Stelovanje pluga

To je verovatno 610.04. Isti zahvat kao 755,ali valjda drugi proizvodjač
 
U principu plug mora stajat vodoravno sa tlom u obje osi. Osovinu postavis da prednja brazda hvata kao i zadnja, pomjeraš ga na osovini. Ručicom napraviš da nema kose vuče. E sad to sve važi ako je plug ispravan. Ako je imalo negdje pomotan to sve pada u vodu i onda ga šteluješ na licu mjesta da dobiješ makar približno ispravan rad.
 
Obrni okreni ali prva brazda uvek mora da hvata približno koliki je zahvat pluga.
Tu ga tupimo ovako onako,ja cenim da je sve standard za isti tip pluga,mislim ako je razmak točkova unutra 110 cm ,kolenasta treba da je pomerena toliko itoliko .End.
 
Obrni okreni ali prva brazda uvek mora da hvata približno koliki je zahvat pluga.
Tu ga tupimo ovako onako,ja cenim da je sve standard za isti tip pluga,mislim ako je razmak točkova unutra 110 cm ,kolenasta treba da je pomerena toliko itoliko .End.
U pravu si 100%.
Niko nece da kaze konkretno toliko i toliko. Razlika moze biti u 1-2cm za isti plug i isti traktor (raspon tockova).
Najvise muke koliko vidim je sa 539 i 755, Odnosno raspon toskova 104-105cm i plug od 50cm.
3x25=75+10 do 15cm=85 do 90cm
Ono sto je Marko objasnio na pocetku teme kod ovih mera ne pije vodu, kolenasta je dugacka 80cm i nikako poluge ne mogu biti na jednakom rastojanju od guma ako prva brazda treba da hvata kao i druga po 25cm, jer kada se spanerom navuce da hvata 25cm desna poluga je toliko blize desnoj gumi da kolenasta NE MOZE pomeranjem u levo izjednaciti razmak guma od poluga jer koleno udari u ram, znaci do kraja je usla ali razmak leve poluge od leve gume je jos uvek veci od razmaka desne poluge od desne gume. Samim tim ne poklapa se vucna sila traktora sa otporom pluga.
Poluge mogu biti na jednakom rastojanju od guma ali ce prva brazda biti 35-40cm.
Na plugu 756 je druga prica i svi koji su ga probali sa 539 kazu da se lakse vuce. 3x30=90+ 10 do 15cm=100 do 105cm
Naravno da je lakse vuci 100% ustelovan plug nego kako ovde kolege navode PRIBLIZNO.
Osim clana Bobo niko nije na youtube snimio i pri tom izasao iz traktora 539 sa plugom 755 a da je plug LEPO ustelovan, pa cak i Bobo nije silazio sa traktora mada je oranje bilo extra.
Voleo bih da me kolege demantuju, naravno snimkom. Jer orem i ja za 4+ sa ovom kombinacijom ali ili zatezem spaner ili je prva brazda veca. Znam recicete a rucica kolenastog vratila, ona malo pegla ali ne dovoljno da bi bilo idealno kao na 756... Poenta je da treba orati za 5 sa ovom kombinaciom.
E to nam objasnite drage kolege.
 
Poslednja izmena:
Danas sam orao bastu pre nego sto sam krenuo na betonu sam nastelovao toplink da prva glava bude izdignuta 1-2cm.Komsija mi kaze da treba 10cm da bude prva glava izdignuta. Ja smatram da je to mnogo, mozda sam treba da produzim jos 1-2 cm toplink jer mi zemlja nije bas uvek hvatala do vrha deflektora na zadnjoj glavi.Mislim da sam ga lepo izrvnao na desnoj rucici.Bio je paralelan sa zemljom i nosac zadnje glave pod 90 stepeni kao i brazda.

Malo mi je nezgodno niz duzinu pluga da ocenim da mi pude paralelan sa zemljom valjda cu steci vremenom.Dubina je bila od 20-25cm merio sam kada pomerim izdigutu zemlju do ivice brazde.Ostaje je mi da ustelujem po osovini plug jer ima malo kose vuce blize je leva poluga levoj gumi od desne strane.
 
U pravu si 100%.
Niko nece da kaze konkretno toliko i toliko. Razlika moze biti u 1-2cm za isti plug i isti traktor (raspon tockova).
Najvise muke koliko vidim je sa 539 i 755, Odnosno raspon toskova 104-105cm i plug od 50cm.
3x25=75+10 do 15cm=85 do 90cm
Ono sto je Marko objasnio na pocetku teme kod ovih mera ne pije vodu, kolenasta je dugacka 80cm i nikako poluge ne mogu biti na jednakom rastojanju od guma ako prva brazda treba da hvata kao i druga po 25cm, jer kada se spanerom navuce da hvata 25cm desna poluga je toliko blize desnoj gumi da kolenasta NE MOZE pomeranjem u levo izjednaciti razmak guma od poluga jer koleno udari u ram, znaci do kraja je usla ali razmak leve poluge od leve gume je jos uvek veci od razmaka desne poluge od desne gume. Samim tim ne poklapa se vucna sila traktora sa otporom pluga.
Poluge mogu biti na jednakom rastojanju od guma ali ce prva brazda biti 35-40cm.

Na plugu 756 je druga prica i svi koji su ga probali sa 539 kazu da se lakse vuce. 3x30=90+ 10 do 15cm=100 do 105cm
Naravno da je lakse vuci 100% ustelovan plug nego kako ovde kolege navode PRIBLIZNO.
Osim clana Bobo niko nije na youtube snimio i pri tom izasao iz traktora 539 sa plugom 755 a da je plug LEPO ustelovan, pa cak i Bobo nije silazio sa traktora mada je oranje bilo extra.
Voleo bih da me kolege demantuju, naravno snimkom. Jer orem i ja za 4+ sa ovom kombinacijom ali ili zatezem spaner ili je prva brazda veca. Znam recicete a rucica kolenastog vratila, ona malo pegla ali ne dovoljno da bi bilo idealno kao na 756... Poenta je da treba orati za 5 sa ovom kombinaciom.
E to nam objasnite drage kolege.


Odgovor na prvo: Nije Marko stavljao nikakve formule, nešto si se zajebunuo. Član Kiki je prije osta godina postavljao formule za izračunavanje centra otpora pluga i na taj način se izračuzna koji mora biti unutarnji razmak točkova na traktoru da bi se centar sile vuče traktora poklopio s centrom otpora pluga. NE MJEŠAJTE POJMOVE "unutarnja mjera točkova" i "raspon točkova" to NIJE ISTO!

Vrlo lako se podesi plug 755.20 da ore iza IMT 539 bez utezanja španera i da podizne poluge budu pod jednakim uglom tj na jednakom rastojanju od zadnjih guma traktora i da obje brazde hvataju jednako. Tvrditi da je nemoguće je neozbiljno.


Odgovor na drugo: Evo, prekjučer sam završio sve moje oranje. moram vidjeti da li igdje u selu ima koja njiva za orati, posudit ću plug 755.20 i zakopčati ga za moj 539 i sve fino poslikati i dokazati da je moguće, naravno, ako vremenski uslovi to dozvole. Ručka na plugu i te kako ima svoju namjenu ali to što ljudi jednostavno ne znaju ili ne žele da znaju pa prednju brazdu "štelaju" dotezanjem desnog španera a zadnju brazdu podešavaju na ručki. TO JE KRIVO, ručka podešava zahvat samo i jedino PRVE glave na plugu a zahvat druge glave diktira sam ram pluga tj način na koji je plug konstruiran. Onima koji ručku na plugu vuku prema traktoru i tvrde da znaju orati jer oru već 40 godina tako treba oduzeti i traktor i polug i zemlju. Isto važi za one koji tvrde da ručka MORA stajati okomito i NIKAKO VIŠE... Imam takvih ljudi i previše u selu ali ne vrijedi njima govoriti pa tako vjerujem da je i ovdje slučaj s pojedincima ali ajde, neka se pate.


Kažem, ako nađem kakvu njivu da je ostala nepoorana, otići ću i sve fino poslikati, neće mi biti teško. Pogotovo što kažete da je nemoguće...
 
Svi se boje da ga pomeraju po centralnoj osovini, a tako će te ga najlakše podesiti. Ako prva brazda ne hvata dovoljno što je najčešći slučaj biće kose vuče prema oranju i onda ljudi krive tocak da udara u bok brazde da bi ga donekle kontrolisali.Sto kaže onaj profesor sa instituta, a nema potrebe za tim. Samo ga treba pomerati po centralnoj osovini dok god ne uzme punu brazdu, a pritom gledati da je ravan i po horizontali i vertikali. Naravno ne sme biti zabijen u zemlju nego da klizi ravno kroz bok brazde. To je sva mudrost.

Poslato sa DUB-LX1 pomoću Tapatoka
Evo na slici se vidi koliko sam ja moj pomerio da ne bi imao kose vuče. 610.14 vuče ga 560 sa gumama 14.9*28.
19f1301a21adeaba795852be1faeb613.jpg
 
Poslednja izmena:
U priješnjim postovima se su uglavnom spominjali problemi kod manjih plugova koji i s plugom na samom kraju koljenaste osovine oru preširoku brazdu. Kako se to ispravlja je lijepo napisao Bobo, ručkom za eliminaciju kose vuče.
 
Ne može se u nekim situacijama to uraditi sa kolenastom ručkom, nekad mora ceo plug pomeriti ulevo po centralnoj osovini da bi se poklopite vucne sile.

Poslato sa DUB-LX1 pomoću Tapatoka
 
Odgovor na prvo: Nije Marko stavljao nikakve formule, nešto si se zajebunuo. Član Kiki je prije osta godina postavljao formule za izračunavanje centra otpora pluga i na taj način se izračuzna koji mora biti unutarnji razmak točkova na traktoru da bi se centar sile vuče traktora poklopio s centrom otpora pluga. NE MJEŠAJTE POJMOVE "unutarnja mjera točkova" i "raspon točkova" to NIJE ISTO!

Vrlo lako se podesi plug 755.20 da ore iza IMT 539 bez utezanja španera i da podizne poluge budu pod jednakim uglom tj na jednakom rastojanju od zadnjih guma traktora i da obje brazde hvataju jednako. Tvrditi da je nemoguće je neozbiljno.


Odgovor na drugo: Evo, prekjučer sam završio sve moje oranje. moram vidjeti da li igdje u selu ima koja njiva za orati, posudit ću plug 755.20 i zakopčati ga za moj 539 i sve fino poslikati i dokazati da je moguće, naravno, ako vremenski uslovi to dozvole. Ručka na plugu i te kako ima svoju namjenu ali to što ljudi jednostavno ne znaju ili ne žele da znaju pa prednju brazdu "štelaju" dotezanjem desnog španera a zadnju brazdu podešavaju na ručki. TO JE KRIVO, ručka podešava zahvat samo i jedino PRVE glave na plugu a zahvat druge glave diktira sam ram pluga tj način na koji je plug konstruiran. Onima koji ručku na plugu vuku prema traktoru i tvrde da znaju orati jer oru već 40 godina tako treba oduzeti i traktor i polug i zemlju. Isto važi za one koji tvrde da ručka MORA stajati okomito i NIKAKO VIŠE... Imam takvih ljudi i previše u selu ali ne vrijedi njima govoriti pa tako vjerujem da je i ovdje slučaj s pojedincima ali ajde, neka se pate.


Kažem, ako nađem kakvu njivu da je ostala nepoorana, otići ću i sve fino poslikati, neće mi biti teško. Pogotovo što kažete da je nemoguće...
Da se malo razumeš u geometriju znao bi da se i zahvat druge brazde podešava pomeranjem ručice na plugu
 
Da se malo razumeš u geometriju znao bi da se i zahvat druge brazde podešava pomeranjem ručice na plugu


Joooj, ajde me ti nauči... Šta pišr gore u mom komentaru? Kad je desni španer utegnut, onda se na ručki pluga "podešava" zadnja brazda a to neuki ljudi tako shvaćaju i 90% a i više "orača" vuku ručku prema traktoru. Koliko sam vidio zasječenih ručki na plugovima jer ručka udara u kabinu?!? Čak sam na jednom vidio dodana dva zuba na prednjoj strani segmentne ploče. Gdje će netko takvom "majstoru oraču" ići reći da POJMA NEMA o podešavanju pluga, bolje da mu kuću zapališ...

Dakle, ponavljam ručkom na plugu se NE PODEŠAVA zahvat zadnje brazde. To što se malo nakosi plug u ekstremnim polozajima ručice je zanemarivo.

Svim starim prdonjama bih skinuo desni španer s traktora, doveo ih na njivu i neka pravilno podese plug a ja ću na uvratini peći janje da ih počastim kad se svi slože da je "nemoguće".
 
Bobo napisao si da se prva brazda podesava ruckom a drugu brazdu diktira sama konstrukcija rama pluga sto nije tacno jer kada zadnji kraj pluga pomeras na rucki prema oranom zadnja brazda je uza I obrnuto kad plug zabacujes u levo zadnja brazda je sira, sto je duzi plug odnosno veci razmak izmedju glava ta razlika je sve veca

Послато са moto e5 play помоћу Тапатока
 
Svim starim prdonjama bih skinuo desni španer s traktora, doveo ih na njivu i neka pravilno podese plug a ja ću na uvratini peći janje da ih počastim kad se svi slože da je "nemoguće".
Kako uspeš da pustiš razor na istoj dubini oranja ili pliće ,bez španera?
 
Pomerao sam jos plug po osovini gurao od leve gume do desne.Jedan zub ka zadnjoj pluznoj glavi.Plug se mnogo lakse vuce mnogo manje je proklizavanje levog tocka.Mora jos malo da se koriguje nije idealno.Po Markovom upustvu iz prvog posta.

Sto se tice rucke na plugu koliko sam ja skapirao kada su vuce nazad smanjuje se zahvat obe glave jer se menja napadni ugao raonika na zemljiste.Zadnji deo pluga(plaz) ide ka neoranom, ka zidu brazde.Ako sam dobro skapirao?
 
Kako mozete smanjivati i povecavati zahvat druge brazde?
Ako je plug npr. IMT 756 zahvata 12coli ili 757 zahvata 14 coli njegova druga glava je uvek udaljena od prve 12 ili 14 coli ne moze biti vise ili manje.
Zahvat druge glave moze se povecati samo podmetanjem plocevine na ram pluga.
 
Jeste razmak na ramu fiksan i taj zahvat druge glave je isti samo kad je osa pluga paralelna sa pravcem brazde ali kad ukosiš plug geometrija pluga se menja pa tako i zahvat i druge brazde,uzmi nacrtaj dve paralelne linije na papiru pa probaj da ga malo ukosiš levo pa desno i gledaj šta se dešava,ako razumeš shvatićeš da kad zadnji kraj zabaciš u desno zadnja glava se faktički krije iza prednje
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh