neka ih stavi. Ne mora video snimak.
 
Kako znaš da je FOP?
To ti je plug 755. Kod pluga 756 zahvat brazde je 30 cm.

A najbolje će biti kad odeš da oreš da lepo slikaš i da te slike postaviš ovde. I onda da vidimo šta i kako treba.
 
Darko znam zato što je na njemu bio deo nalepnice (i ostalo samo to FOP). Probaću da uradim ovo što sam pročitao ovde i polako primenim i probam da naštelujem tako. Ako ne bude ni tad išlo onda slikam i iste postavljam ovde. Nadam se da za slikanje neće biti potrebe.
 
U svakakvoj kad je bila nužda,i u pravu ste nije dobro za traktor.To je u principu plug za traktore oko 60ks,ali je skoro ga uzimao i jedan drugar i zakačio ga za 577.Samo kažem da je nekad morao i 539 da ga vuče.
 
Nazad
Vrh